Skleroterapi

Skleroterapi ile varis tedavisi yaklaşık 150 yıldır uygulanmasına rağmen popülaritesini son 20 yılda kazanmıştır. Skleroterapide işlem pratik ve ağrısızdır. Tecrübeli ellerde ciddi bir yan etkisi olmayacak bu yöntem, özellikle İzmir, Aydın, Muğla ve Manisa gibi sıcak bölgelerde yaşayan varis hastalarında yüzeysel varislerin tedavisinde istenilen düzeyde olmasına önemli katkı sağlar.

Skleroterapi Nedir?

Skleroterapi varis tedavisi için geliştirilmiş olan bir ilacın çok ince bir enjektör yardımı ile tespit edilen varisli damarlara enjekte edilmesidir. Hava ile köpürtülerek kullanılan köpük skleroterapi işlemi de bulunur. Skleroterapi; daha kalın, daha ileri derece hastalıkların tedavisinde köpürtmeye gerek kalmadan saf ilaç halde kullanılmaktadır.

Skleroterapi ile tedavi edilen damarlar kalıcı olarak onarılmış olur. Sorunun tekrar etme riski yoktur. Tedavi de herhangi bir kesi uygulanmadığı için estetik anlamda istenmeyen bir durum söz konusu olmaz. Ayrıca kesi olmaması sayesinde pansuman vs gibi özel bakım gerekmez. Tedavi sonrasında bireyler gündelik hayatına devam ederler.

Skleroterapi Nasıl Yapılır?

Skleroterapi işlemi basit bir uygulama gibi görülse de mutlaka bir deneyimli cerrah tarafından uygulanmalıdır. İşlemin öncesinde varisli damarların doğru şekilde belirlenmesi, damarların ayrıntılı bir haritasının çıkarılması, hastanın genel sağlık durumunun kontrol altına alınması gerekir. Cilt yüzeyinden görünen varisli damarların içerisine ince uçlu bir iğne ile ilaç enjekte edilir. Damarlara tek tek bu işlem uygulanır. İşlem bittikten sonra hastanın bir süre boyunca varis çorabı giymesi gerekir. Klinikten çıktıktan sonra da en az 20 dakika yürüyüş yapması daha kolay bir iyileşme süreci geçirmesi açısından önemlidir. Varisli damarların skleroterapi yöntemiyle kapatılması için birkaç seans yapılması gerekebilir.

mikrosklero-oncesi

skleroterapi-oncesi-sonrasi

skleroterapi-once-ve-sonrasi

Skleroterapi Nerede Kullanılır?

Skleroterapi, varis tedavileri arasında en etkili olanlardan birisidir. Kılcallardan büyük ölçekli bütün damar gruplarına kadar uygulanabilir. Büyük ölçekli damar genişlemelerinde daha fazla alana daha az ilaçla etki etmek için etken madde köpük formuna getirilerek kullanılır. El damarları için çok ince enjektörlerle sorunlu damara ilaç enjekte edilir. Bu sayede damar onarılmış olur. İstenmeyen görüntü de dakikalar içerisinde ortadan kaybolur.

Skleroterapi Kimlere Yapılabilir?

Skleroterapi yapılacak kişiler detaylı bir değerlendirme ile belirlenmelidir. Herkes bu tedavi için uygun olmayabilir. Genel sağlık durumunun iyi olması ve koşulların da uygun olması gerekmektedir. Özellikle bacaklarda görülen çok karmaşık olmayan varislerin tedavisinde kullanılır. Kalp-damar sistemi ile ilgili sağlık sorunları olan kişilere yapılması önerilmez. Hamile kişilere, işlemin yapılacağı yerde enfeksiyon bulunan kişilere uygulanmaz. Hastanın işlemlerden hemen sonra ve genel olarak hareket etmesi, düzenli yürüyüşler yapması tedavinin başarısını etkiler.

Skleroterapi ile Varis Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler

Skleroterapi ile varis tedavisi öncesinde varisli damarın tanısı konulmalıdır. Ayrıntılı bir fizik muayene ve renkli doppler ultrasonu ile hangi damarların yetmezlikli olduğu belirlenir. İşlemin yapılacağı ortam hazırlanır. İlaçlar ve hasta da işleme hazır olduktan sonra varisin durumuna göre sıvı veya köpük şeklinde skleroterapi uygulamasına geçilebilir.

Skleroterapi ile Varis Tedavisi Sonrası Dönem

Skleroterapi ile varis tedavisi sonrasında daha iyi bir etki alabilmek için kompresyon gerekir. Seanstan sonra en az 3-4 gün baskı yapacak bandajlar veya varis çorapları giyilmelidir. Bu sayede ilaç, damarın iç yüzeyleri ile direkt temas eder ve etkili bir uygulama gerçekleştirilir. İşlem sonrasında hemen bir yürüyüş yapılması gerekir. Gün boyunca da bu yürüyüş ve hareketli yaşam devam etmelidir. Bol sıvı tüketilerek desteklenmelidir. Banyo sırasında çok fazla sıcak su iyi gelmeyebilir. Bu nedenle sauna ve hamam gibi ortamlardan da uzak durulmalıdır.

Skleroterapi Fiyatları

Skleroterapi fiyatları varisin derecesine, büyüklüğüne göre değişmektedir. Küçük boyutlu ve hızlı bir işlemle çözülebilecek varislerin tedavi fiyatları daha az olurken, büyük ve çok fazla sayıda olan varislerin tedavisi daha uzun süreceği için daha fazla fiyat gerektirebilir. Skleroterapi fiyatları hakkında bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Skleroterapi ne kadar zaman sonra etki eder?

Skleroterapinin tamamen belirgin derecede düzelmesi için 4-6 ay süre gerekir.

Skleroterapi sonrası iz kalır mı?

Skleroterapi sonrası iz, kahverengi lekeler şeklinde görülebilir. Bu lekeler geçicidir, en fazla 1 sene sonra bu izlerde geçer.

Skleroterapi kalıcı mı?

Skleroterapi ile varis tedavisi, kalıcı bir etki bırakır.

Skleroterapi acıtır mı?

Skleroterapi ağrısız ve acısız bir işlemdir. Sivrisinek ısırması gibi küçük bir his görülebilir.

Skleroterapi nerelere uygulanır?

Skleroterapi, ince kılcal damarlar, büyük varisler için uygulanabilir bir yöntemdir. Vücutta en sık bacaklarda kullanılır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

lazer-radyofrekans
Lazer / Radyofrekans

Cilt üzerinden uygulanan bu yöntemleri kullanma amacı iğne giremeyecek kadar ince ola…

Devamını Oku
kopuk-skleroterapi
Köpük Skleroterapi

Köpük skleroterapi, ameliyatsız varis tedavisi olarak kullanılan en önemli yöntemlerd…

Devamını Oku
Yorumlar