Kılcal varis neden olur?

İnsan vücudu bir çok hastalığa karşı risk içermektedir. Onlardan biride vücudumuzda yaklaşık 40 km uzunluğunda bulunan dolaşım sistemi damarlardır. Toplar, atar yada kılcal damar olarak ayrılan bu yapılarda en sık görülen hastalıklardan birisi damar genişlemesi yada varis hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Varis hastalığı ortaya çıkan damar yapısı, genişleme durumuna göre 3 grupta toplanmaktadır. Bunlar kılcal, orta ve kalın varisler şeklinde ele alınmalıdır.

Kılcal Damar Genişlemesi

Neden Olur?
İnsanlarda özellikle bacak ve yüz bölgesinde sık görülen bu genelde halk arasında kılcal damar çatlaması olarak bilinmektedir. Kesinlikle doğru bir bilgi olmayıp, çatlayan, patlayan bir şey yoktur. Normal varis hastalığı gibi damarların genişlemesi ve belirginleşmesi halidir. Kılcal damarlar genelde 0,5 ile 3 mm arasında olabilmektedir.

Nedenleri Tam Olarak Bilinmiyor!
Kozmetik bir sorun olan kılcal damar problemi orta ve kalın varislere göre tehlike içermeyen hatta tedavi olmadan ömrünüzü geçirebileceğiniz bir yapıdadır. Nedenleri tam olarak tespit edilememiş olup, yine aynı şekilde ayakta uzun süre sabit durma ve alkol kullanımı yoğun olan insanların yüz ve burun bölgelerinde dikkat çekici olabilmektedir.

Bacaklarda Sızlamaya Neden Olur
Tedavi edilme zorunlulu olmayıp, can sıkıcı iki belirtisi bulunmaktadır. Bunlardan birisi bacaklarda sızlama olup, ikincisi kötü bir görünümdür. Özellikle etek giymeyi seven kadınlar için hayli sıkıntı verebilir. Çünkü yaygın olması hasebiyle metrelerce ileriden bile bacaklarınızdaki kılcal damarlar görülür.

Tedavisi Sadece 5 Dakika Sürmektedir.
Ciddi bir hastalık olmamasına karşın her gün bacak sızlaması ve kötü görüntü ile yaşamak yerine tedavi olmanız önerilir. Kılcal varis tedavisi sadece 5 dakika içinde sadece ameliyatsız yöntemlerle yapılır. Genelde hasta sayısı yoğun olan hastaneler kılcal varis tedavisi yapmaktan kaçınırlar. Çünkü devlet hastanelerinde genelde ameliyat ile yapılan varis tedavileri kılcal damarlarda uygulanamaz. O nedenle teknolojik alt yapı ve tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları gerekmektedir.

Köpükle Tedavi Önerilir (Önerilir)
IDEA Klinik olarak tüm varislerin tedavisini ameliyatsız yöntemlerle gelişmiş teknolojik alt yapı ile gerçekleştiriyoruz. Aynı şekilde kılcal damar tedavisinde cilt üzeri ve damar içinden uygulanan yöntemler bulunmaktadır. İlk önerimiz köpükle kılcal damar tedavisi olup, iğne ile yapılan bir yöntemdir. Damar içine iğne ile girilip, köpük enjekte edilmektedir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için damarların iğneden daha kalın olması gerekir. İğne girme imkanı olmayanlarda ise Radyo Frekans dediğimiz cihaz ile cilt üzerinden yapılmaktadır.

Op. Dr. Serkan Akarsu Önerileri
Aşağıda yer alan video’da Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Akarsu kılcal damar tedavisine dair açıklamaları ve uygulamalı tedavi görüntüleri yer almaktadır. Mutlaka izlemenizi öneriyorum.

https://www.varisistanbul.com/kilcal-varis-tedavisinde-ssk-gecerlidir.html

92 comments

 1. Şeker hastası olmam tedaviyi çok ciddiye ve ivediligi gerektiriyor sanırım .yüzeyselden başladı. Derin venöz yeymezlik şimdi varis ülseri dahayeni ciddi anlamda tedavi olmak istiyorum başıma sonra neler geleceginin farkındayım.nasıl hareket edeyim. Kdz Ereylideyim yardım ve haberleşmeyi bekliyorum.gerçekten şifa bulabilir miyim.
  teknik bir aksaklıktan dolayı, mesajınızı ancak görebildim. Derin venöz yetmezlikte yüksek basınçlı varis çorabı kullanmak gerekir. Yara bakımı ve tedavisi ayrıca uzaman kişiler tarafından yapılmalıdır.
  Op.Dr.Serkan Akarsu

 2. iyi günler ben defalarca kez varis tedavisi oldum ilk oldugum zamanlar gözle görülür düzelme oldu ama sonra her seferinde tekrar etti bunu durdurmak için ne yapmalıyım lütfen yardım edin
  Op.Dr.Serkan Akarsu
  Tekrar oluşmasını önlemek için varis çorabı kullanabilirsiniz, varis neden olan etkenlerden uzak durmanız gerekir.

 3. merhaba ben tuba benim sağ bacağımın bilek kısıml nearı çok şişti ve karardı zonkluyo bide hamileyim ameliyat olma ihtmalim olurmu acab.a ne yapmalym.
  Op.Dr.Serkan Akarsu
  Şikayetleriniz geçmediyse muayneye gelebilirsiniz.Varis %80-90 oaranlarında genetik kaynaklıdır. Ayakta durmak ve sabit pozisyon da durmak, sıca, kilo gibi nedenlerle artar. Artmaması için bu nedenlerden uzak durmalıdır.

 4. hocam bacaklarımın üst bölgesinde kılcal damarlarım var çok değil ama yine de var radyo frekans yöntemiyle tedavi ettirdikten sonra tekrarlama olayı % kaç acaba ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   İnce kılcallarda kullanılan radyofrekans yöntemi ile aynı bölgede tekrarlama olmaz. Yapılan işlem sonucunda kılcallar tamamen ortadan kaldırılır.

 5. hocam burun kenarımda kılcalarım var çok çirkin duruyor tedavisi mümkün mü?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Burun kenarlarındaki ve yüzdeki ince kılcal damarların tedavisi tabi ki mümkündür. Radyofrekans yöntemi ile bu damarlar tamamen yok edilir.

 6. hocam ayak bileği kısmında kılcallarım var tedavisi mümkün mü ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba sude hanım, tabi ki ayak bileğindeki kılcal damarların tedavisi mümkündür, buyrun muayeneye gelin ayrıntılı değerlendirelim.

 7. Hocam bende varis hastalığı var. tedavi olmak istiyorum yalnız ayaklarımda da hem büyük damarlar hem de kılcal damarlar var. ayak kısmı da tedavi edilebiliyor mu

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varis hastalığında hem kalın damarları hemde ince kılacal damarları tedavi edebiliriz. Ayrıntılı bilgi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi için muayeneye gelmelisiniz. randevu için 0 232 421 11 01

 8. hocam merhaba bacaklarımda hem kalın hemde kılcal varis var hergün daha da çoğalıyor sanki tedavi ve muayene ücretleriniz ne kadar?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun öncelikle, hem kılcal hemde kalın varislerinizi tedavi ederiz. Tedavi ücretlerimiz varisinizin yoğunluğuna ve yaygınlığına göre değişmektedir, muayenemiz ücretsizdir. 232 421 11 01 nolu telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 9. hocam spor yapıyorum ayyaklarım cok yorgun oluyor ama ağrı yok acaba varis olabilir mi?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Kasların çalışması her zaman varis ve venöz yetmezliğe iyi gelmektedir. Spor sonrası ayaklarınızı yukarıya kaldırıp dinlendirin 10-15 dakika kadar. Varis olup olmadığını ancak muayene ve bazı tetkikler yapıldıktan sonra söylemek mümkündür.

 10. hocam kılcal varisim var ve görüntü olarak çok rahatsız edyor beni ne önerirsiniz?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   En yakın zamanda tedavi olmanızı öneririm. Buyrun muayeneye gelin, sizi bu görüntüden kurtaralım. 0 232 421 11 01

 11. HOCAM ÖYLE BİR AĞRIM VAR Kİ AYAAĞMI BASAMYORUM NE YAPMALIYIM?

 12. hocam yanaklarımda sadece kılcal varis var ve 2 aylık bebeğim var tedavi yapsam bi sorun olur mu bebeğim için emziryorum çünkü?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Yanaklarınızdaki kılcal damarlara radyofrekans tedavisi uygulanabilir ve bunun bebeğinize herhangi bir etkisi olmaz, gönül rahatlığıyla tedavi olabilirsiniz. Buyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim.

 13. hocam varisim var ve geceler beni çok rahatsız ediyor gündüz pek ağrım yok ne yapmalıyım?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   En kısa zamanda varislerinizi tedavi ettirmelisiniz. Ayakları yukarı kaldırıp dinlenmek ve yatarken altına yastık koyup yatmak geçici çözümlardir.

 14. HOCAM YÜZÜMDE KOCAMAN HEMANJOM VAR ONU NASIL BİR TEDAVİ ÖNERİRİSİNİZ ÇÜNKÜ ÇOK BÜYÜK?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Abdullah bey, hemanjiomunuz ile ilgili tetkikleri ve fotoğraflarınızı 0 542 295 52 54 numaralı telefona whatsupp üzerinden gönderirseniz daha ayrıntılı bilgi verebilirim.

 15. hocam kılcal varisim var bacaklarımda ve tedavi olsam ne kadar zaman dinize giremyorum?

 16. MERHABA HOCAM KÜÇÜK ŞEKİLDE KILCAL DAMARLARIM VAR TEDAVİNİN ETKİSİNİ GÖRÜRMÜYÜM ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Banu hanım, bu tür küçük kılcallarda çok az miktarda köpük ve radyofrekans tedavisi ile tabi ki etkisini görürsünüz.

 17. hocam küçük kılcal damar varislerinde’de etkili oluyormu köpük tedavisi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Günümüzde üretilen çok çok ince iğneler sayesinde küçük kılcal damarlarda dahi köpük tedavisi etkili olmaktadır.

 18. hocam kılcal damarlarım çok belirgin bacaklarımda ağrı sorunu yaşamıyorum . Varis olabilirmi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   kılcal damar belirginleşmesi varis başlangıcıdı. Venöz yetmezliğiniz olabilir. doppler ultrasound ile değerlendirlmesi gerekir.

 19. merhaba hocam çorumda yaşıyorum varis sorunum var 18 yaşındayım her yaş da tedavi yapıla biliniyor mu ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varis tedavisi her yaşta yapılabilmektedir. Size yakın Ankarada ameliyatsız tedavi yapan Dr. Nihat Aydın’ı önerebilirim.

 20. merhaba hocam yüzümde belirgin şekilde kılcal damarlar var .Tedavisi kaç seans sürmekte ?

 21. Merhaba serkan bey gecen hafta ultrason yaptırdım ameliyat olacaksin dediler calisiyorum uzun süre ise gitmezsem beni kovarlar siz ameliyat yapmiyormusunuz oyleyse size gelmek istiyorum

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Ben varis tedavisinde eskimiş yöntem olan ameliyatı kullanmıyorum, ana damarda olduğunda lazerli katater tedavisi yöntemini uyguluyorum. İşlem sonrası işe bile gidebilirsiniz.

 22. Bacaklarımda yogun bir şekilde kılcallar var. Tedavisini yaptırmak istiyorum yazın yaptırabiliyormuyuz.

 23. merhaba hocam bacaklarımda geceleri çok ağrım oluyor nedeni varis olabilir mi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Bahsettiğiniz tarzda ağrılar genelde varisten kaynaklanır. Ayrıntılı bir doppler sonrasında tedavi olmanız ağrılarınıza çözüm olacaktır.

 24. Merhaba hocam varisin genetik faktörlerden kaynaklı sebep gelmemesi için ne yapmam lazımdı

 25. Hocam merhaba bacağıma köpük tedavisi yaptırdım. Çok güzel bir şekilde kapandı ancak kahverengi bir iz var. Bu izi yok etmek icin ne yapmamız lazım dermatolaga mı gitsrm acaba ?

 26. merhaba hocam yüzdeki kılcal damarlara köpük tedavisi uygulana bilinir mi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Evet yüzdeki çok ince kılcallara da köpük tedavisi uygulanabilir ve daha etkili olmaktadır.

 27. Hocam meraba. Köyde sülük tedavisi yapılıyor bizim . Bunun variste rahatlatma gibi bir olayı var mıdır. Sülükler ne kadar bekletilirse etki gösterir.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Sülük tedavisi varislere uygulanan bir yöntemdir fakat çok kısa süreli rahatlama sağlar, ayrıca enfeksiyon riski nedeniyle kalp damar cerrahları olarak sülük tedavisini kesinlikle önermemekteyiz.

 28. merhaba hocam yüzme eğitmeniyim tedavi sonrasında spora ve yüzmeye 1-2 gün ara vermem gerekli mi dır ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba, eğer çok kalın varisleriniz varsa, işlem sonrası bandaj saracağımız için belki 1-2 gün yüzmenizi istemeyiz ancak diğer tüm işlerinizi yapabilirsiniz.

 29. Hocam merhaba benim bacaklarımda kilacallarim cok fazla lazer epilasyon yaptırmak istiyorum. Ama kilcallarımın artmasından korkuyorum. Ne yapmalıyım sizce

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Lazer epilasyon özellikle ince kılcalları artırmaktadır, başka bir epilasyon yöntemi kullanmanızı tavsiye ederim.

 30. merhaba hocam tedavi edilmeyen varisler ilerde ne gibi sorunlar yaşata bilir ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varisler tedavi edilmediğinde, büyümeye devam eder ve o bölgede ağrı, en önemlisi de pıhtı oluşumu ve sonrasında bu pıhtının akciğere gitmesi gibi sorunlardan hasta ciddi hayati tehlike ile karşılaşabilir. Ağrı yanında sık görülen bir sorun da, varislerde kanama olmasıdır.

 31. Merhaba serkan bey kilcal varis nasil olur bulaşıcımı?sinifimda sıra arkadasimin cok kilcallari var bana bulasirmi teşekkürler

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Kılcal damarlar, damar yapısının esnek ve cilt yapızının ince olmasından dolayı görünür hale gelen damarlardır. Bulaşıcı değildir, öyle birşey yoktur. Genellikle genetik olarak aileden kaynaklanır.

 32. Serkan bey merhaba benim varislerim var. Ailede kimsede yok . Tedavi olmak istiyorum. Yurt dısindan gelecegim aynı gun tedavi olup geri dönmem lazım . Hepsini aynı gün yapabilirmisiniz. Tekrar gelme şansım olmayabilir .

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Tabiki aynı gün içerisinde tedavi mümkündür ancak çok yaygınsa mutlaka 2. seans yada 2-3 ay sonra kontrol gerekebilir.

 33. Merhaba hocam,kilcallarim war lazer epilasyon yaptiriyorum.tedavi surecini etkier mi epilasyondan sonra baslasam olur mu? Teşekkürler

 34. Hocam merhaba yüzumde kılcallar var. Tedavi yaptırmayı istiyorum ama iz kalmasından korkuyorum . Iz kalmaması icin ne yapılabilir ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Tedavi sonrasında iz kalmaz, 2-3 hafta kadar krem uygulamanızı öneriyoruz zaten, sonrasında herhangi bir iz kalmaz

 35. merhaba hocam kılcal damar varisleri için hangi tedavi yöntemini uyguluyorsunuz ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Çok ince damarlara köpük skleroterapi, radyofrekans ve lazer yöntemlerini kombine şekilde uyguluyoruz

 36. Doktor bey kantaron yağının varislere iyi geldiğini söyledi bir yakınım. Doğru mudur.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Kantaron yağı veya diğer piyasada satılan varise iyi geldiği söylenen kremler yada yağlar, geçici olarak rahatlama sağlayabilir ve sürüldüğü sürece kişiyi rahatlatır. BUnların etkisi damarı büzme yönünde olduğu için kalıcı bir etkileri yoktur.

 37. Merhaba hocam kılcal damar tedavisinde hangi yöntem daha etkilidir

 38. Kilcal damarlar neden olur bitsel kremler iyu gelirmi

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Kılcal damarlar, damar yapısının esnekliğinden yıllar içerisinde çok az miktarda genişlemesi sonrasında ortaya çıkar. bitksel kremler sadece sürüldüğü anda geçici bir görüntü düzelmesi yaratır

 39. Kilcal damarlar kıl kadar incemi olur gozle gorulur mü

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   kılcal damarlar gözle görünür biçimdedir, incedirler. Tedavi sonrasında bu incecik damarlar tamamen ortadan kalkar.

 40. merhaba hocam bacak bölgemde ince ve belirgin şekilde kılcal damarlarım var . Tedavi edilebilinir mi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Senem hanım, bacaklarınızdaki ince ve kılcal damarlarınız köpük skleroterapi ve radyofrekans yöntemleri ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Lütfen bizimle irtibata geçin, sizi bu dertten kurtaralım. 0 232 421 11 01

 41. İyi günler hocam varis kendini varis ülserine çevirir mi

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Tedavisi yapılmayan varisler, zamanla ülserleşme ve yara açılması gibi sorunlara yol açabilir. bU yüzden varislerin bir an önce tedavi edilmesi gerekir, ağrı ve diğer kanama gibi şikayetlere yada yara açılmasına yol açmadan tedavi edilmelidirler.

 42. merhaba Serkan Bey kılcal damar tedavisi sonrasın da tekrarlama olasılığı var mı dır ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   İşlem yapılan yerlerde kılcal damarlarınız tekrarlamaz ancak diğer bölgelerde yine kılcal oluşma ihtimali vardır.

 43. merhaba hocam tedavi sonrasında şikayetlerimin yüzde kaçı gitmiş olur ?

 44. Merhaba yüzde kılcallar tedavi edilmezse ne sakincalar dogurur tesekkurler

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Yüzde oluşan kılcal damarlar, güneşli ve sıcak havalarda artış gösterir. Görüntü olarak kişileri rahatsız eder ve çok fazla arttıklarıda sıcaklık hissi vererek şikayetlere sebep olabilir.

 45. Kılcal damarların bize ve vücudumuza faydaları nelerdir ?

 46. iyi günler serkan bey eşimin sağ bacağının üst kısmında kılcal damarlar var doğum yapmadan önce aslında orada çok fazla yoktu sonradan çoğalma oluştu tedavisi nasıl oluyor işlemler kaç gün sürüyor ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   İyi günler Hasan bey. Kılcal damar varislerinde köpük, skleroterapi, lazer ve radyofrekans yöntemleri kombine olarak uygulanır. DAmarların inceliğine göre saydığım bu yentemler ile eşinizin tüm kılcal damarları tedavi edilir. Buyrun muayeneye gelin daha ayrıntılı bilgi vereyim. 0 232 421 11 01

 47. iyi günler serkan bey eşimin sağ bacağının üst kısmında kılcal damarlar var doğum yapmadan önce aslında orada çok fazla yoktu sonradan çoğalma oluştu tedavisi nasıl oluyor işlemler kaç gün sürüyor ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Tedavinin süresi ve seans sayısı, damarların yaygınlığına bağlı olarak değişmektedir.

 48. Hasan özkaplan

  Hocam benim esim yaklasik 8 aydir ayaklari sisik ve inmek bilmiyor gitmedigim hastane kalmadi kullanmadigi ilac kalmadi en son gizli varis dediler bide esim hamile 6 aylik hocam bize ne onerrirsiniz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Hasan bey, hamilelik olduğundan dolayı herhangi bir ilaç tedavisi kullanması uygun değildir. Şu anda yapabileceği hamilelik varis çorabı kullanması, düzenli yürüyüş yapması, fırsat buldukça ayaklarını yukarı kaldırması ve kadın doğum doktorunuzun sıkı takibi altında bulunmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim