Ellerde Damar Genişlemesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Damar genişlemesi deyince akla ilk olarak bacaklarda ortaya çıkan varisler gelmektedir. Varis en çok bacaklarda görülse de vücutta damar olan her yerde damar genişlemeleri ortaya çıkabilir. Ellerde bu alanlardan birisidir. Ellerin sürekli göz önünde olması ve ellerde ortaya çıkan damar genişlemelerinin daha yaşlı bir görünüme neden olması can sıkıcı olmaktadır. Sağlık açısından bacak varisleri gibi şikayetlere neden olmasa da estetik kaygı ile tedavisi talep edilir.

Damar Genişlemesi Neden Olur?

Bacaklarda oluşan varisler bacaklara uygulanan baskıya bağlı olarak toplardamarlar üzerinde bulunan kapakçıkların yıpranması sonucu ortaya çıkar. Bu tür varisler sürekli ilerleme eğilimindedir. Ve zaman içerisinde şiddetle artan şikayetlere neden olurlar. Ellerde oluşan damar genişlemeleri ise bacak varislerinden daha farklıdır. Ellerde oluşan genişlemelerin kapakçıklarla bir alakası yoktur. Ellerde olan genişlemeler ise yaşlılık ile ilişkilendirilmektedir. Yaşlılığa bağlı olarak cildin incelmesi ve yağ dokusunun azalması ellerdeki damarların daha belirgin hale gelmesine neden olmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile ellerdeki genişleyen damarlar cildin incelmesi ile daha belirgin bir hale gelebilir.

Kapakçıklarda herhangi bir bozulma söz konusu olmadığı için kirli kan damarda birikmez. Haliyle bacak varisleri gibi ağrı, kramp ya da kaşıntıya neden olmaz.

Ellerdeki genişlemelerin tedavi ettirilmek istenmesindeki sebep estetik kaygıdır. Ellerdeki damarların daha yaşlı ve yıpranmış bir cilt görüntüsüne neden olması kadınlar için rahatsız edicidir.

El Varisleri Nasıl Tedavi Edilir?

Ellerindeki yaşlı görüntüden kurtulmak isteyenler için ellere olan damar genişlemeleri skleroterapi yöntemi ile dakikalar içerisinde tedavi edilmektedir.

Skleroterapi

Varis tedavileri arasında en etkili olanlardan birisi skleroterapidir. Kılcallardan büyük ölçekli bütün damar gruplarına uygulanabilir. Büyük ölçekli damar genişlemelerinde daha fazla alana daha az ilaçla etki etmek için etken madde köpük formuna getirilerek kullanılır. El damarları için çok ince enjektörlerle sorunlu damara ilaç enjekte edilir. Bu sayede damar onarılmış olur. İstenmeyen görüntü de dakikalar içerisinde ortadan kaybolur.

Skleroterapi ile tedavi edilen damarlar kalıcı olarak onarılmış olur. Sorunun tekrar etme riski yoktur.

Tedavi de herhangi bir kesi uygulanmadığı için estetik anlamda istenmeyen bir durum söz konusu olmaz. Ayrıca kesi olmaması sayesinde pansuman vs gibi özel bakım gerekmez. Tedavi sonrasında bireyler gündelik hayatına devam ederler.

Aşağıda yer alan görsel ellerde oluşan genişlemelerin tedavi sonrasında nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Varis hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

16 comments

 1. Merhabalar hocam 20 yaşındayım ellerimde çok belirğin şekilde damarlar var .Bu damarların görüntüsünü azaltabiliyor muyuz ?

 2. Merhaba hocam 30 yaşındayım el üstündeki damarlarım çok kalın yaşlı bir insanın eli gibi duruyor tedavisi mümkün mü dür ?

 3. hocam ellerimden kalın kalın damarlar var bu beni çok rahatsız ediyor. Bu damarların tdavisi olunca zararı olur mu bana?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Kardelen hanım, ellerdeki damarlara köpük tedavisi uygulanabilir ve o damanrlarınızın kötü görüntüsü yok olur. O damarlar daha sonraki zamnada damryolu açılması amacıyla kullanılamaz.

 4. hocam merhaba ellerimdeki damarlar çok kötü erkek eli gibi aynı dışarda ellerimi saklıyorum bundan kurtulmak istiyorum .

 5. hocam ellerimin üzerindeki damarlar çok fazla rahatsız ediyor tedavi olmak istiyorum ama bu damarların bana bi zararı olur mu?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Ayça hanım, ellerdeki damarları köpük tedavisi uygulayarak belirginliğini azaltıyoruz. Belirgin bir zararı olmaz, buyrun muayeneye gelin daha ayrıntılı bilgi verelim

 6. hocam merhaba ellerimde varis var tedaviden sonra hayatıma kaldığım yerden devam edebilir miyim ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Sümeyra hanım, ellerdeki damar belirginleşmelerine yaptığımız tedavi sonrası hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İşlem 10-15 dakika kadar sürer.

 7. hocam elimdeki varislerin tedavisini yaptrsam başka damarlara zararı olur mu ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Gülden hanım, ellerde yapılan uygulama sadece belirginleşmiş damara yapılır, başka damarlara zararı olmaz.

 8. Merhaba hocam bacaklarım da ve el üstüm de çok belirgin varisler var .İkisinin de tedavisi aynı gün içerisinde yapılabilinir mi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Sedat bey, hem bacaklardaki hem de ellerdeki varislerin tedavisi aynı gün içerisinde yapılabilir.Eğer varisleriniz çok yoğun ise sadece bir bölgeye uygulama yapılır zira tedavide uygulanacak ilacın günlük olarak kullanılabilecek dozu bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim