online randevu tedavi 端cretleri

Varis Neden Olur?

Uzun yıllardan beri özellikle ailesinde varis veya kılcal damar problemi olanlarda sık görülmesi yüzünden, genetik faktörlerin varis oluşumunda en etkili faktör olduğu göz önüne alınmalıdır.

Bir çok sağlık sorunu gibi varislerde alınacak basit önlemlerle büyük ölçüde önüne geçilmesi mümkündür. Tabii ki koruyucu önlem alabilmek için öncelikle hastalığa neden olan faktörleri bilmek gerekir. Toplardamar genişlemesi ve kılcal damar çatlaması olarak ayrılan hastalığın nedenlerine göz atalım.

Damar Genişlemesi Nedenleri

Toplardamarlarda Aşırı Basınç Varise Yol Açıyor
Varis nedenlerine geçmeden önce dilerseniz hastalığın ortaya çıkış sürecine göz atalım. Ayakça sabit çalışan insanlardan sık görülen varis hastalığının en önemli nedeni damarlarda haddinden fazla basınç oluşmasıdır. Ortaya çıkan bu basınç toplardamar içerisinde yer alan kapakçıkların bozulmasına neden olmaktadır. Yani sorunun kaynağı aşırı basınç olup, yazının devamında ise bu basınca neden olan durumları göreceğiz. Fakat kısa bir ara vererek varisin nasıl oluştuğunu animasyon video ile görelim.

VIDEO EKLE

Ayakta Sabit Çalışmak
Evet arkadaşlar damarlarda aşırı basınç oluşmasının en önemli nedeni ayakta sabit durmak yada çalışmaktır. Daha kolay anlaşılması için bir meslek grubu ile örnek verelim. CNC torna operatörleri makinenin çalışma alanı yaklaşık 1-2 metre olup, operatör bu alanda beklemektedir. Makinenin boyu yüksek olması nedeni ile maalesef oturma imkanı bulunmaktadır. 8-12 Saat aralığında operatör ayakta ve kısmen sabit bir noktada bekleyerek çalışmaktadır. Bu durumda toplardamarlarda aşırı basınç oluşarak kapakçıkların bozulmasına neden olmaktadır.

Arada Bir Hareket Etmeli
Hayatta kalabilmek için elbette çalışmak gerekir. Bazı meslekler ise mecburen ayakta çalışmayı gerektirmektedir. Böylesi bir durumda varislerden korunmak için yapılması gereken 30-45 dakika aralıklarla çalışma alanını terk ederek 1-2 dakika yürüyüş yapmak gerekir. 30-45 Dakika içerisinde oluşan basınç sizin 1-2 dakika yürüyüşünüz ile dağılacaktır.

Masa Başı Çalışanlarda da Risk Bulunuyor
Varis riski taşıyanlar elbette sadece ayakta çalışanlar değildir. Aynı şekilde masa başında saatlerde hareketsiz çalışan insanlarında damarlarında basınç oluşmaktadır. Aynı durum evde saatlerde TV izleyerek de oluşabilir. Yapılması gereken olay oldukça basit olup, belirli zaman aralıklarında ki bu 1 saati geçmeyecek şekilde kısa sürede olsa yürüyüş yaparak oluşan damar basıncını yok etmek gerekir.

Hamilelik Dönemi Varis Riski Artar
Erkek ve kadınlarda görülmesine karşın karşın kadın varis hasta sayısı daha fazladır. Bunun nedeni hamile kadınlarda varis riskinin artmasıdır. Bebeğin yaptığı baskı, fazla kilo, hormonal dalgalanmalarla bu süreçte varisler daha fazla görülür. Kılcal damar problemi de yine bu süreçte daha fazla görülür. Gebelik sürecinde tedavi önerilmez. Hastanın şikayetlerini azaltmak için hamile kadınlara özel varis çorabı kullanmak gerekir.

Günlük Düzenli Yürüyüş Yapın
Varis hastalığından doğal önlemlerle korunmak için günlük düzenli yürüyüş alışkanlığı edinin. Özellikle akşama doğru güneşin etkisi kaybolduğunda 30-60 dakika hafif tempolu yürüyüş çok etkili olacaktır. Bacak kaslarına bağlı ağrılarınız varda kendiliğinden yok olacaktır. Aynı şekilde kabızlık problemi yaşayan insanların kalın bağırsak kasları yürüyüşe bağlı olarak daha düzenli çalışacak ve kabızlık son bulacaktır. Kabızlık basit bir sorun gibi görünse de önlem alınmadığında maalesef varis ile benzerlik gösteren Hemoroid problemine neden olmaktadır.

Genetik Hastalık Olduğunu Unutmayın
Bazı hastalıklar genetik olması nedeni ile maalesef ne kadar önlem alsanız da bazen çaresiz kalabilirsiniz. Varis hastalığı da genetik olup, özellikle anne, baba gibi 1. derece aile bireylerinde varis olanlar çok daha dikkatli olmalıdır. Bacaklarınızda anormal damar görünümü, ağrı, kaşıntı, kramp gibi sorunlar görürseniz mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

Updated: 2 Ağustos 2019 — 15:54

29 Yorumlar

Yorum Yap
 1. Hocam merhaba yoğun bir şekilde ağırlık çalışıyorum. Bacaklarımda kalın damarlar oluşmaya başladı. Bunun sebebi nedir acaba ?

  1. Kaslarınızı yoğun çalıştırmanızdan dolayı o bölgeye olan kan akışı artışından kaynaklanmaktadır.

 2. Merhaba hocam variste pıhtı oluştuğunu nasıl anlayabiliriz

  1. Varis olan bölgede bir anda şişlik ve şiddetli ağrı olur.

 3. Bacaklarımın sadece üst kısmında yanlarda mor renk ince damar ağları var Fiyat ne kadar

  1. Tedavi ücretleri varislerin, kılcal yamarların yoğunluğuna ve yaygınlığına göre değişmektedir.Muayenede net rakam belli olur. Buyrun muayeneye gelin değerlendirelim. Ayrıntılı bilgi ve randevu için 232 421 11 01

 4. Merhaba hocam köpük tedavisi sonrasın da varislerin yüzde kaçı iyileşmek de ?

  1. Merhaba Tuğrul bey, uygun varislerde uygulandığında köpük tedavisi sonrasında varislerinizin tamamı geçmektedir.

 5. Tedavi edilmeyen varisler kalp hastalığına yol açmaz fakat pıhtı oluşumu ve kanamaya yol açabilir. Pıhtının akciğerlere gitmesi sonrasında ölümle sonuçlanan tablolar oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir