Ellerde Damar Genişlemesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Damar genişlemesi deyince akla ilk olarak bacaklarda ortaya çıkan varisler gelmektedir. Varis en çok bacaklarda görülse de vücutta damar olan her yerde damar genişlemeleri ortaya çıkabilir. Ellerde bu alanlardan birisidir. Ellerin sürekli göz önünde olması ve ellerde ortaya çıkan damar genişlemelerinin daha yaşlı bir görünüme neden olması can sıkıcı olmaktadır. Sağlık açısından bacak varisleri gibi şikayetlere neden olmasa da estetik kaygı ile tedavisi talep edilir.

Damar Genişlemesi Neden Olur?

Bacaklarda oluşan varisler bacaklara uygulanan baskıya bağlı olarak toplardamarlar üzerinde bulunan kapakçıkların yıpranması sonucu ortaya çıkar. Bu tür varisler sürekli ilerleme eğilimindedir. Ve zaman içerisinde şiddetle artan şikayetlere neden olurlar. Ellerde oluşan damar genişlemeleri ise bacak varislerinden daha farklıdır. Ellerde oluşan genişlemelerin kapakçıklarla bir alakası yoktur. Ellerde olan genişlemeler ise yaşlılık ile ilişkilendirilmektedir. Yaşlılığa bağlı olarak cildin incelmesi ve yağ dokusunun azalması ellerdeki damarların daha belirgin hale gelmesine neden olmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile ellerdeki genişleyen damarlar cildin incelmesi ile daha belirgin bir hale gelebilir.

Kapakçıklarda herhangi bir bozulma söz konusu olmadığı için kirli kan damarda birikmez. Haliyle bacak varisleri gibi ağrı, kramp ya da kaşıntıya neden olmaz.

Ellerdeki genişlemelerin tedavi ettirilmek istenmesindeki sebep estetik kaygıdır. Ellerdeki damarların daha yaşlı ve yıpranmış bir cilt görüntüsüne neden olması kadınlar için rahatsız edicidir.

El Varisleri Nasıl Tedavi Edilir?

Ellerindeki yaşlı görüntüden kurtulmak isteyenler için ellere olan damar genişlemeleri skleroterapi yöntemi ile dakikalar içerisinde tedavi edilmektedir.

Skleroterapi

Varis tedavileri arasında en etkili olanlardan birisi skleroterapidir. Kılcallardan büyük ölçekli bütün damar gruplarına uygulanabilir. Büyük ölçekli damar genişlemelerinde daha fazla alana daha az ilaçla etki etmek için etken madde köpük formuna getirilerek kullanılır. El damarları için çok ince enjektörlerle sorunlu damara ilaç enjekte edilir. Bu sayede damar onarılmış olur. İstenmeyen görüntü de dakikalar içerisinde ortadan kaybolur.

Skleroterapi ile tedavi edilen damarlar kalıcı olarak onarılmış olur. Sorunun tekrar etme riski yoktur.

Tedavi de herhangi bir kesi uygulanmadığı için estetik anlamda istenmeyen bir durum söz konusu olmaz. Ayrıca kesi olmaması sayesinde pansuman vs gibi özel bakım gerekmez. Tedavi sonrasında bireyler gündelik hayatına devam ederler.

Aşağıda yer alan görsel ellerde oluşan genişlemelerin tedavi sonrasında nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Varis hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

58 comments

 1. Hocam merhaba ben daha öncede size yazmıştım gelmek istedim fakat kalp ve damar hastalıkları doktorunada gittim bigün ellerimin üzerinde görünen kalın damarların görüntüsü beni rahatsız ediyor dedim tedavi ettiricem dedim sağlık acısında zararı olurmu diye sormak istedim.Ellerin şişer ellerini kullanamazsin diyince korktum ama bu sene daha çok belirgin görünüyor utanıyorum ellerimden ne yapmalıyım hocam

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Sevgi hanım, muayeneye geldiğinizde durumunuzu değerlendirebiliriz. Uygulama yaptığımız kişiler ellerini kullanıyor.

 2. Merhabalar hocam 4-5 yıldır parmakta şişlik ve ağrı var hemanjiyom tedavisi görülmesine rağmen geçmiyor sizde tedavi var mı nasıl bir tedavi uygulanıyor bilgi alabilir miyim

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiomlarda lazer ve köpük skleroterapi yontemlerini uyguluyoruz.

   • G5 (selülit masajı) yaptırmak varis için zararlı mı hocam ben yaptırıyordum bacaklarda damarlar belirginleşmeye başladı ve hafif ağrı oluştu ne önerirsiniz. Cevabınız teşekkür ederim

    • Op. Dr. Serkan Akarsu

     Selülit mesajı yaptıran varisve kılcal damar hastalarında,masaj sonrası kılcal damarlarında artış görülmektedir. BU masajı yaptırmamanızı, spor yaparak kaslarınızı geliştirme yoluyla selülitlerinizi azaltabilirsiniz. Varisli ve kılcal damarlarınızı mutlaka tedavi ettirmelisiniz.

 3. Hocam 35 yaşındayım ama ellerimdeki damarlar özellikle bu yıl çok fazla belirginleşti görüntüsünden çok rahatsızlık duyuyorum uzun süre kortizonlu kremler de kullandım bununla alakalı olabilir mi acaba ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Ayşe hanım, ellerde belirginleşen damarları başarılı şekilde yok ediyoruz. Buyrun gelin sizi bu dertten kurtarayım. randevu için 0 542 2955254 veya 0232 4211101 nolu telefonlardan irtibata geçebilirsiniz.

  • Merhabalar 22 yaşındayım 2 sene vücut geliştirme ile uğraştım şuan ağırlık kaldırmıyorum ama bazen kardiyo yapıyorum ellerimde ki ve kollarımdaki damarlar çok belirgin bu normal mi?

   • Op. Dr. Serkan Akarsu

    Merhaba Hasan bey, kullanılan el ve kolda özellikle sizin gibi vücut geliştirme yapanlarda kan dolaşımı artışına bağlı olarak damarların belirginleşmesi normaldir.

 4. Merhaba hocam avucumun içinde baş parmağımın devamında

  ara ara morarma oluyor damarlarım çok belirginleşiyor

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Gülnur hanım, belirginleşmiş damarları köpük tedavisi ile ortadan kaldırabiliriz. Buyrun muayeneye gelin, dilerseniz tedavinizi de gerçekleştirebiliriz. randevu 0232 4211101

  • Meraba hocam benim son zamanlarda alnımdaki damar gülünce aşağı doğru eğilince o kadar belli oluyoki çok rahatsızım bunun tedavisi var mı

   • Op. Dr. Serkan Akarsu

    Merhaba, belirginleşmiş olan damarların tedavisi vardır. Buyrun muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim. Randevu için 0 232 4211101

 5. Merhaba hocam sol elimde ve sağ elimde küçük kırmızı noktalar çıktı başta görülmeyecek gibilerde. Bende aldırış etmedim ama zamanla belirginleşti incecik bir damar gibi görünüyorlar sanki kan almışsınız da iğneyi çıkartırken derinin üstünde küçük kan damlası kalmış gibi ve hala da var çoğalmasından korkuyorum bunun nedeni nedir acaba ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba, bahsettiğiniz problemin araştırılması gerekir. Bir cildiye uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

 6. Merhaba,elimim üstünde değil ama içindeki damarlar gittikçe belirgin olmaya başladı,küçük damarlar görünür oldu.Sebebini biliyorsanız söylermisiniz lütfen

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Bahar hanım, elinizi çok fazla kullanmanız bağlı o bölgede kan akım arttıkça damarlar belirgin hale gelir.

   • Karanfil tasdelen

    Hocam ellerimin üstündeki damarlar cok dışarda dürtüyor yaşım 49 bu normal mi cok rahatsiz edici bir görünümü var çözümü varmidir

    • Op. Dr. Serkan Akarsu

     İlerleyen yaşa bağlı olarak ellerdeki damarlar görünür hale gelir. Köpük tedavisi ile bu damarlarınız kaybolur. Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0 542 2955254 veya 0232 4211101 nolu telefonlardan irtibata geçebilirsiniz.

 7. Merhaba ,18 yaşındayım ellerimde kollarımda damar belirginleşmesi var . tedavi olmak istiyorum ama bazı konularda aklım karışık.Tedavi el hareketlerine zarar veriyor mu?damarların küçülmesine bağlı olarak ya da herhangi bir yan etki sonrası parmaklarımı hareket ettirmekte zorlanır mıyım? Resim çiziyorum,ellerim benim için çok ama çok önemli.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Esma hanım, ellerdeki damar genişlemesi dediğimiz bir hastalık değil, görünümden kaynaklanan durumdur. Genellikle yaşlanmaya bağlı ciltaltı dokusunun azalması sonrasında ortaya çıkar. Tedavide o damarları köpük tedavisi ile tıkamış oluruz. Çok çok belirgin değil ise sizin yaşınızda bu tedaviyi önermeyiz.

 8. aynı şey bende de mevcut. Neler yaptınız? Geçti mi?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Sıla hanım, ellerdeki damar genişlemesini köpük tedavi yöntemi ile tedavi ediyoruz. Buyrun muayeneye gelin ayrıntılı olarak durumunuzu değerlendirelim. op.dr.serkanakarsu instagram ve facebook sayfalarından görsellere ulaşabilirsiniz.

 9. Hocam kızım 8 yaşında bacaklarında ağrı ve krap nedeniyle gittik çoğunda venoz yetmezligi öldüğünü öğrendik. Hocam ne yapabiliriz. Yardımcı olabilirmisiniz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   O yaşlarda venöz yetmezliği çok çok nadir olarak görülür. Egzersiz yapabilir. Yetişkinliğe kadar tedavi için beklenmelidir.

 10. Merhaba. Sol elimin ustu agriyor. Biraz damar da belirginlesti. Bazen igne saplanir gibi oluyor ya da sicak suya degdirmisim gibi. Sebebi ne olabilir? El kasi icin hareketler yaptim en sonunda krem surup sardim

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Manolya hanım, el sırtında belirginleşen damarlar ağrı yapmazlar. İğne saplanır gibi olmasının nedeni el bileğinde tendon sıkışması olabilir. Bir ortopedi ve el cerrahisi uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim.

 11. Hocam benim ellerim surekli kizariyor kilcal damarlarim yuzunden oluyormus tedavisi var mi acaba

 12. Merhabalar hocam yaşım 25 ve 20 yaşında iken bacaklarım varis oldu ayaklarıma da vurdu ellerimde de belirginleşen damarlar var bu durum beni rahatsız ediyor sağlığıma zarar gelmeden tedavi edilebilir mi?

 13. Merhaba hocam bacaklarım da ve el üstüm de çok belirgin varisler var .İkisinin de tedavisi aynı gün içerisinde yapılabilinir mi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Sedat bey, hem bacaklardaki hem de ellerdeki varislerin tedavisi aynı gün içerisinde yapılabilir.Eğer varisleriniz çok yoğun ise sadece bir bölgeye uygulama yapılır zira tedavide uygulanacak ilacın günlük olarak kullanılabilecek dozu bulunmaktadır.

 14. hocam elimdeki varislerin tedavisini yaptrsam başka damarlara zararı olur mu ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Gülden hanım, ellerde yapılan uygulama sadece belirginleşmiş damara yapılır, başka damarlara zararı olmaz.

 15. hocam merhaba ellerimde varis var tedaviden sonra hayatıma kaldığım yerden devam edebilir miyim ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Sümeyra hanım, ellerdeki damar belirginleşmelerine yaptığımız tedavi sonrası hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İşlem 10-15 dakika kadar sürer.

 16. hocam ellerimin üzerindeki damarlar çok fazla rahatsız ediyor tedavi olmak istiyorum ama bu damarların bana bi zararı olur mu?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Ayça hanım, ellerdeki damarları köpük tedavisi uygulayarak belirginliğini azaltıyoruz. Belirgin bir zararı olmaz, buyrun muayeneye gelin daha ayrıntılı bilgi verelim

  • Ayşe Gündüz

   Merhaba, kolay gelsin. Benim şikayetim el parmaklarımdaki önce sağ işaret parmağımda bir damarın acıması ve sancısı ile başladı. Şu an ne iş yaparsam yapayım rahat kullanamıyorum. Çünkü canım yanıyor. Şimdi ise baş ve orta parmağımda ve sol elimin işaret parmağında aynı acıları yaşamaya başladım. Sebebi ile ilgili damar tıkanıklığı olabileceğini söylediler. Bu konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

   • Op. Dr. Serkan Akarsu

    Merhaba Ayşe hanım, geçmiş olsun. Durumunuzu değerlendirmek için muayene olmanız gerekir. Damarlarınızda flebit dediğimiz pıhtılaşma olmuş olabilir yada tendon veya kaslarınızda bir problem olmuş olabilir. İnternet üzerinden ancak olasılıklar üzerinden yardımcı olabilirim.

 17. hocam merhaba ellerimdeki damarlar çok kötü erkek eli gibi aynı dışarda ellerimi saklıyorum bundan kurtulmak istiyorum .

 18. hocam ellerimden kalın kalın damarlar var bu beni çok rahatsız ediyor. Bu damarların tdavisi olunca zararı olur mu bana?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Kardelen hanım, ellerdeki damarlara köpük tedavisi uygulanabilir ve o damanrlarınızın kötü görüntüsü yok olur. O damarlar daha sonraki zamnada damryolu açılması amacıyla kullanılamaz.

 19. Merhaba hocam 30 yaşındayım el üstündeki damarlarım çok kalın yaşlı bir insanın eli gibi duruyor tedavisi mümkün mü dür ?

 20. Merhabalar hocam 20 yaşındayım ellerimde çok belirğin şekilde damarlar var .Bu damarların görüntüsünü azaltabiliyor muyuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim