Varis Nedir?

İnsanlara özgü yüzlerce sağlık sorunundan biri olan varis kadınlarda daha fazla görülmektedir. Damarsal bir hastalık olup, daha çok bacaklarda görülmesine karşın yüz bölgesinde kılcal damar çatlaması şeklinde karşımıza çıkabilir. Bu nedenle hastalığı toplardamar genişlemesi ve kılcal damar çatlaması şeklinde ikiye ayırarak ele almalıyız.

Toplardamar Genişlemesi (Asıl Varis Hastalığı)

İnsan vücudunda kan dolaşımını sağlayan 2 damar sistemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki kalpten vücuda temiz kan pompalayan atardamar olup, ikincisi ise kullanılan ve kirlenen kanı temizlenmek üzere kalbe geri taşıyan toplardamar olarak bilinir. Kılcal damar ise bu iki dolaşım sistemi arasında bağlantı köprü vazifesi görmektedir. Toplardamarlar kanı aşağıdan yukarı doğru çıkardığı için işi biraz daha zor olmaktadır. Bu nedenle 5-10 cm aralıklarla kapakçık dediğimiz dokular bulunmaktadır. Bunların bozulması ile birlikte kan kalbe gitmek yerine damarlarda bekleyerek damarların genişlemesine yani varis hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Kılcal Damar Çatlaması (Estetik Sorun)

Bir diğer sorun ise kılcal varis olarak bilinen kılcal damar çatlaması problemidir. Hastalık değilde daha çok estetik kusur olarak kabul edilir. Özellikle etek giyen kadınları biraz zor duruma sokabilmektedir. Çünkü ilerledikçe uzak mesafeden bile dikkat çekici hale gelebilmektedir. Nedenleri tam olarak tespit edilmemesine karşın daha çok hormonal dalgalanma üzerinde durulmaktadır. Kadınlarda gebelik ve doğum sonrasında kılcal varislerde artış görülür. Alkol kullanımı yoğun olan erkeklerin yüz ve burun bölgesinde dikkat çekici hale gelebilir.

Varis Neden Olur?

Kılcal damar çatlaması nedenleri maalesef tam olarak bilimsel anlamda ortaya konmuş değildir. Toplardamar genişlemesi ise kapakçık bozulmasına neden olan bir çok faktör bulunmaktadır.Bunlar uzun süre ayakta kalma, ayakta çalışma, fazla kilo, gebelik, genetik, menopoz ve ilerleyen yaş olarak kabul edilmektedir.

ayaklarda-varis

varis-tedavi-edilir-mi

Varis Belirtileri Nelerdir?

İlk başlarda neredeyse hiç bir belirti ve şikayete neden olmazlar. İlerleyen süreçte cilt üzerinden anormal ve şiş damar görünümü ortaya çıkar. Buna ek olarak gün içerisinde başlayıp, akşama doğru şiddetini artıran bacak ağrısı, ciltte renk değişimi, kaşıntı ve kramp varis belirtisi olarak değerlendirilmektedir.

Varis Nasıl Geçer?

Peki varis hastalığından bilimsel anlamda kurtulmak için ne yapmalıyız. Öncelikle kendi kendine geçmeyeceği gibi ilaç, krem, sülük vs ile de iyileşmeyeceğini iyi bilmeliyiz. Mutlaka kalp damar cerrahi uzmanına muayene olarak uygun tedavi yöntemleri ile sağlığımıza kavuşmayı ilke edinmeliyiz.

Varis Tedavisi Ameliyatsız Yöntemlerle ve Kısa Sürede Yapılır

Bu konuda aktaracaklarım son olarak doktor ve hastaneden korkmamanız yönünde olacaktır. Çünkü varis tedavileri artık ameliyata, narkoza yada hastanede yatmaya gerek kalmadan sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede Lazer, Radyo Frekans, Köpük ve Skleroterapi yöntemi ile %100 başarılı olarak yapılmaktadır. Bu nedenle hastalığın daha fazla ilerlemesine müsaade etmeden sağlığınıza kavuşun. Aksi halde tedavi edilmeyen varisler bacak yaralarına neden olmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ameliyatsiz-varis-tedavisinin-yapilisi
Ameliyatsız Varis Tedavisinin Yapılışı

İnsanların ayakta durmaya başladıkları günden itibaren özellikle bacak damarlarında o…

Devamını Oku
varis-hastaliginda-sik-sorulan-sorular-ve-cevaplari
Varis Hastalığında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

 Bu yazımızda klinikte ve tedavi sürecinde hastalarım tarafından yöneltilen vari…

Devamını Oku
varis-hastaligi-nasil-gecer
Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Konuya tam anlamıyla hakim olabilmek için damar genişlemesi hastalığı nedenlerini ele…

Devamını Oku
Yorumlar
Serpil
Merhaba hocam bacaklarım da aralıklı ağrılar oluşmaktaydı . Spor yapmaya başlayınca normal de olmayan kılcal damarlar çıkmaya başladı bacaklarımın üst kısmında bunun nedeni varis mi dır ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Serpil hanım, genel olarak bacaklarda oluşan damar belirginleşmelerine varis denmektedir. Bu damarlar kişilerin durumlarına bağlı olarak kılcal damar yada daha kalın damarlar şeklinde ortaya çıkar. Kasları gerdirici tarzda sporlar varis oluşumuna artırdığı yönünde çalışmalar mevcuttur. Buyrun muayeneye gelin sizi değerlendirelim.
Bekir
Hocam merhaba bacaklarımda agrı var. Varislerim yok ama agrı cok fena duramiyorum. Bacak agrısı neden olur ve bununla ilgili hangi bölüme gitmem gerekir.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Bacaklarda özellikle gün sonunda oluşan ağrıların en sık sebebi venöz yetmezliğe bağlı, kalın toplardamarların genişlemesi sonucunda oluşan kan göllenmesi neticesindeki ağrılardır. Bu kalın damarların doppler ultrason kullanan bir kalp damar cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerekir.
Safiye
Annem 80 yaşında varislerine tedavi önerir misiniz? Yaşı engel midir? Bacaklarında kramp ve ağrı da olduğunu söylüyor hep
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis tedavisinde yaş sınırı yoktur, uyguladığımız yöntemler ameliyatsız tedaviler olduğu için özellikle annenizde çok yararlı olur ve hayat kalitesini artırır.
Şeyma
merhaba hocam yüz bölgesin de ki kılcal damarlara hangi tedavi yöntemlerini uyguluyorsunuz?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Çok ince damarlara RF, lazer ve çok düşük dozlarda köpük tedavisi uyguluyoruz. Damarların yaygınlığına ve durumuna göre tedavi şeki kişiye özel belirleniyor. Buyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim.
Günay
Hocam varisi olan hastalarda hemoroid olma olasılığı nedir?
Op. Dr. Serkan Akarsu
BU konuda ayrıntılı yapılmış bir araştırma yok fakat iki hastalığın temelinde de damarlardaki genişleme esas problemdir. O yüzden varisi olanlarda hemoroid sıklığı artmıştır.
Aydan
Hocam merhaba 40 yaşindayım. Dudağımda uçuk oluştu ve daha sonrasında hemanjioma dönüstü. Bunun sebebi nedir ? Tedavi yöntemi nasıl oluşur.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hemanjiom, bulunduğu bölgedeki ince kılcal damarlardaki kan akımı artışı sonucu oluşan damar yumaklarıdır. Buyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verelim
Zühre
Merhaba hocam, varis hastaligi genetik dediler 1 dogum yaptim artti esimde de var varis onun genlerinimi aldim acaba tesekkurler.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis hastalığı %80 gibi oranlarda ailesel geçişli yani genetiktir. Bu ailesel geçişte anne, baba, dede, nine, amca, dayı gibi kişilerden olmaktadır. Eşinizden size genetik geçişli bir hastalık geçmesi mümkün değildir.
Esma
merhaba hocam yurt dışında yaşıyorum izinde türkiye gelmeyi düşünüyorum .Varis tedavisi için 1 haftalık sürede tedaviyi gerçekleştire biliyor musunuz ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varisleriniz çok aşırı yoğun değilse 1 haftada 3 veya 4 seans uygulanır, sonrasında kontrole gelmeniz yeterlidir.
Melahat
Ayaklarımda hiç geçmeyen ağrılar var. Fizik tedaviye gittim ortopediye gittim. Ağrı kesiciler bir işe yaramiyor. Yaşım 65 acaba yaşında verdiğı birseyde olabilir mi?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Toplardamarlarınızda venöz yetmezlik olabilir yada atardamarlarınızda darlık olabilir. Atardamar ve toplardamar ultrasonu yaptırmanızda fayda var.
Tuba
hocam tek kollarımda varis var ama ameliyat olmak istemyorum ne yapmalıyım?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Kollarda varis sık rastlanan bir problem değildir, buyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim ve sizi ameliyatsız tedavi yöntemleri ile bu derdinizden kurtaralım. Randevu için 0 232 421 11 01
Engin
hocam merhaba benim orta derece varislerim var tedavi olsam geçermi?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tabi ki varisleriniz tedavi olursanız orta yada ileri düzeyde de olsa geçer.
Emine
Hocam eşimde varis ülseri var. daha önce yama yapıldı ama tutmadı. yardımcı olabilir misiniz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis ülserlerinde PRP denen yöntemi uyguluyoruz, tabi öncelikle damarın durumunun ayrıntılı ultrasoud ile değerlendirilmesi ve gerekli diğer tedavilerinde uygulanması gerekir. Elinizdeki tetkikler ve yapılan işlemleri gösteren belgeler ile muayeneye gelin, durumunu değerlendirelim
Selda
hocam bacaklarımda çok şiddetli ağrı var. Fizik doktoruna gittim . bir şey yok dedi . varisten şüpheleniyorum gece kramp giriyor ayak tabanlarımda yanma oluyor. sıcak duşta ve sıcak havalarda bacaklarım şişiyor damarlarım belirginleşiyor. ama normal zamanlarda şişkin bir damar yok. varis olabilir mi
Op. Dr. Serkan Akarsu
Selda hanım bahsettiğiniz tüm şikayetler varis olması yönünde, tabi bunun muayene ve doppler ultrasound gibi yöntemlerle tanının kesinleştirilmesi ve tedavinizin uygulanması gerekir. Muayenemiz ücretsizdir, randevu alıp gelirseniz, aklınızdaki soru işaretlerini giderebiliriz. Randevu için 0 232 421 11 01
Ahmet
hocam bacaklarımda çok büyük damarlar var ve çok ağrım oluyor. tedavi edilebir mi
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Ahmet bey, tabi ki tedavi edilebilir, yapılan tetkikleriniz varsa onlarla birlikte muayeneye gelirseniz tedavi seçeneklerini değerlendirebiliriz.
Saliha
hocam merhaba kılcal damar çatlaması ve bölgesel varis her iki bacakta iç ve dış taraflarda yoğun olmamakla mevcut.
Op. Dr. Serkan Akarsu
geçmiş olsun, kliniğimizde tam da bahsettiğiniz kılcal damarların ve varislerin tedavisini ameliyatsız yöntemler kullanarak gerçekleştiriyoruz. Buyrun muayeneye gelin, muayenemiz ücretsizdir, bu dertlerden sizi kurtaralım. randevu için 0 232 421 11 01
Kader
Merhabalar 33 yaşındayım iki bacagımda da varis var. Ama ağrı şiş falan yok sadece çok çirkin görüntü var varislemde çok büyük değil. kaç seansta biter.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varislerin tedavisi yaygınlığına bağlı olarak 2-3 seanstan 5-6 seansa kadar değişen sürelerde olabilmektedir. Tedavi sonrasında da aylık kontrolleriniz vardır. Tedavimiz tüm varisleriniz ortadan kalkıncaya kadar devam eder. Ayrıntılı bilgiyi ancak muayene sonrasında verebilirim.
Leman
Meehaba hocam. Eşimin bacaginda yara acildi, varis ülseri tanısi konuldu. Tedavisi nasıl gerceklestirilir?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Leman hanım, varis ülserlerine yönelik PRP tedavisi uyguluyoruz. Doppler ultrasound sonucunuz ile muayeneye gelirseniz daha ayrıntılı bilgi verebilirim.
Aysel
merhaba, doktor bey, Konayadan yazıyorum size. eşimin çok yoğun çıkıntı yapan varisleri var, köpükle tedavi yapabileceklerini ilettiler bize, fakat ilaç zor bulunuyormuş. bu ilacın temininde bize yardımcı olabilir misiniz?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Biz tedavimizi kliniğimizde gerçekleştiriyoruz, size yakın olarak Ankara’da Op.Dr. Nihat Aydın’ı önerebilirim. tel :0 312 431 75 47 veya 0505 119 36 90 nolu telefonlardan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İzmir’e gelebilirseniz de tedavinizi burada gerçekleştiririz. Geçmiş olsun
Esra
Merhaba doktor bey bende hemanjiom rahatsizligi var arastirdim dogustan bebekler de goruluyormus en cok ama benim sonradan olustu bunun sebebi nedir bilgi verebilirmisiniz iyi gunler.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Esra hanım, hemanjiomlar çok çeşitli ve değişik bölgelerde olabilmektedir. Genellikle çocukluk çağında rastlanmasına rağmen yetişkinlikte de görülür. Yapılan araştırmalarda gelişim evresindeki damarsal epitelizasyon bozukluğu en sık rastlanan nedendir. Daha ayrıntılı bilgi ve tedavi yöntemleri konusunda bilgi almak için muayeneye gelmelisiniz.
Osman Yaşar
Benim yüzümde porto şarabı lekesi varve 5 defa lazer tedavisi oldum tekrar gitmek istiyorum ama bu ışınların zararının cok olduğunu duydum. Fikirinizi alabilirmiyim?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Özellikle yüzde rastlanan porto şarabı lekesi olarak bilinen hemanjiomlarda lazer tedavisi uzun süreli olmaktadır, uygulanan lazer tedavilerinin, cilde zarar vermesi mümkündür.
Gülçin
Kizimin poposunda hemanjiom var şimdi ise pişik oldu mantara dönüşmüş. Doktorumuz hasta olduğu zaman didarele ara ver demisti. Şimdi ne yapmaliyım kararsiz kaldım.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Bölgezel hemanjiomlar köpük ve lazer tedavi yöntemler ile çok başarılı şekilde tedavi edilmektedir. Enfeksiyon veya pişik olduğunda dideral dozu ayarlanabilir. Doktorunuza danışın öncelikle, isterseniz hemanjiom tedavisi için kliniğimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz.
İmren Sakızcı
hocam kalın varisleride ameliyatsız alabiliyormusunu, bacağımdakiler nerdeyse serçe parmağım kadar
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tabi ki en kalın varislerde dahi ameliyatsız yöntemlerle, ayaktan tedavi ediyoruz. Hastanede yatmanız veya evde dinlenmeniz gerekmiyor, varisin kalınlığı hiç önemli değil.
Özge
HOCAM MERHABA BENDE HİÇ KILCAL DAMAR FALAN YOKTU ANCAK BU SIRALAR BACAKLARIMIN BELLİ YERLERİNDE KÜÇÜK KÜÇÜK KILCAL DAMARLAR OLMUŞ YÜRÜMEYİ ÇOK SEVİYORUM YÜRÜMENİN ETKİSİ VAR MIDIR ? NE YAPMAM GEREKİYOR GEÇMESİ İÇİN
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Özge hanım, bacaklarda oluşan kılcal damarlar zaman içerisinde genişleme göstererek varislere neden olabilmektedir. Görüntü olarak da kişiyi rahatsız edebilir ve uzun süre ayakta kalındığında ağrıya yol açabilmektedirler. Yürüyüş ve bacağın hareket ettirilerek kas pompasının çalıştırılması, her zaman varis hastalarında faydalıdır. Yürüyüşlerinize devam edin ve tedavi olmak istediğinizde kılcal damarlarında tedavisi yapılmaktadır.