online randevu tedavi 端cretleri

Ameliyatsız Varis Tedavisinin Yapılışı

İnsanların ayakta durmaya başladıkları günden itibaren özellikle bacak damarlarında ortaya çıkan toplardamar genişlemeleri ilk yıllardan itibaren ciddi sorunlara yol açmaktadır. Ortalama yaşam sürelerinin artmaya başlaması ve gelişen sanayi toplumunda insanların daha uzun sürelerle ayakta kalması yada ofis ortamında devamlı oturarak çalışmaları neticesinde varis hastalığı ön plana çıkar olmuştur. Varis kısaca özetlenirse toplardamarlardaki patolojik genişlemedir. Bu genişleme neticesinde damarın düzgün yapısı bozulabilmekte ve ciltten görünür yada daha ileri boyutlarda fark edilir olmaktadır.

Varislerin ameliyatsız tedavisi

Tıp dünyası Hipokrat’tan beri bu hastalığın tedavisi üzerinde kafa yormuş ve halen de bu konuda çalışmalarını yürütmektedir. İlk zamanlarda damar genişlemesinin önlenmesi amacıyla dıştan bası yapılması düşünülmüş ve sıkı botlar tedavi olarak uygulanmıştır. Sonraki yıllarda varis çorapları devreye girmiş fakat bu tedbirlerin hastalığın seyri üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür. Hastalıklı damarın vücuttan çıkarılması ve çekerek koparılması esasına dayanan varis ameliyatları da 20.yüzyıl başında ortaya atılmış ve varis tedavisinde büyük bir yenilik olarak sunulmuştur. Sonraki yıllarda ameliyat sonrası gelişen komplikasyonlar göz önüne alındığında ameliyatsız yöntemler ön plana çıkmıştır. Ameliyat olan hastaların genel veya spinal (belden uyuşturma) anestezi sonrası ortaya çıkan baş ağrısı, solunum güçlüğü, hastanede uzun süre yatış, yara enfeksiyonu vb. gibi sorunlar neticesinde ameliyatla varis tedavisinden uzaklaşılmıştır.

Ameliyatsız yöntem olarak sunulan  endovenöz (damar içi) yöntemler ise tam bir aldatmacadır. Hasta bu tedavi yöntemlerinde yine ameliyathane ortamına girmekte, belden uyuşturulmakta yada damarın etrafına 400-500cc kadar lokal uyuşturucu uygulamasına maruz kalmaktadır. En önemlisi ise bu işlemler sonrasında en az 2-3 ay süre ile varis çorabı giyilmesi istenmektedir.

Ameliyatsız ve Ağrısız Varis Tedavisi
Son teknolojik gelişmeler ışığında uygulanmaya başlanan ameliyatsız ve ağrısız varis tedavi yöntemlerini her yerde bulma imkanınız yoktur. Çünkü ciddi bir alt yapı ve teknoloji transferi yanı sıra oldukça tecrübeli kalp ve damar cerrahi uzmanları gerekmektedir. Bu tedavide çeşitli yöntemler kombine şekilde uygulanmalı ve hastanın tüm varisleri ciddi şekilde tedavi edilmelidir. Şimdi bu yöntemleri ayrıntılarından bahsedelim.

Köpük Skleroterapi:
Ameliyatsız varis tedavisi olarak kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Tüm varislerde uygulanması ve anında %100 başarılı sonuç vermesi ile uzun yıllar kullanılacak gibi görülmektedir. Köpükle Varis Tedavi bir benzeri olan Skleroterapinin geliştirilmiş halidir. Günümüzde en etkili ameliyatsız varis tedavi yöntemidir.

Klinik olarak uyguladığımız bu yöntemle hastalarımız 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi olabilmekte ve günlük aktivitelerine devam edebilmektedir. Sadece ufak bir iğne ile uygulanması nedeniyle herhangi bir narkoz yada uyuşturmaya gerek duyulmaz. Varis pakelerinin çapına göre köpük skleroterapi ve sıvı skleroterapi yapılır. Orta ve büyük boy varislerde kullanılan Köpük Skleroterapide sklerozan  ilaç hava ile karıştırılarak köpük haline getirilir ve damar içine verilir. Köpük skleroterapisi ile çok geniş varisler bile başarıyla tedavi edilebilir.

Skleroterapi
Skleroterapi varis tedavisi için geliştirilmiş olan bir ilacın çok ince bir enjektör yardımı ile tespit edilen varisli damarlara enjekte edilmesidir. Anında etkisini göreceğiniz bu yöntem küçük bir farklı köpükle varis tedavi olarak da bilinir. Skleroterapi ise daha kalın, daha ileri derece hastalıkların tedavisinde köpürtmeye gerek kalmadan saf ilaç halde kullanmaktadır.

Skleroterapi ile varis tedavisi yaklaşık 150 yıldır uygulanmasına rağmen popülaritesini son 20 yılda kazanmıştır. Skleroterapide işlem pratik ve ağrısızdır. Tecrübeli ellerde ciddi bir yan etkisi olmayacak bu yöntem, özellikle İzmir, Aydın, Muğla ve Manisa gibi sıcak bölgelerde yaşayan varis hastalarında yüzeyel varislerin tedavisinde istenilen düzeyde olmasına önemli katkı sağlar.

Lazer ve Radyofrekans
Cilt üzerinden uygulanan bu yöntemleri kullanma amacı iğne giremeyecek kadar ince olan kılcal damarların bulunmasından dolayıdır. Skleroterapi ve Köpükle Varis Tedavisi ile damar içinde iğne girme imkanı olan tüm damarlarda uygulanabilir.

Ameliyatsız Varis Tedavi IDEA Kliniklerde
Idea İzmir kliniğimizde ücretsiz muayene imkanı olup, tedavi işleminiz indirimli yapılmaktadır. Varis tedavisi sadece ameliyatsız varis tedavi yöntemleri uygulanmakta olup, hastalarımız 1 yıl boyunca kontrolümüz altında kalırlar. https://www.varisistanbul.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

Updated: 14 Aralık 2018 — 13:36

76 Yorumlar

Yorum Yap
 1. Merhaba cok korkuyorum serkan bey uyusturma yapiliyor degil mi ameliyatsiz yontemlerde hic acı duymam degilmi ona gore gelcem

  1. Merhaba Pakize hanım, uyguladığımız yöntemlerde hiç ağrı duymazsınız. Çok çok küçük iğneler kullandığımız için sinek ısırığı şeklinde hissedersiniz. Korkulacak bir tedavi değildir.

 2. Derin venöz yetmezlik olduğunu söyledi bi doktor. İlaç verip yolladı. Tedavisini yapıyormusunuz

  1. Derin venöz yetmezliğin tedavisi varis çorapları ve ilaçlarla olmaktadır

 3. Merhaba tedavi ucretiniz nedir nasil odeme yapiyoruz butcemi zorlarsa tedavi olamam tesekkurler

  1. Tedavi ücretleri 500 ile 5000tl arasında değişmektedir.

 4. Merhaba,hamanjeom var bende keserek mi aliyorsunuz

  1. Hayır Hamza bey, hemanjiom tedavisinde ameliyat yöntemini kullanmıyoruz. Köpük veya lazer tedavisi ile hemanjiomunuzun durumuna göre ameliyatsız tedavi uyguluyoruz.

 5. Serkan Bey
  Kronik Venöz Yetmezlik vardır sol ayağımda ise damarda kaçak varmış doktora gittiğim kişi bunu söyledi nasıl geçer sizce yardımcı olur musunuz.

  1. Geçmiş olsun Şahin bey, kronik venöz yetmezliin pek çok nedeni olabilmektedir. Yapılan ultrasound sonucu ile muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim.

 6. iyi günler yapılan kılcallar tekrar eder mi ?

  1. İyi günler. Uygulama yapılan damarlar, tedavi tamamlandıktan sonra bir daha tekrar etmezler.

 7. Kalın damarlarda ki varislerde zamk tedavisi duydum. Son metodmuş. Kliniğinizde uygulanıyormu?

  1. Evet Ömer bey yapıştırıcı tedavisi en son ve en etkili yöntemdir, kliniğimizde uygulanmaktadır. ayrıntılı bilgi https://www.serkanakarsu.com.tr/varis-hastaliginda-guncel-tedaviler/

 8. 24 yaşındayım. Sol bacağımda kıyafetlerden farkedilir derecede varis var. 2 yıl önce ultrason yaptırdığımda büyüklüğünü tam hatırlayamıyorum ama amaliyat olmam gerektiği söylendi. Ağrım olmadığı için ve amaliyatın da kesin çözüm olmadığını bildiğimden amaliyat olmadım. Artık görünüşünden oldukça rahatsızım ve gelecekte daha da ilerlemesinden korkuyorum. Venabloc tedavisi hakkında biraz bilgi ve fiyat bilgisi rica ediyorum

  1. Merhaba Selçuk bey, venablock tediğinizi yapıştıma tedavileri hakkında https://www.serkanakarsu.com.tr/varis-hastaliginda-guncel-tedaviler/ makelemden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Fiyat konusunda ise size ancak muayene sonrası ücret belirtebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir