Ameliyatsız Varis Tedavisinin Yapılışı

İnsanların ayakta durmaya başladıkları günden itibaren özellikle bacak damarlarında ortaya çıkan toplardamar genişlemeleri ilk yıllardan itibaren ciddi sorunlara yol açmaktadır. Ortalama yaşam sürelerinin artmaya başlaması ve gelişen sanayi toplumunda insanların daha uzun sürelerle ayakta kalması yada ofis ortamında devamlı oturarak çalışmaları neticesinde varis hastalığı ön plana çıkar olmuştur. Varis kısaca özetlenirse toplardamarlardaki patolojik genişlemedir. Bu genişleme neticesinde damarın düzgün yapısı bozulabilmekte ve ciltten görünür yada daha ileri boyutlarda fark edilir olmaktadır.

Varislerin ameliyatsız tedavisi

Tıp dünyası Hipokrat’tan beri bu hastalığın tedavisi üzerinde kafa yormuş ve halen de bu konuda çalışmalarını yürütmektedir. İlk zamanlarda damar genişlemesinin önlenmesi amacıyla dıştan bası yapılması düşünülmüş ve sıkı botlar tedavi olarak uygulanmıştır. Sonraki yıllarda varis çorapları devreye girmiş fakat bu tedbirlerin hastalığın seyri üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür. Hastalıklı damarın vücuttan çıkarılması ve çekerek koparılması esasına dayanan varis ameliyatları da 20.yüzyıl başında ortaya atılmış ve varis tedavisinde büyük bir yenilik olarak sunulmuştur. Sonraki yıllarda ameliyat sonrası gelişen komplikasyonlar göz önüne alındığında ameliyatsız yöntemler ön plana çıkmıştır. Ameliyat olan hastaların genel veya spinal (belden uyuşturma) anestezi sonrası ortaya çıkan baş ağrısı, solunum güçlüğü, hastanede uzun süre yatış, yara enfeksiyonu vb. gibi sorunlar neticesinde ameliyatla varis tedavisinden uzaklaşılmıştır.

Ameliyatsız yöntem olarak sunulan  endovenöz (damar içi) yöntemler ise tam bir aldatmacadır. Hasta bu tedavi yöntemlerinde yine ameliyathane ortamına girmekte, belden uyuşturulmakta yada damarın etrafına 400-500cc kadar lokal uyuşturucu uygulamasına maruz kalmaktadır. En önemlisi ise bu işlemler sonrasında en az 2-3 ay süre ile varis çorabı giyilmesi istenmektedir.

Ameliyatsız ve Ağrısız Varis Tedavisi
Son teknolojik gelişmeler ışığında uygulanmaya başlanan ameliyatsız ve ağrısız varis tedavi yöntemlerini her yerde bulma imkanınız yoktur. Çünkü ciddi bir alt yapı ve teknoloji transferi yanı sıra oldukça tecrübeli kalp ve damar cerrahi uzmanları gerekmektedir. Bu tedavide çeşitli yöntemler kombine şekilde uygulanmalı ve hastanın tüm varisleri ciddi şekilde tedavi edilmelidir. Şimdi bu yöntemleri ayrıntılarından bahsedelim.

Köpük Skleroterapi:
Ameliyatsız varis tedavisi olarak kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Tüm varislerde uygulanması ve anında %100 başarılı sonuç vermesi ile uzun yıllar kullanılacak gibi görülmektedir. Köpükle Varis Tedavi bir benzeri olan Skleroterapinin geliştirilmiş halidir. Günümüzde en etkili ameliyatsız varis tedavi yöntemidir.

Klinik olarak uyguladığımız bu yöntemle hastalarımız 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi olabilmekte ve günlük aktivitelerine devam edebilmektedir. Sadece ufak bir iğne ile uygulanması nedeniyle herhangi bir narkoz yada uyuşturmaya gerek duyulmaz. Varis pakelerinin çapına göre köpük skleroterapi ve sıvı skleroterapi yapılır. Orta ve büyük boy varislerde kullanılan Köpük Skleroterapide ilaç hava ile karıştırılarak köpük haline getirilir ve damar içine verilir. Köpük skleroterapisi ile çok geniş varisler bile başarıyla tedavi edilebilir.

Skleroterapi
Skleroterapi varis tedavisi için geliştirilmiş olan bir ilacın çok ince bir enjektör yardımı ile tespit edilen varisli damarlara enjekte edilmesidir. Anında etkisini göreceğiniz bu yöntem küçük bir farklı köpükle varis tedavi olarak da bilinir. Skleroterapi ise daha kalın, daha ileri derece hastalıkların tedavisinde köpürtmeye gerek kalmadan saf ilaç halde kullanmaktadır.

Skleroterapi ile varis tedavisi yaklaşık 150 yıldır uygulanmasına rağmen popülaritesini son 20 yılda kazanmıştır. Skleroterapide işlem pratik ve ağrısızdır. Tecrübeli ellerde ciddi bir yan etkisi olmayacak bu yöntem, özellikle İzmir, Aydın, Muğla ve Manisa gibi sıcak bölgelerde yaşayan varis hastalarında yüzeyel varislerin tedavisinde istenilen düzeyde olmasına önemli katkı sağlar.

Lazer ve Radyofrekans
Cilt üzerinden uygulanan bu yöntemleri kullanma amacı iğne giremeyecek kadar ince olan kılcal damarların bulunmasından dolayıdır. Skleroterapi ve Köpükle Varis Tedavisi ile damar içinde iğne girme imkanı olan tüm damarlarda uygulanabilir.

Ameliyatsız Varis Tedavi IDEA Kliniklerde
Idea İzmir kliniğimizde ücretsiz muayene imkanı olup, tedavi işleminiz indirimli yapılmaktadır. Varis tedavisi sadece ameliyatsız varis tedavi yöntemleri uygulanmakta olup, hastalarımız 1 yıl boyunca kontrolümüz altında kalırlar. https://www.varisistanbul.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

80 comments

 1. Merhabalar ben Serkan Akarsu’nun hastasıyım çok memnunum başka bir özel sağlık kuruluşundan memnun kalmadım tedavimin geri kalanını Serkan Akarsu’da devam ettim ve şuan yok denilebilecek kadar varislerim azaldı çok çok memnunum güler yüzü ,ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum ellerinize sağlık🙏🏻

 2. Hocam merhaba sol ayak bileğimde kılcal varisler var sağ ayağımda varis yok sol ayal bileğimde ödem oldu ufak bir şekilde bu varisden dolayı mıdır

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Engin bey, ana damarda genişleme yada venöz yetmezlikten dolayı ödem olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.

 3. 24 yaşındayım. Sol bacağımda kıyafetlerden farkedilir derecede varis var. 2 yıl önce ultrason yaptırdığımda büyüklüğünü tam hatırlayamıyorum ama amaliyat olmam gerektiği söylendi. Ağrım olmadığı için ve amaliyatın da kesin çözüm olmadığını bildiğimden amaliyat olmadım. Artık görünüşünden oldukça rahatsızım ve gelecekte daha da ilerlemesinden korkuyorum. Venabloc tedavisi hakkında biraz bilgi ve fiyat bilgisi rica ediyorum

 4. Kalın damarlarda ki varislerde zamk tedavisi duydum. Son metodmuş. Kliniğinizde uygulanıyormu?

 5. iyi günler yapılan kılcallar tekrar eder mi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   İyi günler. Uygulama yapılan damarlar, tedavi tamamlandıktan sonra bir daha tekrar etmezler.

 6. Şahin Sevinç

  Serkan Bey
  Kronik Venöz Yetmezlik vardır sol ayağımda ise damarda kaçak varmış doktora gittiğim kişi bunu söyledi nasıl geçer sizce yardımcı olur musunuz.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Şahin bey, kronik venöz yetmezliin pek çok nedeni olabilmektedir. Yapılan ultrasound sonucu ile muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim.

 7. Merhaba,hamanjeom var bende keserek mi aliyorsunuz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hayır Hamza bey, hemanjiom tedavisinde ameliyat yöntemini kullanmıyoruz. Köpük veya lazer tedavisi ile hemanjiomunuzun durumuna göre ameliyatsız tedavi uyguluyoruz.

 8. Merhaba tedavi ucretiniz nedir nasil odeme yapiyoruz butcemi zorlarsa tedavi olamam tesekkurler

 9. Derin venöz yetmezlik olduğunu söyledi bi doktor. İlaç verip yolladı. Tedavisini yapıyormusunuz

 10. Merhaba cok korkuyorum serkan bey uyusturma yapiliyor degil mi ameliyatsiz yontemlerde hic acı duymam degilmi ona gore gelcem

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Pakize hanım, uyguladığımız yöntemlerde hiç ağrı duymazsınız. Çok çok küçük iğneler kullandığımız için sinek ısırığı şeklinde hissedersiniz. Korkulacak bir tedavi değildir.

 11. Hocam merhaba bacaklardaki varisleri boyutuna goremi ameliyat ediyorsunuz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Gizem hanım, öncelikle şunu belirtmem gerekir ki; biz varis tedavisinde hiçbir şekilde ameliyat yöntemini uygulamıyoruz. Varislerin boyutuna ve yerleşimine göre köpük, lazer, lazerli katater ve radyofrekans yöntemlerini uyguluyoruz.

 12. Hem ameliyat hem igne yapilsam ben tercih edebilirmiyim yöntemleri

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Zeyneo hanım, biz tedavide tamamen ameliyatsız yöntemleri uyguluyoruz. Ameliyat gibi eskide kalmış yöntemler tedavi protokolümüzde yer almıyor.

 13. Merhaba,bir bacağımı köpük diğer bacağımı ameliyat yapılsın istiyorum ameliyati nerede yapiyorsunuz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varis tedavisinde ameliyatsız yöntemler uyguluyoruz. Damarlarınızın durumuna göre köpük, lazer ve lazerli katater (yapıştırma) tedavilerini uyguluyoruz. Hastanede yatmanıza gerek yok, en geç yarım saat içinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz

 14. Selam serkan bey bu tedavi yöntemlerini neye gore ayiriyorsunuz kilcal damarlar kıl gibi imcemi oluyor diğerleri de halat gibi kalin mi aydinlatirmisiniz sağolun

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Tedavi yöntemleri damarın kalınlığına göre ve yerleşimine göre değişmektedir. Ana damarlarda lazerli katater, yapıştırıcı yöntemleri kullanılırken, orta kalınlıkra ve ince damarlarda köpük tedavisi, çok çok ince kılcal damarlarda da radyofrekans ve lazer yöntemleri uygulanmaktadır.

 15. Meb Serkan bey benim eşim’ in hamilelik döneminde varisleri oluştu Doğumdan sonra ağrısı daha fazla oldu tek bacakta varis var . Varis kasık bölgesinde diz altına kadar damarlar baya şişmiş ve çok ağrısı var nasıl bir tedavi önerirsiniz .

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Mehmet bey, hamilelik dönemlerinde hormonal etkiler ve kilo artışı ile varis şikayetleri artar. Varislere yönelik tedavi ancak gebelik sonlandıktan en erken 6 hafta sonra yapılabilmektedir. Gebeler bu dönemde varis çorabı kullanabilir, düzenli yürüyüşler yapabilirler. Su tüketimini yeterli düzeyde tutmalı ve fırsat buldukça ayaklarını yükseğe kaldırıp dinlenmelidir. Varislerinin tedavisi için lohusalık dönemi sonrasında tedavi için başvurabilirsiniz, tel 0 232 421 11 01

 16. Merhaba serkan bey bir bacagimda varis var diğerinde yok 1 tanesine ameliyat yaparmisiniz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varislerde ameliyatsız tedavi yöntemlerini uyguluyoruz, tek veya çift bacağınızda varis olması tedavi şeklinizi değiştirmez

 17. Merhaba hocam 5 aylık hamileyim sağ ayağında varis oluştu ağrısı dayanılmaz kadın doğum uzmanı doktoru varis çorabı önerdi aldım kulanıyorum ama fayda etmiyor

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hamilelik döneminde varislere yönelik girişim uygulama olanağımız bulunmamaktadır, varis çorabı hamilelliğe uygun çoraplardan secilmeli ve fırsat buldukça ayaklar yukarıya kaldırıp dinlendirilmelidir. Düzenli yürüyüşler de faydalıdır.

 18. Merhaba,kollarimda burun kenarinda ve bacaklarimda col kilcallarim var tedabi yontemi ve ucrrti nedir uzaktan gelecegim tedbirli geleyim

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Kılcal damarlarına köpük skleroterapi ve radyofrekans yöntemleri uygulanarak tedavi edilebilir. Tedavi ücreti yaygınlığa ve yerine göre değişmektedir. whaysupp üzerinden ayrıntılı fotoğraflar gönderirseniz, yaklaşık tedavi ücreti tarafınıza bildirilir.

 19. Hocam sağ bacagımda diz altından kasığa kadar uzayan bir damar var tedavisi icin gelip muayene olmak istiyorum. Bacaktaki kılları temizlemek gerekirmi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Nuri bey. Muayene veya tedavi için geldiğinizde kılları temizlemenize gerek yoktur.

 20. Merhaba serkan bey,yuzdeki kilcallarim cok fazla guneslenmeyi de cok sewiyorum tedevi edilmezse yuzume ne gibi etki saglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim