Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Konuya tam anlamıyla hakim olabilmek için damar genişlemesi hastalığı nedenlerini ele almak gerekir. Dilerseniz öncelikle neden, nasıl ortaya çıktığını görelim.

Toplardamarlarda Fonksiyon Bozukluğu

Varis hastalığı çeşitleri 3 olmasına karşın bunlardan en küçük biri kılcal damar tehlikesi olmayan, sadece bacaklarda sızlamaya neden olan bir durumdur. Geri kalan orta ve kalın dereceli varisler ise %99 toplardamarlarda görülmekte olup, nedeni kirli kanın geri kaçmasını önleyen kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Bozulan kapakçıkların onarımı mümkün olmadığı için o sorunlu damarlardan kurtulmak gerekir.

Kesin Teşhis Gerekir

Varis hastalığı belirti ve şikayetleri ile kolayca ayrılabilen bir yapıya sahiptir. Bacaklarda ağrı, kaşıntı, kramp ve şişlik gibi sorunlar genelde orta ve kalın damar genişlemesi şikayetlerinden biridir. Aynı şekilde ilerleyen zamanlarda cilt dışına taşan damarla %90 varis belirtisi anlamına gelmektedir. Böylesi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Gitmeniz gereken bölüm kalp damar cerrahisi olup, mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir.

varis-hastaligi-gecer-mi

kalin-varis-nasil-gecer

Cerrahi Yöntemlerle Tedavi Gerekir

Hiç bir damar genişlemesi buna kılcal varislerde dahil olmak üzere kendi kendine geçme / kaybolma imkanı yoktur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Cerrahi yöntemlerle yapılan tedaviler geçmişte ameliyat ile yapılırken, şimdi ise ameliyatsız yöntemler popüler hale gelmiştir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Oldukça Kolaydır

İlaç, krem, bitkisel karışım yada sülük tedavisi ile gereksiz zaman harcamak yerine bilimsel yöntemlerle sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Lazer, Radyo Frekans yada Köpük yöntemi ile ameliyata gerek kalmadan tüm varislerden anında kurtulursunuz.

Bu konuda aktaracağım bu kadar olup, sorularınız varsa sayfanın alt kısmından yazacağınız sorulara Op. Dr. Serkan AKARSU olarak sürekli ilgilenip, cevap vereceğim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

varis-neden-olur
Varis Neden Olur?

Uzun yıllardan beri özellikle ailesinde varis veya kılcal damar problemi olanlarda sı…

Devamını Oku
varis-nedir
Varis Nedir?

İnsanlara özgü yüzlerce sağlık sorunundan biri olan varis kadınlarda daha fazla görül…

Devamını Oku
varis-hastaliginda-guncel-tedaviler
Varis Hastalığında Güncel Tedaviler

Yüzyıllardır insanların başına bela olan bir hastalık olan ve genetik / ailesel olara…

Devamını Oku
Yorumlar
Muharrem Akarsu
Selamünaleyküm hocam benim tek bacakta 15 cm lik bölgede damar şişliği oluştu bunu köpük tedavisi olsak bnun tekrarlama ihtimaali olurmu.
Op. Dr. Serkan Akarsu
As Süleyman Bey, köpük tedavisi uygulanan damarda uygun ve yeterli düzeydetedavi yapılırsa tekrarlama ihtimali çok çok azdır. Günümüzde uzman kişilerce yapıldığında en etkin tedavilerden birisidir.
Buğra
hocam merhaba varisler tedavi edildikten sonra ağrı yapar mı?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varisler tam olarak tedavi edildikten sonra ağrı yapmaz, ancak tedavi sürecinde hafif ağrılar olabilir..
Seyfettin
Hocam bacaklarımın ikisindede yaralaraçıldı. Devlet hastanesine gittim. Bir türlü kapanmiyor. Neden kapanmiyor hocam
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Seyfettin bey. Uzun süre kapanmayan ayaklardaki yaraların nedeni venöz yetmezliği yada varis olabilir. Bu konuda bir kalp damar cerrahına muayene olmalısınız.
Berna
Merhaba, kalin damarlari ameliyat edip ince damarlara ilacmi veriyorsunuz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Berna hanım, tüm varisli damarlarda ameliyatsız yöntemleri uyguluyoruz tedavilerimizde. Kalın veya ince olsun, her türlü damara; lazer, köpük veya radyofrekans yöntemlerinden daara uygun olanını uyguluyoruz. Tedavilerimiz seanslar halinde sadece 15 dakikada tamamlanıyor.
Ünal
merhaba hocam varis tedavisinde işlem yapılan bölgenin tekrarlama olasılığı var mı dır ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Bizim uyguladığımız tedavilerin sonucunda, aynı damarda varis olma ihtimali yoktur.
Nuray
merhaba hocam bacaklarım da varis yaraları oluştu ne yapmalıyım ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Böyle durumlarda PRP tedavisi bu konuda deneyimli kalp damar cerrahları tarafından uygulanması gerekir
Acelya
Merhaba serkan bey vucudumun cesitli yerlerinde kirmizi ben gibi birseyler atmaya basladi bazen sulaniyor bunun sebebi nedir hemanjiom yazinizi okudum benziyor gibi emin olamadim
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Açelya hanım, bu bahsettikleriniz pek hemenjiom tanımına uymuyor. Mesai saatleri içerisinde 0 542 2955254 numaralı telefona whatsapp üzerinden fotoğraf atarsanız yardımcı olabilirim.
Suzan
Hocam Merhaba el damarlarındaki varislerimi tedavi ettirmek elimi kullanmamda bir sıkıntı olur mu?
Op. Dr. Serkan Akarsu
El damarlarına yapılan uygulama sonrasında 1 gün çok ince bir bandaj uygulaması yapıyoruz. Elinizi kullanmanızda sakınca olmaz bu süreçte ancak ilk gün çok incelik gerektiren işleri yapamayabilirsiniz
Pakizem
Hocam ben 45 yaşındayım. Yoğun bir şekilde varislerim var. Görüntüsü beni cok rahatsız ediyor. Ilerleyen zamanda kendiliginden gecer mi yoksa baska bisey olabilir mi beni zorlar mı ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun, oluşmuş olan varisleriniz herhangi bir tedavi yapılmadan kesinlikle kendiliğinden veya ilaç kullanmakla geçmez, hatta daha da ilerler. Varislerde kanama veya varisli damarlarda pıhtılaşma olabilir. Pıhtılaşma olduğunda da akciğerlere pıhtı atma ihtimali vardır. Varislerinizi mutlaka tedavi ettirmelisiniz. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmak isterseniz, buyrun muayeneye gelin
Perihan
Merhaba hocam köpük tedavisi sonrasında varis çorabı öneriyor musunuz ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varisleriniz kalın ve yoğun ise 1-2 hafta kadar öneriyorum.
Ecrin
Hocam merhaba ben dvt hastasıyım 6 yil oldu sol bacagımdaki şişlik geçmedi. Çorap giymekten çok sıkıldım. Benim durumuma ne yapılabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Kan sulandırıcı ilacınızı düzenli kullanın ve ayakalrınızı dinlendirin, çorabınızı mutlaka giyin.
Sadık
merhaba hocam iç varis ve dış varis aynı anda tedavi edilebilinir mi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Sadık bey, tabi ki hem iç hem de dış varis aynı anda tedavi edilir.
Hatice
HOCAM ANNEMDE VARİS VAR VE YAŞLI GECELER TEK AĞRISI OLUYOR NE ÖNERİRİSNİZ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Buyrun muayeneye gelin, varislerini tedavi edelim.
Rabia
HOCAM HEM BENİM HEMDE EŞİMİN VARİSİ VAR AMA İÇ VARİS İKİMİZ İÇİN NE TEDAVİ ÖNERİRİSİNİZ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
İç varis diye adlandırılan ana damarda olan genişlemelerdir. Biz kliniğimizde bu tür damarlara lazerli kateter dediğimiz venablock tedavisi uyguluyoruz, yapılan doppler sonuçlarınız ile muayeneye gelirseniz durumunuzu değerlendiririz.
Halime
hocam benim varism çokilerlemiş 9 yıldır var varisim ama bir türlü geçmedı ne yapmalıyım ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis hastalığında uygun tedavi uygulanmadığında başarı elde etmek mümkün değildir. Buyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim ve uygun tedaviler hakkında sizi bilgilendirelim.
Emre
hocam kızımın sol bacağı çok ağrısı var ve yurdişinde yaşıyoruz istanbula geleceğiz varis ihtemali varmiş ne yapmamız lazım?
Op. Dr. Serkan Akarsu
varis konusunda Bakırköy’de kalp ve damar cerrahı operatör doktor Orhan Coşkun’a muayene olabilir ve kızınızın tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Randevu için 0-212-542 08 88 veya 0 542 621 08 88 nolu telefonlardan bilgi alabilirsiniz
Gizem
Hocam merhaba bacaklarımda 2 yıldır varis şikayeti var. Çok dar giyinir ve bacak bacak üstüne atıyorum bu durumda daha çok sebep oluyor evet ama tedavi yaptırsam geçer mi?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Bahsettiğiniz tarzda davranışlar varislerin artmasına yol açmaktadır. Tedavi ile tüm varisleriniz geçer. Buyrun muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim ve tedavi hakkında daha ayrıntılı bilgi verelim.
Bensu
hocam 2016 yılında varisten ameliyat oldum o bölgede kılcallarım çıktı görünüş olarak rahatsız oluyorum tedavi olsam beni rahatsız eder mi yürürken falan ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Bahsettiğiniz tarzda davranışlar varislerin artmasına yol açmaktadır. Tedavi ile tüm varisleriniz geçer. Buyrun muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim ve tedavi hakkında daha ayrıntılı bilgi verelim.
Esra
hocam annemde varis var. büyük damarlar çoğunlukta . tedavi olmak konusunda ihmalkar. varis tedavi edilmezse başka hastalıklara neden olur diye duyuyoruz annem aynı zamanda kalp hastası. böyle bir şey olur olu mu
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Esra hanım, annenizin varisleri özellikle büyük damarlarda olduğu için pıhtı oluşturma ve bu pıhtının o bölgeden kopup akciğerlere gitmesi, varislerin en ciddi problemidir. Varisler bu nedenle en yakın zamanda tedavi edilmelidir.
Mustafa
hocam bende varis var köpük tedavisini yaptırınca tekrarlama olayı var mı damarların ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Köpük tedavisi uzman ve bu konuda deneyimli kişiler tarafından uygulandığında tekrarlamaz. Hastaların konforu ve tedavisi açısından en güvenli yöntemdir.
Mehmet
hocam el ve kollarımdaki damarlar çok geniş. yazın sıcakla birlikte daha da şişiyor. varis midir yoksa başka bir hastalık mı . şiştiği zamanlarda ağrı ve ağırlık hissi oluyor. hangi doktora gitmeliyim.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Öncelikle kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmalısınız, anlattığınız varis benzeri şikayetler fakat uayene sonucunda ancak net birşey söylenebilir, geçmiş olsun.
Osman Yaşar
İyi günler hocam sırtımda kılcal varislerin çıktığını gördüm. Bu normal birşey midir? Tedavi yöntemi olarak ne önerebilirsinir? Coumadın kullanıyorum tedavilerim sizin yapacağınız yöntemlere uygun mudur?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Sırt ve vücut yüzeyinde saptanan kılcal damarlanma artışı öncelikle varis olarak değerlendirilmez ve karaciğer kaynaklı bir rahatsızlıktan da kaynaklanabilir. Öncelikle coumadin tedavisi ve kan sulandırıcı ilaçlar bu gibi durumlara yol açabilir. Kendi doktorunuzla görüşmenizi ve coumadin dozunun ayarlanmasını öneririm.
Özlem
merhaba hocam iyi günler daha önce varis ameliyatı oldum ama herhangi bir sonuç alamadım şimdi tekrar ameliyat olmak istiyorum bu münkün müdür?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Özlem hanım, Ameliyat bizim varis tedavisisnde önermediğimiz yöntemlerden bir tanesidir. Önceden ameliyet olmuş ve sonuç alamadığınız halde tekrar olmak istiyorsunuz, bu mümkündür ancak son teknolojiler gelişimi ışığında ameliyatsız varis tedavi yöntemleri önerilmektedir.
Yaprak
mrb ben işim geregi gün boyu ayaktayım bacagımda cok sayıda varis var tedavi olucam ama tekrar olusmaması icin ne yapmamı önerirsiniz bosuna tedavi olmak istemiyorum lütfen yardım
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tekrar oluşmasını önlemek için çalışırken varis çorabı kullanabilirsiniz, varis neden olan etkenlerden uzak durmanız gerekir.