Ben Tedavisi

 

ben-tedavisi-nasil-yapilir

 

 

Ben (nevüs) nedir ve tedavisi nasıl yapılır

Ben, (tıbbi adıyla nevüs) deriye renk veren pigment hücrelerinin (melanosit)  bir araya gelerek  toplanması ile meydana gelen  ve kişinin cildinde belirginleşen oluşumlardır. Bu oluşumlar 0,5 cm den küçük olabileceği gibi 4-5 cm’lik boyutlara da ulaşabilmektedir.

Melanosit ismindeki hücreler tarafından melanin maddesi üretilmektedir. Benler genellikle kahve tonlarında, zararsız oluşumlardır ve vücudun pek çok yerinde meydana gelebilmektedir. Melanin maddesi, vücudumuzda bulanan ve cilde rengini veren bir maddedir. Melanosit hücrelerin neden bir araya toplanıp benleri meydana getirdiği ise bilinmemektedir. Bu konuda yapılmış pek çok araştırmada güneş, mikro travmalar gibi dış etkenler ve o bölgede hücre büyümesi de etkili olabilmektedir. Kişinin cilt yapısı da bu oluşumların meydana gelmesinde etkili olabilmektedir.

Meydana gelen benler vücudun herhangi bir yerinde oluşabilmektedir. İzmir gibi güneşin bol olduğu bölgelerde ve sıcak iklimin hüküm sürdüğü Akdeniz kuşağına sahip ülkelerde, nüfusa oranla bir miktar daha çok görülebilmektedir.

İzmir Benler ya da bir diğer adıyla izmir ben tedavisi nevüsler; vücudun deri içeren herhangi bir bölgesinden kaynaklanan, vücudun herhangi bir bölgesinde deriden kabarık veya deri seviyesinde olan iyi huylu oluşumlar olup; büyüklüğüne, rengine, vücuttan kabarıklarına, histopatolojik tipine, köken aldığı hücrelere, davranış şekline göre polip, papül, makul gibi çeşitlilik gösterebilirler.

Benler genel olarak kişiyi görsellik haricinde rahatsız etmeyen bir durum olarak görülmektedir. Kişinin özellikle el, kol ve özellikle yüz gibi uzuvlarında bulunan benler, kişinin görsel olarak takılma gibi nedenlerle rahatsızlık riskine neden olabilmektedir. Bunun yanında ciltten kabarık halde de olabilecekleri gibi tüm ben oluşumlarının zararsız olduğunu düşünmemek gerekmektedir. Bazı hızlı ve çabuk büyüme gösteren, kanamalı ve cildin pek çok farklı yerinde oluşan benler kanser riski oluşturmaktadır. Bu saydığımız nedenlerle simetrik olmayan, kısa süre önce koyulaşan veya hızlı büyüyen benler risk faktörü olarak değerlendirilmelidir. Cilt seviyesinde belirginleşme göstermeyen sadece görüntü olarak renk değişikliği durumunda olan benler  ya da daha yüksek oval nevüsler doğuştan veya sonradan oluşabilmektedir. Vücudun pek çok yerinde; el, kol, gövde, sırt, boyun ve özellikle yüz bölgesinde benler meydana gelebilmektedir.

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücutta doğuştan veya sonradan dış etkenlerin etkisi ile meydana gelen benlerin tedavisinde tercih edilebilecek farklı yöntemler bulunmaktadır. Ameliyat ile ben tedavisi gerçekleştirilebileceği gibi lazer, radyo frekans gibi teknolojiler ile de ameliyatsız ben aldırma işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Vücutta meydana gelen benin, vücuttan uzaklaştırılması ve tamamen ortana kaldırılması veya benin ameliyat ile alınması durumunda kişinin cildinde küçük de olsa dikiş izi kaldığı için genellikle ameliyatsız teknolojik yöntemler tercih edilmektedir. Bunun yanında ameliyatsız ben tedavilerinin genel olarak iyi huylu benler için tercih edildiğini de söylemek gerekmektedir.

Ameliyatsız ben aldırma tedavileri, kesi izi kalmaması, kişinin ameliyat prosedürlerine tabi olmaması ve kısa süreli operasyonlar olması nedeniyle oldukça sık tercih edilmektedir.  Ameliyatsız yöntemler kullanılarak kişinin en kısa sürede, ağrı ve acı hissetmeden, lokal yani yüzeyel anestezi kullanılarak bu yöntemlerin tamamı yüksek teknoloji ile gerçekleştirilmektedir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri kapsamında en sık tercih edilen yöntemler şunlardır:

 • Lazer ile Ben Aldırma Tedavisi
 • Radyo Frekans ile Ben Aldırma Tedavisi

Lazerle Ben Aldırma / Sildirme

Lazer ile ben alım işlemi, genellikle tek seansta fakat bazı uygulamalarda tekrarlayan seans aralıklarında gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem için elektrik enerjisi, günümüzde geliştirilen cihazlar sayesinde lazer denen ışık enerjisini kullanarak ısıya dönüştürülmek ve beni yakarak ertadan kaldırılmasına  yol açmaktadır. Lazer ışınlarının kullanılması zararlı ışınlardan arındırılarak kullanılması sayesinde ciltte yanmaya neden olmaktadır. Meydana gelen ısı ile ben alımı gerçekleştirilmektedir. Lazer ile ben aldırma işleminde meydana gelen olaylar:

 • İşlem tek veya tekrarlayan seanslar halinde gerçekleştirilmektedir.
 • İşlem sırasında hastada herhangi bir acı veya ağrı hissi olmamaktadır. Hasta az miktarda ısı enerjisi ve lazer ışınımı sayesinde ortaya çıkan bir ışık hissedebilmektedir.
 • Bu yöntemde hasta aynı gün içerisinde gündelik yaşantısına dönebilmektedir.
 • Lazer yönteminin kıl köklerine hiçbir zararı bulunmamaktadır.
 • Uygulama sonrasında pansuman gerekmemekte ancak bir süre ile uygulanan deri bölgesinde yangı hissi oluşabilmektedir.
 • Lazer yönteminde tek seferde birden çok ben alımı gerçekleştirilebilmektedir.
 • Uygulama bölgesinin iyileşme süreci oldukça kısadır.

Radyo Frekans Yöntemi ile Ben Aldırma

Radyo frekans ile alım işlemi, ameliyatsız tedavi yöntemleri kapsamında tercih edilebilecek bir diğer yöntemdir. Bu yöntemde elektrik enerjisi radyo dalgasına dönüştürülmekte ve buharlaştırılmaktadır. Buharlaşma ile ben alımı gerçekleştirilmektedir. İzmir Ben tedavisi seçenekleri arasında en sık tercih edilen yöntemlerden birisi olan radyo frekans yönteminde kesi açılmadığı için dikiş gerekmemektedir.

Benler ya da bir diğer adıyla nevüsler; vücudun deri içeren herhangi bir bölgesinden kaynaklanan deriden kabarık veya deri seviyesinde olan iyi huylu oluşumlar olup; büyüklüğüne, rengine, vücuttan kabarıklarına, histopatolojik tipine, köken aldığı hücrelere, davranış şekline göre polip, papül, makul gibi çeşitlilik gösterebilirler.

Radyofrekans veya Lazerle Ben Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Benler çok büyük olmadıkça iz bırakmazlar, ciltten belirgin olmayacak şekilde minimal düzeyde skar dokusu olabilmektedir ancak bu dokuda zaman içerisinde geçmektedir.

Lokal anestezi yani uyuşturma uygulandığı için, kişi herhangi bir acı veya ağrı hissetmemektedir.

Hem cilt üzerinde kabarık durumda olan, hem de deri seviyesindeki leke tarzındaki benlere de etki ederler.

Saç ve sakal gibi bölgelerde bulunan kıl köklerine zarar vermediklerinden bu bölgelerde iz oluşturmazlar.

Oldukça pratik bir uygulamadır. İstedndiği taktirde pek çok farklı bölgede, birden çok ben tedavisi acısız ve ağrısız olarak izmir ben tedavisi ile 30-40 adet ben tedavisi yapılabilir.

Tedavi sonrası iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir.

 • Ciltte oluşan yara kabuğu 1 ile 2 hafta içerisinde kendiliğinden düşmekte ve pansuman yapmaya gerek yoktur.
 • Kişinin işlem sonrasındaki akşam uygulama yapılan bölgeyi yıkamasında ve su ile temasta olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Sizin de İzmir ben tedavisinde bölgesinde yaşamakta iseniz ve vücudunuzda oluşan nevüs / ben tedavisi olmak istediğinizde, 10 dakikanızı ayırarak lokal anestezi yöntemi ile ben tedavisini kliniğimizde gerçekleştirebilirsiniz.

Randevu almak için veinklinik veya dr.serkan akarsu hesaplarından bize ulaşabilirsiniz.