Ameliyatsız Hemanjiom Tedavisi

Bu yazımızda sizlere hemanjiom / hemanjiyom yada halk arasında yaygın olarak kullanılan adıyla damar beni olarak adlandırılan ve büyük çoğunlukta çocuklarda rastlanan, bölgesel damar genişlemelerinden bahsetmek istiyorum.

Hemanjiom (Damar Beni) Nedir?

Bu hastalık kökeni araştırıldığında ve tıbbi sınıflamaya tabi tutulduğunda benign (iyi huylu) vasküler (damarsal) tümörler olarak sınıflandırılmışlardır. Halk arasında gül lekeleri, doğum izi ve damar beni isimlerle de anılmaktadırlar.

Hemanjiom Neden Olur?

Bebeklerde doğuştan olan, yapılan araştırmalarda kızlarda, prematüre doğanlarda ve tüp bebek gibi yöntemlerle yapay döllenme yoluyla doğan çocuklarda daha sık rastlanmakla birlikte, tam olarak neden kaynaklandığı saptanamamıştır. Anne karnındaki gelişim süreci içerisinde özellikle damarların oluşumu ve dokular içerisindeki yapılanmasının gerçekleştiği hamileliğin son 3 ayındaki dönemde, ince kılcal damarların bir yumak oluşturarak ağızlaşması, tıbbi dille damarsal epitelizasyon sonrasında ortaya çıktıkları bulunmuştur.

Doğumdan sonra belli belirsiz bir leke şeklinde olabilecekleri gibi, çok yaygın düzeyde bebeğin hayati fonksiyonlarını etkileyen bölgelerde hemanjiomlar olabilmektedir. İlk günlerde bebeğin büyümesi neticesinde hafif bir büyüme gösterir daha sonra büyümede duraklama hatta kendiliğinden gerileme olabilmektedir.

Hemanjiomlar yerleşimlerine, büyüklüklerine, yüzeysel veya derinde oluşlarına ve hücre çoğalması açısından evrelerine göre farklı özellikler sergilemektedir. Hemanjiomların en az %50-60’ı baş-boyun bölgesinde, %25’i gövdede, %15’i de kol ve bacaklarda meydana gelmektedir. Doğum sonrası dönemde anne ve babalar açısından bazen korkularak ve bazende önem verilmeden izlenen bu lezyonların takibinde ehemmiyetli davranılmalıdır. Özellikle çarpmalara ve ufak doku hasarları sonrasında ciddi kanamalara yol açması hemanjiomların en korkulan yan etkisidir. Ebeveynler bu konuda da dikkatli olmalı ve çocuklarını yakından takip etmelidirler. Herhangi bir travmadan çocuğun korunması önem arz etmektedir.

 

dudakta-hemanjiom-tedavisi

 

İlerleyen Yaşla Birlikte Hemanjiom Durumu Ne Olur?

İlerleyen zaman içerisinde büyüme, aynı kalma veya küçülme gibi davranışlar gösteren hemanjiomların, takibi bu açıdan önemlidir. Özellikle ilk 6 ayda bir miktar büyüme gösteren lezyonlar, ciltten kabarık, aşırı kırmızı veya kanamalı olabilecekleri gibi, sönük ve büyüme göstermeyen evrede de olabilmektedir. işte bu noktada anne ve babalara düşen görev en az 15 gün aralıklarla, hemanjiomları ölçerek yada fotoğraflayarak, gelişimlerini takip etmeleri, bebeği ve çocuğu travmadan korumaları gerekmektedir. Bazı hemanjiomlar 5 ila 6 yaşlarına kadar kendiliğinden küçülerek kaybolabilmekte yada çok ufalarak sadece belli belirsiz bir iz olarak kalabilmektedir.

Bazı vakalarda ise bu izlem süreci içerisinde hemanjiomlar büyüme evresine girebilmekte ve hastalarda hem kozmetik hem de kanama riski açısından ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bulunduğu bölgeye bağlı olarak ağrılı süreçler de olabilir. Böyle durumlarda zaman geçirmeden hemanjiomların tedavi edilmesi gerekir. Büyüme eğilimi olanların daha fazla ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir,sabit kalanlar yada az da olsa küçülenler için tedaviyi erteleyip gözleme devam edilmesi doğru olur.

Hemanjiom Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk zamanlarda cerrahi olarak çıkarılması ve bulunduğu bölgeden uzaklaştırılması yönünde yaklaşımlar sergilenen hemanjiom vakalarında, kanama riskinden dolayı bu yöntemden yıllar içerisinde uzaklaşılmıştır. Çok az bir vakada cerrahi, son seçenek olarak uygulanabilir.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan propranol içerikli ilacın hemanjiomlar üzerinde  küçülme sağladığı tamamen rastlantısal olarak saptandı ve bu ilaç ile tedaviler düzenlendi. Fakat bu ilacın kullanımı sırasında çok ciddi yan etkiler olabildiği için hastaların hastaneye yatırılması ve gözlemlenmesi, herhangi bir yan etki olduğunda ise ilacın tamamen kesilmesi gerekir. Ayrıca kullanan hastaların yüksek bir oranında başarıya ulaşılamamaktadır yine de yaygın ve çok derinde yerleşimli birkaç bölgede yer alan hemanjiomlarda göz önünde bulundurulabilen bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilmelidir.

Yıllar içerisinde hemanjiomu oluşturan damarsal yapıların içerisine yani lokal (bölgesel) olarak uygulanan ilaçların bulunması neticesinde tedavi yöntemleri giderek daha netice alınır duruma gelmiştir. Lazer teknolojisinin gelişmesi neticesinde de yine bu damar beni olarak adlandırılan damarsal yapılara cilt yüzeyinden yapılan uygulamalarla başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Varis tedavisinde kullanılan, damar içerisinde sklerozan (yakıcı) etki gösteren ilaçlarında hemanjiomlarda kullanabileceği ve yüz güldürücü sonuçların alınmasından sonra tedavi protokollerinde alkol ve sklerozan ajan kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bizde kliniğimizde hemanjiomların tedavisinde ilaç enjeksiyonu uygulayarak, o bölgede oluşmuş olan damar ağını kurutma yöntemi uygulanmakta ve hemanjiom kalıcı olarak yok edilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz doğrultuda hemanjiom takibi ve tedavisi bu konuda uzmanlaşmış ve deneyimli kalp damar cerrahi doktorları tarafından yapılmalıdır.

Yorumlar
Erdi Can
Kas içi hemanjiomlarda yakma tedavisi sonradan sorun olur mu ? Vücut o kuruyan maddeyi atıyor mu ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Kas içi hemanjiomlarda genellikle köpük tedavi yöntemi uygulanır
Htc
Merhaba karaciğerinde iyi huylu hemojen tespit edildi Ameliyat olmak şartmi yada amelyat olunmazsa kötüye çevirme olurmu sağolun hOcam
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiomlar iyi huylu damar tümörleridir, kötüye çevirme olmaz. Büyümesi takip edilmelidir.
Merve
Merhaba oğlumda doğumdan beri orta parmaginda hemanjiom var şu an 2 yaşında ve kanıyor iltihabida var açık yaraya olduğu için bisey yapılmıyor ne yapabilirim tehlikeli bi durum mu
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba, hemanjiomlar iyi huylu damar tümörleridir. KAnama yaptıklarında ve büyüme gösterdiklerinde tedavi edilmeleri gerekir. Buyrun muayeneye gelin, durumunu değerlendirelim.
gül
merhaba iyi günler 19 yaşındayım ben dudağımın sağ içinde hemanjiom var bu yaşıma kadar tedavi gördüm ama sadece büyümesi engelledi hala büyümeye devam ediyor ne yapmam lazım kesin çözümü var mı?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Gül hanım, hemanjiomların büyüme ve gelişmesi konusunda yapılan çalışmalarda nasıl davranacaklarının önceden kestirelemediği ve büyüme evresine girmeleri ve fonksiyonel durumu tehdit eder durumunda olduklarında tedavi edilmeleri önerilmektedir. Takip etmeli ve bir doktor kontrolünde olmalısınız.
Cemile
Merhaba ben 27 yasındayım boyun Bolgem ve asagiya dogru uzanan bı Timor cıkartıldı. Tanıda hemonjıom denildi. Bana sentetik dmar takıldı. Bunun bıdaha tekrarlaması mumkun olurmu yada baska bı yerimde de olabılırmı
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Cemile hanım, genelikle hemanjiomlar operasyon ile çıkarıldıklarında tekrarlamazlar. Başka yerinizde olma ihtimali de oldukça düşüktür.
Mevlüt
Merhaba kızım 18 aylık alnında hemonjiom var büyüklüğü para kadar tamamen derinin altında pembe renkli zamanla geçer mi yoksa tedavi şart mı ? Teşekkür ederim
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Mevlüt bey, bazı hemanjiomlar 4/5 yaşlarına kadar kendiliğinden geçebilmektedir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken, hemanjiomun büyüme evresine girip girmediğinin takip edilmesidir. Böyle bir durum olursa 4/5 yaşa kadar beklenmemeli acilen tedaviye başlanmalıdır. Sizin yapmanız gereken aylık periyotlarla büyümenin kontrol edilmesidir. Geçmiş olsun.
Ercan
Merhaba hocam benim kızım 4 aylık bir bucuk aydan sonra alnında hemojin çıktı zamanla geçer mi yoksa lazer tedavisiyle bir sonuç alabilirmiyiz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Ercan bey, 6 aylık olana kadar beklenmeli sonrasında da büyüme eğrisi takip edilmelidir. Lazer ile tedavinin etkinliği ancak muayene sonrasında karar verilebilecek bir durumdur.
Pınar
Merhaba 2 aylik bebegimin dogumdan 15 gun sonra goz kapaginda hemanjiom olustu kavernöz hemanjiom dendi ancak hastaneler gozu kapatacak buyukluge ulasmadigi surece mudahale etmiyorlar , ne yapacagimi blmyorum bundan en kisa surede kurtulsun istiyorum , yardimci olur musunuz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Pınar hanım, ilk 6 aylık dönemde genelikle hemanjiomlar takip edilir. Kendiliğinden küçülme olabilmektedir. Tedavi uygulamak için çok erken olabilir. Randevu alıp ücretsiz muayeneye gelebilirsiniz
Saliha
Merhaba hocam oğlum 6 aylık burun üstün de hemanjıom var . Tedavi sonrasın da hemanjıom tamamen gider mi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Saliha hanım, tedavi sonrasında hemanjiom tamamen gider.
Melek Uçak
Merhaba ben 49 yaşındayım. Yüzümde sol şakak bölgemde ve çok az kısmı gözüme yakın yerde hemanjiom var. (Şarap lekesi) Istanbulda ikamet ettiğim için orada lazer tedavisi yaptırmıştım. Ancak su an manisada yaşıyorum ve 5 yıldır lazer tedavisine gidemedim. Tedavim yarim kalmıştı. Şimdi Izmirde sizin orada kesin sonuç alabilirmiyim.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Melek hanım, şarap lekesi hemanjiomlarda tedavi uzun süreli olabilmekte ve lazer de bazı durumlarda etkili olamamaktadır. Durumunuzu değerlendirmek gerekir.
Canan
Merhaba hocam oğlum 4 aylık kolunda hemanjıom var . Tedavi edilebilinir mi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Canan hanım 6 aylıktan itibaren tedavi uygulanabilir. Bu süreçte takip edilmelidir
Alp Eren Ağar
Merhabalar Benim yüzümün yarısında hemanjiyom ve kabarcıklar oluştu yanagımda iltihaplanma var tedavisi varmıdır
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Alp Eren bey, tabi ki tedavisi vardır. Lazer veya köpük tedavisi ile hemanjiomları tedavi ediyoruz. Buyrun muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim.
Muhammed
Hocam iyi günler… 3 yaşında bi kız çocuğum var. Doğuştan sağ yanağında 15×15 mm büyüklüğünde hemanjiom var. 3 yıldır dideral kullanıyoruz herhangi bir küçülme olmadı. 5 6 yaşına kadar beklemelimiyiz? Öneriniz nedir?
Op. Dr. Serkan Akarsu
İyi günler Muhammed bey, Hemanjiomlar genellikle 5 / 6 yaşlarına kadar küçülebilen damar genişlemeleridir. Lezyonlarda büyüme olduğunda tedavi edilmeleri gerekir. Kızınızın hemanjiomunda büyüme yoksa bir süre daha beklemeniz ve uygulanan tedaviye (herhangi bir yan etkisi yoksa) devam etmeniz önerilir. 6 yaşında küçülme yoksa ya da bu süre içerisinde büyüme gerçekleşirse mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Dilerseniz muayeneye gelin durumunu değerlendirelim.
Esma
merhabalr hocam benimde dilimde hemanjiyom var köpükle tedavi mümkün diye haberler okudum dilimin sağ tarafında ve oratasında var ama acı szı yok kanamada yok sizce tedavisi mümkünmüdür ve gerçekten iz kalmadan veya herhangi bir hasar olmadan tedavi mümkünmüdür acaba
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Esma hanım, köpük tedavisi veya lazer ile tedavisi mümkündür. Hangi tedavinin uygulanacağı muayene sonucunda belli olur. https://www.facebook.com/1544401455850095/photos/a.1997632747193628/2086520948304807/?type=3&theater linkinden uyguladığımız tedavinin sonucu mevcut
Banu
Slm hocam ben aydindan mesaj atiyorum benim şuan 8 aylik bebeğim var 40 ilken göz mühanesine götürdüm pram Ütüre doğdular ikiz bebekler göz mühanesinde gözünde hemojiyom oluştu şuan dahada var aydinda ünivesite hastanesinde de yattim kalp hapi tedavisi yapıldı evde de aynı tedaviye devam edildi ama şuan aynı şişlik duruyor geçmiyor ne yapmam gerekir geçmesi için hocom
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Banu hanım, hemanjiom vakalarında ilk 6 aydan sonra tedaviye başlanabilir. Size de dideral tedavisi başlanmış, bunun etkisini en erken 3 ay içerisinde görebilirsiniz. Biraz daha ilacı kullanmaya devam edin, 1 yaşından sonra küçülme olmazsa tekrar değerlendirilir.
Zeynep
Merhaba kızım 6 aylık bir anda sırtında 8 mm lik bir şişlik farkettik, ama kırmızı mor hiç bir renk yok, ultrasonda damarlı yapı dediler. Çevre dokudan net sınırları ayrı deniyor. Hemanjiyom dendi. Renksiz yağ bezesi gibi hemanjiyom olur mu?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Zeynep hanım, evet bu bahsettiğiniz şekilde yüzeyden herhangi bir görünüm bulgusu vermeyen hemeanjiomlar olabilmektedir. Bu tür lezyonlarda takip önemlidir. 6 aylık sürede en az 2 katı kadar büyüme olursa o zaman tedavi edilmesi gerekir.
Ece
Merhaba hocam hemanjıom tedavisi kaç yaşına kadar tedavi edilebilinir
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhabalar, hemanjiomlarda tedavi 6 aylıktan itibaren başlanabilir. Üst sınır ise yoktur.
Amine Köse
Merhabalar hocam.benim esimin sag kolunda hemanjiyum cocukluktan bu yana var.iki defa ameliyat oldu fakat her seferinde kendini yeniledi.bu seferde cikmis.bunda da ameliyat onerdiler fakat damarlarda kisalma oldugu icin ameliyat olursa felç kalma riski var bu sefer.bizde bundan yana degiliz.acaba siz onerirsiniz.yardimci olabilir misiniz lutfen.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun eşinize, böyle bir vakayı yapılan tetkikleri ile birlikte muayene etmek gerekir. Biz tedavide ameliyat yöntemini kullanmıyoruz.
Ertuğ
hocam iyi günler 2 bucuk yaşında bir kız çocuğum var alın bölgeside hemanjiom var tedavi ettirmek istiyoruz ancak yaşı uygun mu ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
İyi günler Ertuğ bey, kızınızın yaşı hemanjiom tedavisi için uygundur.
Sude
Serkan bey bebegimde hemanjiom var yeni dogdu getirsem tedavi edilirmi
Op. Dr. Serkan Akarsu
Genellikle ilk 6 ay hemanjiomlar takip edilir, sonrasında büyüme devam ederse tedavi edilir.
Latife
Serkan bey ikiz cocuklarimin birisinin yuzunde hemanjiom var uyku duzeni yok agliyor digerine gore cok daha fazla huzursuz hemanjiomun etkisi olabilirmi tesekkurler
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hayır hemanjiom ağrı yapmaz, ağlaması bu nedenle değildir.
Saltanay
Hemanjiomlar ne kadar beklemeli tedavi olmasi için
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiomlarda tedavi 6 aylıktan itibaren yapılabilmektedir. Özellikle büyümeye başlayan lezyonlarda beklenmemelidir.
Işıl
Hocam merhaba yeni dogan bebgimizin yanagında hemenjiom var. Sizce tedavi icin nekadar beklemeliyiz.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun, en azından 6 aylık olana kadar beklenmelidir. Bu süreçte ani büyüme veya kanama olursa müdahale edilebilir. Bu konuda uzmanlaşmış bir kalp damar cerrahı mutlaka hastayı takip etmelidir.
Dudu
merhaba hocam hemanjıom tedavisi kaç yaşın da yapılmalı dır ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiom sıklıkla çocuklarda görüldüğü için genellikle 2 yaşından sonra yapılır, hızlı büyüme gösteren vakalarda 6 aylıktan itibaren de tedavi yapılabilir.
Şenol
merhaba hocam doğuştan değilde sonradan oluşan hemanjıomların nedeni nedir ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Sonradan oluşan hemanjiomlar çok nadir görülmekle birlikte, o bölgede oluşan bir travma veya enfeksiyon sorasında hemanjiomu oluşturan ince kılcal atar ve toplardamarların bir yumak oluşturarak, o bölgede meydana gelen kanlanma artışı sonrasında bir yumak halini alması sonucu oluşurlar.
Berna
Merhaba dilimde hemanjiom var bazen şişme yapıyor yemek yerken zorlanmaya basladim. Bunun icin ne yapılabilir ameliyatla dilim mi alinacak
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Berna hanım, bu nedenle ameliyat olmanız gerekmez. Ağrısız acısız bir işlem ile dilinizdeki hemanjiom tedavi edilebilir. Buyrun muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim.
Masal
Merhaba, hemanjiom en sık hangi bölgelerde görülür?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiom genellikle tüm vücutta görülebildiği gibi; el, yüz ve ayaklarda sıklıkla rastlanmaktadır. Saçlı deri de sık rastlanan bölgelerdendr.
Tülay
Hocam bebegim henuz dogmadı ama 3lü taramada karacigerinde hemanjiom olabilecegi soylendi. Bundan nasil emin olabiliriz.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Doğumdan sonra yapılacak ultrasound ve MR gibi tetkikler sonrasında tanı konabilir ancak.
Hazal
merhaba hocam kol bölgem de ceviz büyüklüğün de hemanjıom var . Tedavisi genelde kaç seans sürmek de ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiom tedavilerinde seans sayısı, hemanjiomların büyüklüğüne bağlı değişmekle birlikte genellikle 3 -4 seansta tamamlanmaktadır.
İsmigül
Hocam vücudumda kırmızı küçük küçük benler var. Bunlar hemanjiom olabilirmi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Bahsettiğiniz tarzda küçük benler hemanjiom olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir
Tazegül
Merhaba hocam bazen ayaklarımı koyacak yer bulamıyorum ağırıyorlar varis olabilir mi
Op. Dr. Serkan Akarsu
Bahsettiğiniz tarzda şikayetler varis hastalarında sıkça rastlanmaktadır.
Züleyha
3aylık bebeğimin dizinde hemanjiom var, dolayısıyla kanama riski yüksek. 6aya kadar beklemeli miyiz?kendiliğinden geçecek gibi değil sanki hocam
Op. Dr. Serkan Akarsu
Genelikle 6. aya kadar beklemek gerekir ama büyüme gösterirse müdahale edilmelidir. Dizinin ultrasoundunu çektirmelisiniz, 2-3 ay sonrada kontrol ultrasound çekilebilir.
Mustafa
merhaba hocam 1 aylık bebeklerde hemanjıom tedavisi olunması için beklenmeli mi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
özellikle ilk 6 aya kadar beklenmesi uygun olur.
Güliz
Merhaba hocam hamile iken varis tedavisi neden yapılmıyor yardımcı olabilir misiniz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis tedavisinde kullanılan ilaçların hamilelik sırasında güvenilirliği kanıtlanmamış olduğu için vr aynı zamanda hamilelikte varislerde artış olduğundan tedavi olarak sadece varis çorabı kullanabilirsiniz.
Figen
Damar beni ile normal kahverengi benlerin arasindaki fark nedir.? Damar benleri de kanserleşme egilimi gosterir mi
Op. Dr. Serkan Akarsu
Damar benlerinde, yapının içinde damarsal yapılar yumaklaşmış halde olur. Kanserleşme eğilimi göstermezler, sadece kanama riski vardır.
Hüseyin
Merhaba hocam. Oğlumun sırtında küçük bir kanlı ben var. Tedavisi hangi yöntemle yapılabilir. Kalp damar cerrahı mı tedavi yapmalı?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Bu tür benlerin tedavisi eğer yapısında damarsal görünüm varsa mutlaka kalp-damar cerrahı tarafından yapılmalıfır. Tedavide de lazer ve radyofrekans yöntemleri kullanılır, kesinlikle ameliyat tarzı girişimler önerilmez
Serkan
Hocam merhaba 23 yaşındayım kolumda ceviz buyuklugunde bir hemanjiom var. Spor yapmak istiyorum ama bazen çok ağrı yapıyor. Bunu nasıl tedavi edebiliriz.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiomların tedavisinde köpük ve lazer tedavisi uygulanmaktadır. O bölgede kan akımı arttığında ağrı olabilir, hemanjiomun tedavi edilmesi ile bu ağrı geçer.
Eren
merhaba hocam 5 aylık oğlum var kulak arkasında hemanjıom var . Tedavisi yapılabilinir mi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiomların tedavisi 6 aylıktan itibaren yapılabilmektedir, özellikle büyüme evresine girdiğinde zaman geçirmeden tedavi edilmelidirler.
Hicran
Merhaba. 1 aylık bebeğimde hemajıom var ne kadarlık bir süre beklememiz gerekli olur hocam tedavi süreci için yaklaşık 2 cm kadar yanağında bulunmaktadır.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Genellikle ilk 6 ay takip öneriyoruz, aşırı şekilde büyüme olursa bu süre öncesinde de tedaviye başlanabilir.
Hasan
Hocam merhaba 2 aylık bir kız çocuğum var. Alnında mercimek tanesi kadar bir hemanjiomu var. Bunun icin köpük tedavisi mi önerirsiniz yoksa radyofrekans yöntemi ile mi tedavi ediliyor.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Hasan bey, öncelikle ilk 6 ay takip etmek gerekir. Hemanjiomlar bu süre içerisinde kendiliğinden küçülebilmektedir. 6 aydan sonra büyüme olursa lezyonun büyüklüğüne göre köpük, lazer veya radyofrekans yöntemleri uygulanabilir.
Seçil
merhaba hocam dudağımda hemanjıom var tedavisi nasıl oluyor ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiomun büyüklüğüne ve yerine göre köpük veya lazer tedavisi uyguluyoruz, buyrun muayenye gelin durumunuzu değerlendirelim.
Zeynep
merhaba hocam kızımın kolunda hemanjıom var .10 yaşında tedavi için geçmi kalmışız ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Zeynep hanım. Hayır tedavi için geç kalmış sayılmazsınız, tam zamanı denebilir. Hemanjiom da bu yaşlardan sonra küçülme olmaz. Buyrun muayeneye gelin, tedavi hakkında ayrıntılı bilgi verelim ve kızınızın durumunu değerlendirelim.
Talha
merhabalar hocam küçük çocuklarda hemanjıom tedavisini nasıl sağlıyorsunuz ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiom olan bölgeyi lokal olarak uyuşturduktan sonra sadece o bölgeye köpük veya lazer tedavisi uyguluyoruz.
Gamze
merhaba hocam kızımın yüzünde hemanjiom var . Her mevsim tedavi yapıla biliniyormu?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiom tedavisi için herhangi bir mevsim söz konusu değildir. Her mevsim tedavi yapılabilir.
Serkan
merhaba hocam kardeşimin kolunda hemanjıom var . tedavisi kaç seans sürüyor ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun. Hemanjiomların tedavisi bulunduğ yere ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir.
Faruk
merhaba hocam oğlum 4 yaşında dudağında hemanjıom var tedavi olması için beklemelimiyiz büyümesini ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
merhaba Faruk bey, 4 yaş hemanjiom tedavisi için tam olarak uygun bir yaştır. bu yaştan sonra küçülme olmaz genellikle. Fotoğraflarını whatsupp ile 0 542 2955254 nolu telefona gönderebilir yada ücretsiz teşhise getirebilirsiniz.
MELEK
MERHABA HOCAM KIZIMDA DOĞUŞTA HEMANJİOM VAR TEDAVİSİ NASIL BİR İŞLEM ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiomlarda yerine ve büyüklüğüne göre değişmekle birlikte köpük, lazer ve radyofrekans yöntemlerini kombine şekilde uyguluyoruz. Lokal anestezi ile sadece hemanjiomun olduğu bölgeye, ameliyatsız 15 dakikalık seanslar halinde uygulanıyor.
Mert
hocam yüzümün yarısı kadar hemanjom var lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım çok fazla var ama beni çok rahatsız ediyor?
Op. Dr. Serkan Akarsu
geçmiş olsun Mert bey, 0 542 2955254 numaralı telefondan, whatsupp yoluyla fotoğraflarınızı ve önceki yapılan tetkikleri gönderirseniz, daha ayrıntılı şekilde yardımcı olabilirim.
Sinem
merhaba yeni doğan oğlumun kol kısmında damar beni var hemanjiomla tedavisi varmı 4 aylık ve bir sakıncası olur mu?
Merve
hocam iyi günler benim 6 aylık nir kızım var ve doğduktan 2 ay sonra kolunda büyük bir şekide damar beni oluştu homojen tedavisine yaşı bakımından uygun mu?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun, 6 aylıktan itibaren hemanjiomlara tedavi uygulanabilmektedir.
Gülçin
Merhaba hocam 2 yasindaki oglumda burnunda ve kasinin ustunde hemanjiom var bunun icin bir kac doktora gittik ve butun tahlilleri yapildi bir tek beyin mr kaldi kimi 6 yasa kadar geçer dedi ama gecmezse ya cocugumun psikolojisini etkilemeainden cok korkuyorum nasil yardimci olabilirsiniz teşekkürler
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun, hemanjiomlarda büyüme olduğu zaman mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Uyguladığımız tedavi ile sorunu tamamen ortadan kaldırıyoruz. Buyrun muayeneye gelin çocuğunuz durumunu değerlendirelim
Ali Bulut
hocam merhaba 33 günlük bebeğim var kulağında hemanjiom var gittikçe büyüdü size de göstermek istiyoruz en kısa zaman da.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun, 33 günlük müdahale olarak çok küçük, şimdili takip etmeniz daha uygun en azından 2-3 aylık olunca muayeneye getirebilirsiniz
Halit
hocam 3 yaşında bebeğim varr kasık bölgesinde hemanjiom var giderek büyüyor yetişkin brisi olduğunda daha büyük olmasın diye tedavisini yaptırmak istiyoruz.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Halit bey, tedavi için uygun bir yaşta, büyümeye başladığında hemanjiomların mutlaka tedavisi yapılmalı, ertelenmemelidir. Muayenemiz sonucunda tedavisine başlayabiliriz.
Beril Doğan
hocam merhaba kızımın dudağında hemonjiom var daha 9 aylık büyüme olur mu ?birde ne zaman tedavi olur çok küçük şuan.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun, hemanjiomların zaman içerisinde nasıl davranacağı tamamen gelişimi le ortaya çıkar. 6 aylıktan itibaren tedavi uygulanabilir. Tedaviye başlanmasında karar verilmesi için hemanjiomların büyüme evresine girmiş olması gerekir. Şu anda takip etmelisinz ve 2 katı kadar bir büyüme olursa tedaviye başlanabilir
Yıldız
hocam 3 aylık bebeğim var kolunda hemanjiom var tedavisini yaptırmazsam eğer çok ilerlermi büyüdükçe.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiomların nasıl davranış göstereceği zaman içerisinde belli olur, bi miktar büyüme olup daha sonrasında küçülebilir yada zamanla büyümeye devam edebilir. Büyümeye devam etmesi durumunda 6 aylıktan sonra her türlü hemanjioma tedavi uygulamak gerekir. Şu anda yapacağınız takip etmek ve kolunu çarpma ve darbelerden korumaktır.
Mevlüt
hocam merhaba 2 yaşında oğlum var kaşının yanında hemajiom var ilerde büyümesini istemediğim için tedavi ettirmek istiyorum. sigorta olarak allianz var iyi günler.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun öncelikle, tedavisini gerçekleştirebiliriz. Alianz sigorta ile anlaşmamız yoktur. Ödeme konusunda sigortacınızla görüşmeniz gerekir. Buyrun muayeneye gelin durumunu değerlendirelim ve tedavi konusunda ayrıntılı bilgi verelim.
Bülent
hocam merhaba 16 yaşında oğlumun dudağının üstünde hemanjiom var özel sağlık sigortamız var yardımcı olursanız sevinirim.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Öncelikle oğlunuzun durumunu muayene sırasında değerlendirmek gerekir.BUyrun muayeneye gelin, tedaviye uygun olup olmadığını değerlendirelim.
Murtaza
hocam merhaba kızımın dudağında hemanjiom var bi kaç dr gittik ama istediğimiz sonucu alamadık size de gelmek istiyoruz mümkünse.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Buyrun muayeneye gelin, durumunu değerlendirelim. Yapılan tetkik ve tedavilerle ilgili belgeleri de getirirseniz iyi olur. Randevu için 0 232 421 11 01
Umut
hocam merhaba kızım 2 yaşında yanağında küçük ben gibi hemanjiomu var biraz büyüdü aldırmak istiyoruz .
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiomlarda ameliyatsız lazer ve köpük tedavi gibi yöntemleri uyguluyoruz, lokal anestezi ile çok kısa sürede işlemi gerçekleştirebiliriz. Buyrun muayeneye gelin, daha ayrıntılı değerlendirelim.
Serkan
hocam 8 aylık bebeğim var vajinasında hemanjiom var çok küçüktü şimdi biraz büyüdü gibi ne yapabiliriz daha fazla büyümeden ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun, hemanjiomda büyüme devam ederse tedaviye başlanabilir. Buyrun muayeneye gelin, durumunu değerlendirelim.
Aslıhan
hocam 43 yaşındayım yanakta hemanjiom var bi kaç dr gittim tedavimi yapamayacaklarını söylediler size de gözükmek istiyorum.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tabi ki tedavi konusunda size yardımcı olurum, yapılan tetkik vs. ile birlikte muayeneye gelin, durumu değerlendirelim. Muayenemiz ücretsizdir. Randevu için 0 232 421 11 01
Halil
hocam merhaba kars da yaşıyorum bıyık bölgem de hemanjiom var sizinle iletişime geçmek istiyorum muayene ve tedavi için.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Halil bey. Hemanjiomun fotoğraflarını whatsupp üzerinden 0 542 295 52 54 nolu telefona gönderirseniz, daha ayrıntılı bilgi vereblirim. Yapılan tetkikler varsa onları da gönderin lütfen.
Melih
hocam merhaba ense kısmında küçük hemanjiom var saçlarımı kestirdikçe gözüküyorr biraz rahatsz olmaya başladım ama nasıl tedavi yapılıyor.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiomlarda ameliyatsız olarak köpük tedavisi ve lazer tedavisi uygulamaktayız. Hemanjiomun büyüklüğüne göre tedavi yöntemi ve seans sayısı değişmektedir, muayenemiz ücretsizdir. Tedavi hakkında ayrıntılı bilgiyi muayene sonrasıda alabilirsiniz.Randevu için 0 232 421 11 01
Erdem
hocam merhaba teyzemin sağ yüzünde hemanjiom var yüzünün belli bir kısmını kaplıyor bi kaç dr gittik yapamayacaklarını söylediler riskli oldğu için size de gözükmek istiyor kendisi en kısa zaman için randevu verirmisiniz ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun. 0 232 421 11 01 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.
Hanife
hocam iki aylık bebeğim var . göğüs bölgesinde hemanjiom var. tedaviye kaç aylıkken başlanabilir.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Hanife hanım, hemanjiomlar büyüme evresine girmediği sürece en azından 6 ay veya 1 yaşa kadar takip edilirler. Bu süre içersinde büyümesini takip etmelisiniz, aşırı büyüme gösterirse 6 aylıktan itibaren tedaviye başlanabilir.
Nagihan
hocam kızımın kolunda hemanjiom var 10 aylık giderek büyür mü acaba bide dursa zararı olur mu olmaz mı ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun nagihan hanım, hemanjiomların nasıl davranış göstereceği tamamen çocuğun büyümesi evresinde, bulunduğu bölge ve içerisindeki damarlanmanın derecesi ile ilgilidir. Kendiliğinden küçülebilir, aynı kalabilir yada büyüme evresine girebilir. Tedavi büyüme evresinde veya 2-3 yaşlarında yapılmalıdır. Mutlaka bir kalp damar cerrahının kontrolünde olmalıdır.
Gülay
hocam merhaba oğlum 7 yaşında göz bölgesinde hemanjiomu var tedavisi yaptırmak istiyoruz çok uzun süren bir işlem mi yurt dışında yaşıyoruz tedavi için türkiyeye gelmek istiyoruz.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Gülay hanım, tedavi uygulaması kısa süren bir işlemdir fakat hemanjiomun boyutuna göre birkaç seans uygulama yapmak gerekebilir. whatsupp üzerinden 0 542 295 52 54 nolu telefona farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını gönderirseniz daha ayrıntılı bilgi verebilirim.
Nuri
hocam oğlumun dudağında küçük bir hemanjiom var tedavi ettirmek istiyoruz ama ne kadar ücreti ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun, hemanjiomların tedavisinde büyüklüğüne ve yerine göre tedavi ücreti belirlenmektedir. Muayene edilmeden herhangi bir şey söylemek mümkün değildir. Muayenemiz ücretsizdir, 0 232 421 11 01 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz
Gülşen
hocam 5 aylik bir kızım var burun kenarında hemanjiom var ilerlemesi beni endişelendiriyor küçükken tedavi ettirmemiz mümkün mü ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Gülşen hanım. Tabiki hemanjiomların tedavisi büyüme gösterirse 6 aylıktan itibaren yapılabilir.
Ezgi
hocam merhaba yengemin ensesinde hemanjiom var tedavi olmak istiyor nasıl yapılıyor tedavi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun, hemanjiom tedavisinde tamamen ameliyatsız yöntem olarak köpük tedavisi ve lazer yöntemlerini kullanıyoruz. Daha önce yapılan tetkikleri ile muayeneye gelirseniz daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz