Ameliyatsız Varis Tedavisinin Yapılışı

İnsanların ayakta durmaya başladıkları günden itibaren özellikle bacak damarlarında ortaya çıkan toplardamar genişlemeleri ilk yıllardan itibaren ciddi sorunlara yol açmaktadır. Ortalama yaşam sürelerinin artmaya başlaması ve gelişen sanayi toplumunda insanların daha uzun sürelerle ayakta kalması yada ofis ortamında devamlı oturarak çalışmaları neticesinde varis hastalığı ön plana çıkar olmuştur. Varis kısaca özetlenirse toplardamarlardaki patolojik genişlemedir. Bu genişleme neticesinde damarın düzgün yapısı bozulabilmekte ve ciltten görünür yada daha ileri boyutlarda fark edilir olmaktadır.

Tıp dünyası Hipokrat’tan beri bu hastalığın tedavisi üzerinde kafa yormuş ve halen de bu konuda çalışmalarını yürütmektedir. İlk zamanlarda damar genişlemesinin önlenmesi amacıyla dıştan bası yapılması düşünülmüş ve sıkı botlar tedavi olarak uygulanmıştır. Sonraki yıllarda varis çorapları devreye girmiş fakat bu tedbirlerin hastalığın seyri üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür. Hastalıklı damarın vücuttan çıkarılması ve çekerek koparılması esasına dayanan varis ameliyatları da 20.yüzyıl başında ortaya atılmış ve varis tedavisinde büyük bir yenilik olarak sunulmuştur. Sonraki yıllarda ameliyat sonrası gelişen komplikasyonlar göz önüne alındığında ameliyatsız yöntemler ön plana çıkmıştır. Ameliyat olan hastaların genel veya spinal (belden uyuşturma) anestezi sonrası ortaya çıkan baş ağrısı, solunum güçlüğü, hastanede uzun süre yatış, yara enfeksiyonu vb. gibi sorunlar neticesinde ameliyatla varis tedavisinden uzaklaşılmıştır.

Ameliyatsız yöntem olarak sunulan  endovenöz (damar içi) yöntemler ise tam bir aldatmacadır. Hasta bu tedavi yöntemlerinde yine ameliyathane ortamına girmekte, belden uyuşturulmakta yada damarın etrafına 400-500cc kadar lokal uyuşturucu uygulamasına maruz kalmaktadır. En önemlisi ise bu işlemler sonrasında en az 2-3 ay süre ile varis çorabı giyilmesi istenmektedir.

varis-nasil-tedavi-edilir

varis-tedavisi-oncesi

Ameliyatsız ve Ağrısız Varis Tedavisi

Son teknolojik gelişmeler ışığında uygulanmaya başlanan ameliyatsız ve ağrısız varis tedavi yöntemlerini her yerde bulma imkanınız yoktur. Çünkü ciddi bir alt yapı ve teknoloji transferi yanı sıra oldukça tecrübeli kalp ve damar cerrahi uzmanları gerekmektedir. Bu tedavide çeşitli yöntemler kombine şekilde uygulanmalı ve hastanın tüm varisleri ciddi şekilde tedavi edilmelidir. Şimdi bu yöntemleri ayrıntılarından bahsedelim.

varis-tedavisi-ilk-ay

varis-tedavisi-sonrasi

varis-oncesi-sonrasi

 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kilcal-varis-neden-olur
Kılcal Varis Neden Olur?

İnsan vücudu bir çok hastalığa karşı risk içermektedir. Onlardan biride vücudumuzda y…

Devamını Oku
varis-tedavisi-nasil-yapilir
Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Klasikleşmiş cerrahi yöntemler, konservatif yöntemler ve yeni teknolojinin etkin oldu…

Devamını Oku
varis-hastaliginda-sik-sorulan-sorular-ve-cevaplari
Varis Hastalığında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

 Bu yazımızda klinikte ve tedavi sürecinde hastalarım tarafından yöneltilen vari…

Devamını Oku
Yorumlar
İsmihan
Merhabalar ben Serkan Akarsu’nun hastasıyım çok memnunum başka bir özel sağlık kuruluşundan memnun kalmadım tedavimin geri kalanını Serkan Akarsu’da devam ettim ve şuan yok denilebilecek kadar varislerim azaldı çok çok memnunum güler yüzü ,ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum ellerinize sağlık??
Op. Dr. Serkan Akarsu
Bu iyi dilek ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Geçmiş olsun
Engin
Hocam merhaba sol ayak bileğimde kılcal varisler var sağ ayağımda varis yok sol ayal bileğimde ödem oldu ufak bir şekilde bu varisden dolayı mıdır
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Engin bey, ana damarda genişleme yada venöz yetmezlikten dolayı ödem olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.
Selçuk
24 yaşındayım. Sol bacağımda kıyafetlerden farkedilir derecede varis var. 2 yıl önce ultrason yaptırdığımda büyüklüğünü tam hatırlayamıyorum ama amaliyat olmam gerektiği söylendi. Ağrım olmadığı için ve amaliyatın da kesin çözüm olmadığını bildiğimden amaliyat olmadım. Artık görünüşünden oldukça rahatsızım ve gelecekte daha da ilerlemesinden korkuyorum. Venabloc tedavisi hakkında biraz bilgi ve fiyat bilgisi rica ediyorum
Op. Dr. Serkan Akarsu
Fiyat konusunda ise size ancak muayene sonrası ücret belirtebilirim.
Ömer
Kalın damarlarda ki varislerde zamk tedavisi duydum. Son metodmuş. Kliniğinizde uygulanıyormu?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Evet Ömer bey yapıştırıcı tedavisi en son ve en etkili yöntemdir, kliniğimizde uygulanmaktadır.
Sevgi
iyi günler yapılan kılcallar tekrar eder mi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
İyi günler. Uygulama yapılan damarlar, tedavi tamamlandıktan sonra bir daha tekrar etmezler.
Şahin Sevinç
Serkan Bey Kronik Venöz Yetmezlik vardır sol ayağımda ise damarda kaçak varmış doktora gittiğim kişi bunu söyledi nasıl geçer sizce yardımcı olur musunuz.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Şahin bey, kronik venöz yetmezliin pek çok nedeni olabilmektedir. Yapılan ultrasound sonucu ile muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim.
Hamza
Merhaba,hamanjeom var bende keserek mi aliyorsunuz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hayır Hamza bey, hemanjiom tedavisinde ameliyat yöntemini kullanmıyoruz. Köpük veya lazer tedavisi ile hemanjiomunuzun durumuna göre ameliyatsız tedavi uyguluyoruz.
Ahmet
Merhaba tedavi ucretiniz nedir nasil odeme yapiyoruz butcemi zorlarsa tedavi olamam tesekkurler
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tedavi ücretleri 500 ile 5000tl arasında değişmektedir.
Çiğdem
Derin venöz yetmezlik olduğunu söyledi bi doktor. İlaç verip yolladı. Tedavisini yapıyormusunuz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Derin venöz yetmezliğin tedavisi varis çorapları ve ilaçlarla olmaktadır
Pakize
Merhaba cok korkuyorum serkan bey uyusturma yapiliyor degil mi ameliyatsiz yontemlerde hic acı duymam degilmi ona gore gelcem
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Pakize hanım, uyguladığımız yöntemlerde hiç ağrı duymazsınız. Çok çok küçük iğneler kullandığımız için sinek ısırığı şeklinde hissedersiniz. Korkulacak bir tedavi değildir.
Gizem
Hocam merhaba bacaklardaki varisleri boyutuna goremi ameliyat ediyorsunuz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Gizem hanım, öncelikle şunu belirtmem gerekir ki; biz varis tedavisinde hiçbir şekilde ameliyat yöntemini uygulamıyoruz. Varislerin boyutuna ve yerleşimine göre köpük, lazer, lazerli katater ve radyofrekans yöntemlerini uyguluyoruz.
Zeynep
Hem ameliyat hem igne yapilsam ben tercih edebilirmiyim yöntemleri
Op. Dr. Serkan Akarsu
Zeynep hanım, biz tedavide tamamen ameliyatsız yöntemleri uyguluyoruz. Ameliyat gibi eskide kalmış yöntemler tedavi protokolümüzde yer almıyor.
Linda
Merhaba,bir bacağımı köpük diğer bacağımı ameliyat yapılsın istiyorum ameliyati nerede yapiyorsunuz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis tedavisinde ameliyatsız yöntemler uyguluyoruz. Damarlarınızın durumuna göre köpük, lazer ve lazerli katater (yapıştırma) tedavilerini uyguluyoruz. Hastanede yatmanıza gerek yok, en geç yarım saat içinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz
Selim
Selam serkan bey bu tedavi yöntemlerini neye gore ayiriyorsunuz kilcal damarlar kıl gibi imcemi oluyor diğerleri de halat gibi kalin mi aydinlatirmisiniz sağolun
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tedavi yöntemleri damarın kalınlığına göre ve yerleşimine göre değişmektedir. Ana damarlarda lazerli katater, yapıştırıcı yöntemleri kullanılırken, orta kalınlıkra ve ince damarlarda köpük tedavisi, çok çok ince kılcal damarlarda da radyofrekans ve lazer yöntemleri uygulanmaktadır.
Mehmet
Meb Serkan bey benim eşim’ in hamilelik döneminde varisleri oluştu Doğumdan sonra ağrısı daha fazla oldu tek bacakta varis var . Varis kasık bölgesinde diz altına kadar damarlar baya şişmiş ve çok ağrısı var nasıl bir tedavi önerirsiniz .
Op. Dr. Serkan Akarsu
TMerhaba Mehmet bey, hamilelik dönemlerinde hormonal etkiler ve kilo artışı ile varis şikayetleri artar. Varislere yönelik tedavi ancak gebelik sonlandıktan en erken 6 hafta sonra yapılabilmektedir. Gebeler bu dönemde varis çorabı kullanabilir, düzenli yürüyüşler yapabilirler. Su tüketimini yeterli düzeyde tutmalı ve fırsat buldukça ayaklarını yükseğe kaldırıp dinlenmelidir. Varislerinin tedavisi için lohusalık dönemi sonrasında tedavi için başvurabilirsiniz, tel 0 232 421 11 01
Cisil
Merhaba serkan bey bir bacagimda varis var diğerinde yok 1 tanesine ameliyat yaparmisiniz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varislerde ameliyatsız tedavi yöntemlerini uyguluyoruz, tek veya çift bacağınızda varis olması tedavi şeklinizi değiştirmez
Gulbahar
Merhaba hocam 5 aylık hamileyim sağ ayağında varis oluştu ağrısı dayanılmaz kadın doğum uzmanı doktoru varis çorabı önerdi aldım kulanıyorum ama fayda etmiyor
Op. Dr. Serkan Akarsu
Hamilelik döneminde varislere yönelik girişim uygulama olanağımız bulunmamaktadır, varis çorabı hamileliğe uygun çoraplardan seçilmeli ve fırsat buldukça ayaklar yukarıya kaldırıp dinlendirilmelidir. Düzenli yürüyüşler de faydalıdır.
Perihan
Merhaba,kollarimda burun kenarinda ve bacaklarimda col kilcallarim var tedabi yontemi ve ucrrti nedir uzaktan gelecegim tedbirli geleyim
Op. Dr. Serkan Akarsu
Kılcal damarlarına köpük skleroterapi ve radyofrekans yöntemleri uygulanarak tedavi edilebilir. Tedavi ücreti yaygınlığa ve yerine göre değişmektedir. whatsapp üzerinden ayrıntılı fotoğraflar gönderirseniz, yaklaşık tedavi ücreti tarafınıza bildirilir.
Nuri
Hocam sağ bacagımda diz altından kasığa kadar uzayan bir damar var tedavisi icin gelip muayene olmak istiyorum. Bacaktaki kılları temizlemek gerekirmi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Nuri bey. Muayene veya tedavi için geldiğinizde kılları temizlemenize gerek yoktur.
Deren
Merhaba serkan bey,yuzdeki kilcallarim cok fazla guneslenmeyi de cok sewiyorum tedevi edilmezse yuzume ne gibi etki saglar
Op. Dr. Serkan Akarsu
Yüksek dereceli güneş kremleri kullanmalı ve kılcal damarlarınızı tedavi ettirmelisiniz
Necati
hocam 19 yaşında oğlum var bacaklarında varisler meydana geldi son 2 yıldır bazı geceler ağrıdığını söylüyor bunun için ameliyat falan olmak istemiyor yaşıda küçük sizin tedavi yönteminiz bize çok uygun randevu nasıl alabiliriz.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Necati bey, varis tedavisinde ameliyatı kesinlikle önermiyoruz zaten. 0 232 421 11 01 nolu telefondan randevu alabilirsiniz
Petek
Varis tedavisi olmazsam hayati risk tasirmi ne gibi sonuçlar doğurur
Op. Dr. Serkan Akarsu
VArislerinizi tedavi ettirmezseniz, kanama, pıhtı oluşumu ve ağrı şikayetleri çekersiniz. Kanama olduğunda veya pıhtılaşma olduğunda daha ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.
Ferhat
merhaba hocam muş da öğretmenlik yapmaktayım . Varis şikayetlerim var . Kaç seans sürmek de tedaviler ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis tedavileri varislerin yaygınlığına ve büyüklüüğüne göre değişmektedir. 1-2 seansta da tedavi olan hastalarımız olduğu gibi 5-6 seans süren tedavilerimiz de olmaktadır.
Hilal
Merhaba serkan bey,ben bursadan gelmek istiyorum burada subeniz varmis ama ben size gelsem hergun gelip gitsem uygun mu ya da siz buraya geldikce tedavi yapsak uygun olurmu? Numarami birakayim size beni arayin tedavi yöntemleriniz nedir
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Hilal hanım, Bursa’da da Dr.Eren bey varis konusunda deneyimlidir. Gelip gitmek sizin için külfetli ve zor olabilir ama yine de İzmir’e geldiğinizde 1-2 gün kalırsanız tedavinizi gerçekleştirir ve kontrollerinizi de Bursa’da gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda karar tamamen size aittir. Geçmiş olsun.
Berat
merhaba hocam dedem varis ameliyatı oldu. Varis şikayetleri hiçbir şekilde geçmedi . Köpük tedavisi dedem için uygun olur mu ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Köpük tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Uygun olup olmadığını ancak muayene sonrası netleştirebiliriz. Yapılmış tetkikleri ve ameliyat raporu ile muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim.
Safiye
Merhaba serkan bey, uzun sure ayakta kalıyorum is tempom cok yogun yazilarinizi okudum ayaktan tedavi yaziyor anlayamadım biz ayaktami duruyoruz siz tedavi yaparken tesekkurler
Op. Dr. Serkan Akarsu
Ayaktan tedavi derken klinikte veya evde tedavi sonrası yatmanız gerekmez, günlük yaşantınıza devam edersiniz.
Necati
Hocam eve geldiğimizde kaç dakika ayaklarımızı dinlendirmek varisimizi azaltır
Op. Dr. Serkan Akarsu
Ayaklarınızı dinlendirmek oluşmuş olan varislerinizi azaltmaz, sadece gün içerisinde oluşan damarlardaki basıncı azaltarak kısmi rahatlama sağlar.
Yasemin
Merhaba hocam,varis corabi giymem sartmi zorunlu olarak giymem gereken zamanlar hangileri tesekkurler
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis çorabı gün içerisinde uzun süre ayakta kaldığınızda veya uzun süreli oturmak durumunda olduğunuz zamanlarda giyilmesi faydalıdır.
İhsan
Bacağımdaki yaralar prp ile düzelir mi
Op. Dr. Serkan Akarsu
PRP tedavisi kişinin kendi kanındaki proteinlerin yara bölgesine uygulanmasıdır, yara düzelmesinde ciddi etkileri vardır. Evet yaralarınız düzelir.
Meltem
hocam kalın varislerim var ve işim hep ayakta bunun için kesin tedavi ne öneririsniz?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Kalın varislerde köpük ve lazerli katater tedavisi en etkili ve kalıcı yöntemlerdir. Ameliyat kesinlikle önerilmez. Buyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim.
Fatma Gurbuz
Merhaba ben bir tlf no. Birakmistim .arayan olmadi. Neyse, ne kadar ciddi baktiklarini anliyorum.sorum su.yorumlardan sgk lilara bakilip bakilmadigi bakiliyorsa nasil bir uygulama ve yol iz!liyorsunuz, bende. Venoz yetmezligi mevcut. Ve sag bacagimda ciddi varis var .ve kilcal damarlarda da catlamalar var.gorunce boyutuna ve sekline gore mi ucretlendiriyorsunuz? Ben bu is icin ciddi biriyle konusmak istiyorum.tesekkyur ederim.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Fatma hanım, telefon numaranız teknik bir nedenden dolayı tarafımıza ulaşmamış olabilir. Venöz yetmezliğin ve varislerinizin yoğunluğuna ve yaygınlığına yönelik toplam tedavi ücreti, muayene esnasında belirlenir ve SGK’lı hastalarda %50 ye kadar indirimli fiyat tarafınıza bildirilir. Boyutu ve yaygınlığı, aynı zamanda uygulanacak tedavi yöntemlerinin çeşitliliği bu tedavi ücretini etkiler. Tedaviniz seanslar halinde uygulanır ve tüm varisleriniz tedavi olana kadar ekstra ücret talep edilmez. Daha önce yapılan tetkiklerinizle birlikte 232 421 11 01 nolu telefondan randevu alarak muayene olabilirsiniz, SGk’lı hastalarımıza muayenemiz ücretsizdir.
Derya Gülaydan
HOCAM MERHABA DAHA ÖNCE SAĞ BACAĞIMDAN AMELİYAT OLDUM ANCAK ŞİMDİ SOL BACAĞIMDA SIKINTI OLDU AMELİYAT OLMAK İSTEMİYORUM KÖPÜK TEDAVİSİNİ DUYDUM BU YÖNTEM AZDA OLSA BENİ MUTLU ETTİ EN KISA ZAMAN DA SİZE GELMEK İSTİYORUM.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Derya hanım, tabi ki ameliyatsız olarak köpük tedavisi ile sol bacağınızdaki varislerinizi tedavi edebiliriz. Randevu için 0 232 421 11 01
Zülfü
hocam çok kötü ağrılarım var ameliyat olmak istemiyorum köpük tedavisini gördüm acaba bana uygun olur mu ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Köpük tedavisi pek çok hastamızda uygun olan bir yöntemdir. Köpük uygun olmayan ana damarında varisi olan hastalarımızda da lazerli katater tedavisi ile ameliyatsız olarak varislerinizi tedavi edebiliriz. Buyrun muayeneye gelin varisinizin durumunu değerlendirelim.
Murat
21 yasindayim ve diz arkasinda varis goruldu hafiften sislik var yeni teshis koyuldu ilerde daha buyuk sikinti cekmekten korkuyorum ne yapmaliyim neler tavsiye edersiniz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tüm hastalıklarda olduğu gibi variste de erken tedavi önemlidir. Buyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim, gerekirse tedavinizi gerçekleştirelim.
Murat
Ben cok korkuyorum bu varisin tamamen gecme gibi eski sagligima geri donme gibi sansimiz varmi
Op. Dr. Serkan Akarsu
Korkacak bir durum yok, ayaktan tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle gerçekleştirebiliriz. Tabi ki varisinizden kurtulma ve sağlığınıza kavuşma şansınız var
Hatice
hocam merhaba ayak bileğimde kılcal damarlar var üst bölgede yok fazla yok tedavi ücreti nedir ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
merhaba Hatice hanım, bacaklarınızın ve ayak bileklerinizin ayrıntılı fotoğraflarını 0 542 295 52 54 nolu telefona whatsapp üzerinden gönderirseniz ortalama bir fiyatlandırma yapabilirim ancak kesin ücret bilgisi muayenede belli olur. Muayenemiz ücretsizdir. Aynı telefondan randevu alabilirsiniz.
İ.Ethem APAYDIN
Hocam;ayak bileğim üzerindeki kapak arızalı,bu da varislere sebep oldu.Varis tedaviniz aklıma yattı.Fakat kapak düzelmedikçe yeni varislere sebep olmaz mı ?Kapak ta tedavi ediliyor mu ? Teşekkürler ve başarılar.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varislere sebep olan temel faktör, toplardamarlardaki esneklik kaybıdır ve bu da zamanla kapakçıklarda genişlemeye neden olmaktadır. Varis tedavisinde hem kapaklar hem de genişleyen damar tedavi edilir. Geçmiş olsun.
Darla
Merhaba serkan bey burun kenarlarimda kirmizi ince damarlar var lazer yaptirdim ama fayda etmedi siz lazer mi yapiyorsunuz iyi gunler
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba, yüzdeki ince kılcal damarlarda biz daha çok radyofrekans yöntemini uyguluyoruz ve işlem sonrasında da damarların kaybolduğunu kendi gözünüzle görüyorsunuz.
Özge
hocam ayaklarımda kılcal damar var üst bölgede de bi kaç yerde kalın damarlarım var ameliyatsız tedavi olmak istiyorum.
Op. Dr. Serkan Akarsu
tedavinizi ayaktan köpük tedavisi ve radyofrekans tedavisi uygulayarak ağrısız ve ameliyatsız şekilde gerçekleştirebiliriz. Muayenemiz ücretsizdir. 0 232 421 11 01 veya 0542 295 52 54 nolu telefondan randevu alabilirsiniz
Ay
hocam kalın varisler tedavi edilir demissiniz varis ülseride ameliyatsız çözülür mü?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis ülseri PRP yöntemi ile tedavi edilebilir, ameliyatsız olarak.
Ayşe İmer
hocam atatürk hastanesine gittim varisn kalın dediler keserek ameliyat önerdiler bende ameliyatsız yöntemleri arıyorum izmirde ameliyatsız varis yapan siz görünüyosunuz kalın varisleride yapıyormusunuz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis için ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Evet kalın varislerde dahil olmak üzere tümü ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.