Varis Hastalığı Nasıl Geçer?

Konuya tam anlamıyla hakim olabilmek için damar genişlemesi hastalığı nedenlerini ele almak gerekir. Dilerseniz öncelikle neden, nasıl ortaya çıktığını görelim.

Toplardamarlarda Fonksiyon Bozukluğu
Varis hastalığı çeşitleri 3 olmasına karşın bunlardan en küçük biri kılcal damar tehlikesi olmayan, sadece bacaklarda sızlamaya neden olan bir durumdur. Geri kalan orta ve kalın dereceli varisler ise %99 toplardamarlarda görülmekte olup, nedeni kirli kanın geri kaçmasını önleyen kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Bozulan kapakçıkların onarımı mümkün olmadığı için o sorunlu damarlardan kurtulmak gerekir.

Damar Genişlemesi Çözümü

Kesin Teşhis Gerekir
Varis hastalığı belirti ve şikayetleri ile kolayca ayrılabilen bir yapıya sahiptir. Bacaklarda ağrı, kaşıntı, kramp ve şişlik gibi sorunlar genelde orta ve kalın damar genişlemesi şikayetlerinden biridir. Aynı şekilde ilerleyen zamanlarda cilt dışına taşan damarla %90 varis belirtisi anlamına gelmektedir. Böylesi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Gitmeniz gereken bölüm kalp damar cerrahisi olup, mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. İzmir’de yaşayanlar Op. Dr. Serkan AKARSU yönetiminde hizmet veren IDEA Klinik şubesinden ücretsiz yararlanabilir.

Cerrahi Yöntemlerle Tedavi Gerekir
Hiç bir damar genişlemesi buna kılcal varislerde dahil olmak üzere kendi kendine geçme / kaybolma imkanı yoktur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Cerrahi yöntemlerle yapılan tedaviler geçmişte ameliyat ile yapılırken, şimdi ise ameliyatsız yöntemler popüler hale gelmiştir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Oldukça Kolaydır
İlaç, krem, bitkisel karışım yada sülük tedavisi ile gereksiz zaman harcamak yerine bilimsel yöntemlerle sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Lazer, Radyo Frekans yada Köpük yöntemi ile ameliyata gerek kalmadan tüm varislerden anında kurtulursunuz. Idea klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet vermektedir. Ücretsiz muayene ile alanında tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları tarafından tedaviniz yapılmaktadır. Aşağıda yer alan video’da kalın varislerin bile kolayca tedavi edildiğini göreceksiniz.

Bu konuda aktaracağım bu kadar olup, sorularınız varsa sayfanın alt kısmından yazacağınız sorulara Op. Dr. Serkan AKARSU olarak sürekli ilgilenip, cevap vereceğim.

47 comments

 1. mrb ben işim geregi gün boyu ayaktayım bacagımda cok sayıda varis var tedavi olucam ama tekrar olusmaması icin ne yapmamı önerirsiniz bosuna tedavi olmak istemiyorum lütfen yardım
  Op.Dr.Serkan Akarsu
  Tekrar oluşmasını önlemek için çalışırken varis çorabı kullanabilirsiniz, varis neden olan etkenlerden uzak durmanız gerekir.

 2. merhaba hocam iyi günler daha önce varis ameliyatı oldum ama herhangi bir sonuç alamadım şimdi tekrar ameliyat olmak istiyorum bu münkün müdür?

  • Geçmiş olsun Özlem hanım, Ameliyat bizim varis tedavisisnde önermediğimiz yöntemlerden bir tanesidir. Önceden ameliyet olmuş ve sonuç alamadığınız halde tekrar olmak istiyorsunuz, bu mümkündür ancak son teknolojiler gelişimi ışığında ameliyatsız varis tedavi yöntemleri önerilmektedir.

 3. İyi günler hocam sırtımda kılcal varislerin çıktığını gördüm. Bu normal birşey midir? Tedavi yöntemi olarak ne önerebilirsinir? Coumadın kullanıyorum tedavilerim sizin yapacağınız yöntemlere uygun mudur?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Sırt ve vücud yüzeyinde saptanan kılcal damarlanma artışı öncelikle varis olarak değerlendirilmez ve karaciğer kaynaklı bir rahatsızlıktan da kaynaklanabilir. Öncelikle coumadin tedavisi ve kan sulandırıcı ilaçlar bu gibi durumlara yol açabilir. Kendi doktorunuzla görüşmenizi ve coumadin dozunun ayarlanmasını öneririm.

 4. hocam el ve kollarımdaki damarlar çok geniş. yazın sıcakla birlikte daha da şişiyor. varis midir yoksa başka bir hastalık mı . şiştiği zamanlarda ağrı ve ağırlık hissi oluyor. hangi doktora gitmeliyim.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Öncelikle kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmalısınız, anlattığınız varis benzeri şikayetler fakat uayene sonucunda ancak net birşey söylenebilir, geçmiş olsun.

 5. hocam bende varis var köpük tedavisini yaptırınca tekrarlama olayı var mı damarların ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Köpük tedavisi uzman ve bu konuda deneyimli kişiler tarafından uygulandığında tekrarlamaz. Hastaların konforu ve tedavisi açısından en güvenli yöntemdir.

 6. hocam annemde varis var. büyük damarlar çoğunlukta . tedavi olmak konusunda ihmalkar. varis tedavi edilmezse başka hastalıklara neden olur diye duyuyoruz annem aynı zamanda kalp hastası. böyle bir şey olur olu mu

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Esra hanım, annenizin varisleri özellikle büyük damarlarda olduğu için pıhtı oluşturma ve bu pıhtının o bölgeden kopup akciğerlere gitmesi, varislerin en ciddi problemidir. Varisler bu nedenle en yakın zamanda tedavi edilmelidir.

 7. hocam 2016 yılında varisten ameliyat oldum o bölgede kılcallarım çıktı görünüş olarak rahatsız oluyorum tedavi olsam beni rahatsız eder mi yürürken falan ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Kılcal damar tedavisi sonrası sizi rahatsız edecek hafif morluklar ve kızarıklık haricinde herhangi bir problem olmaz. Hayatınıza olağan şekilde devam edersiniz, yatmanız yada evde dinlenmeniz gerekmez, çalışabilir ve işinize devam edebilirsiniz. Aksine tedavi sonrasında zaten 1 saat kadar yürüyüş yapmanız gerekir.

 8. Hocam merhaba bacaklarımda 2 yıldır varis şikayeti var. Çok dar giyinir ve bacak bacak üstüne atıyorum bu durumda daha çok sebep oluyor evet ama tedavi yaptırsam geçer mi?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Bahsettiğiniz tarzda davranışlar varislerin artmasına yol açmaktadır. Tedavi ile tüm varisleriniz geçer. BUyrun muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim ve tedavi hakkında daha ayrıntılı bilgi verelim

 9. hocam kızımın sol bacağı çok ağrısı var ve yurdişinde yaşıyoruz istanbula geleceğiz varis ihtemali varmiş ne yapmamız lazım?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   varis konusunda Bakırköy’de kalp ve damar cerrahı operatör doktor Orhan Coşkun’a muayene olabilir ve kızınızın tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Randevu için 0-212-542 08 88 veya 0 542 621 08 88 nolu telefonlardan bilgi alabilirsiniz

 10. hocam benim varism çokilerlemiş 9 yıldır var varisim ama bir türlü geçmedı ne yapmalıyım ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varis hastalığında uygun tedavi uygulanmadığında başarı elde etmek mümkün değildir. Buyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim ve uygun tedaviler hakkında sizi bilgilendirelim

 11. HOCAM HEM BENİM HEMDE EŞİMİN VARİSİ VAR AMA İÇ VARİS İKİMİZ İÇİN NE TEDAVİ ÖNERİRİSİNİZ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   İç varis diye adlandırılan ana damarda olan genişlemelerdir. Biz kliniğimizde bu tür damarlara lazerli kateter dediğimiz venablock tedavisi uyguluyoruz, yapılan doppler sonuçlarınız ile muayeneye gelirseniz durumunuzu değerlendiririz.

 12. HOCAM ANNEMDE VARİS VAR VE YAŞLI GECELER TEK AĞRISI OLUYOR NE ÖNERİRİSNİZ?

 13. merhaba hocam iç varis ve dış varis aynı anda tedavi edilebilinir mi ?

 14. Hocam merhaba ben dvt hastasıyım 6 yil oldu sol bacagımdaki şişlik geçmedi. Çorap giymekten çok sıkıldım. Benim durumuma ne yapılabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Kan sulandırıcı ilacınızı düzenli kullanın ve ayakalrınızı dinlendirin, çorabınızı mutlaka giyin.

 15. merhaba hocam köpük tedavisi sonrasında varis çorabı öneriyor musunuz ?

 16. Hocam ben 45 yaşındayım. Yoğun bir şekilde varislerim var. Görüntüsü beni cok rahatsız ediyor. Ilerleyen zamanda kendiliginden gecer mi yoksa baska bisey olabilir mi beni zorlar mı ?

 17. Hocam ben 45 yaşındayım. Yoğun bir şekilde varislerim var. Görüntüsü beni cok rahatsız ediyor. Ilerleyen zamanda kendiliginden gecer mi yoksa baska bisey olabilir mi beni zorlar mı ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun, oluşmuş olan varisleriniz herhangi bir tedavi yapılmadan kesinlikle kendiliğinden veya ilaç kullanmakla geçmez, hatta daha da ilerler. Varislerde kanama veya varisli damarlarda pıhtılaşma olabilir. Pıhtılaşma olduğunda da akciğerlere pıhtı atma ihtimali vardır. Varislerinizi mutlaka tedavi ettirmelisiniz. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmak isterseniz, buyrun muayeneye gelin

 18. Hocam Merhaba el damarlarındaki varislerimi tedavi ettirmek elimi kullanmamda bir sıkıntı olur mu

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   El damarlarına yapılan uygulama sonrasında 1 gün çok ince bir bandaj uygulaması yapıyoruz. Elinizi kullanmanızda sakınca olmaz bu süreçte ancak ilk gün çok incelik gerektiren işleri yapamayabilirsiniz

 19. Merhaba serkan bey vucudumun cesitli yerlerinde kirmizi ben gibi birseyler atmaya basladi bazen sulaniyor bunun sebebi nedir hemanjiom yazinizi okudum benziyor gibi emin olamadim

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Açelya hanım, bu bahsettikleriniz pek hemenjiom tanımına uymuyor. Mesai saatleri içerisinde 0 542 2955254 umaralı telefona whatsupp üzerinden fotoğraf atarsanız yardımcı olabilirim.

 20. merhaba hocam bacaklarım da varis yaraları oluştu ne yapmalıyım ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Böyle durumlarda PRP tedavisi bu konuda deneyimli kalp damar cerrahları tarafından uygulanması gerekir

 21. merhaba hocam varis tedavisinde işlem yapılan bölgenin tekrarlama olasılığı var mı dır ?

 22. Merhaba,kalin damarlari ameliyat edip ince damarlara ilacmi veriyorsunuz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Berna hanım, tüm varisli damarlarda ameliyatsız yöntemleri uyguluyoruz tedavilerimizde. Kalın veya ince olsun, her türlü damara; lazer, köpük veya radyofrekans yöntemlerinden daara uygun olanını uyguluyoruz. Tedavilerimiz seanslar halinde sadece 15 dakikada tamamlanıyor.

 23. Hocam bacaklarımın ikisindede yaralaraçıldı. Devlet hastanesine gittim. Bir türlü kapanmiyor. Neden kapanmiyor hocam

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsu Seyfettin bey. Uzun süre kapanmayan ayaklardaki yaraların nedeni venöz yetmezliği yada varis olabilir. Bu konuda bir kalp damar cerrahına muayene olmalısınız.

 24. hocam merhaba varisler tedavi edildikten sonra ağrı yapar mı ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varisler tam olarak tedavi edildikten sonra ağrı yapmaz, ancak tedavi sürecinde hafif ağrılar olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim