Ameliyatsız Varis Tedavisinin Yapılışı

İnsanların ayakta durmaya başladıkları günden itibaren özellikle bacak damarlarında ortaya çıkan toplardamar genişlemeleri ilk yıllardan itibaren ciddi sorunlara yol açmaktadır. Ortalama yaşam sürelerinin artmaya başlaması ve gelişen sanayi toplumunda insanların daha uzun sürelerle ayakta kalması yada ofis ortamında devamlı oturarak çalışmaları neticesinde varis hastalığı ön plana çıkar olmuştur. Varis kısaca özetlenirse toplardamarlardaki patolojik genişlemedir. Bu genişleme neticesinde damarın düzgün yapısı bozulabilmekte ve ciltten görünür yada daha ileri boyutlarda fark edilir olmaktadır.

Varislerin ameliyatsız tedavisi

Tıp dünyası Hipokrat’tan beri bu hastalığın tedavisi üzerinde kafa yormuş ve halen de bu konuda çalışmalarını yürütmektedir. İlk zamanlarda damar genişlemesinin önlenmesi amacıyla dıştan bası yapılması düşünülmüş ve sıkı botlar tedavi olarak uygulanmıştır. Sonraki yıllarda varis çorapları devreye girmiş fakat bu tedbirlerin hastalığın seyri üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür. Hastalıklı damarın vücuttan çıkarılması ve çekerek koparılması esasına dayanan varis ameliyatları da 20.yüzyıl başında ortaya atılmış ve varis tedavisinde büyük bir yenilik olarak sunulmuştur. Sonraki yıllarda ameliyat sonrası gelişen komplikasyonlar göz önüne alındığında ameliyatsız yöntemler ön plana çıkmıştır. Ameliyat olan hastaların genel veya spinal (belden uyuşturma) anestezi sonrası ortaya çıkan baş ağrısı, solunum güçlüğü, hastanede uzun süre yatış, yara enfeksiyonu vb. gibi sorunlar neticesinde ameliyatla varis tedavisinden uzaklaşılmıştır.

Ameliyatsız yöntem olarak sunulan  endovenöz (damar içi) yöntemler ise tam bir aldatmacadır. Hasta bu tedavi yöntemlerinde yine ameliyathane ortamına girmekte, belden uyuşturulmakta yada damarın etrafına 400-500cc kadar lokal uyuşturucu uygulamasına maruz kalmaktadır. En önemlisi ise bu işlemler sonrasında en az 2-3 ay süre ile varis çorabı giyilmesi istenmektedir.

Ameliyatsız ve Ağrısız Varis Tedavisi
Son teknolojik gelişmeler ışığında uygulanmaya başlanan ameliyatsız ve ağrısız varis tedavi yöntemlerini her yerde bulma imkanınız yoktur. Çünkü ciddi bir alt yapı ve teknoloji transferi yanı sıra oldukça tecrübeli kalp ve damar cerrahi uzmanları gerekmektedir. Bu tedavide çeşitli yöntemler kombine şekilde uygulanmalı ve hastanın tüm varisleri ciddi şekilde tedavi edilmelidir. Şimdi bu yöntemleri ayrıntılarından bahsedelim.

Köpük Skleroterapi:
Ameliyatsız varis tedavisi olarak kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Tüm varislerde uygulanması ve anında %100 başarılı sonuç vermesi ile uzun yıllar kullanılacak gibi görülmektedir. Köpükle Varis Tedavi bir benzeri olan Skleroterapinin geliştirilmiş halidir. Günümüzde en etkili ameliyatsız varis tedavi yöntemidir.

Klinik olarak uyguladığımız bu yöntemle hastalarımız 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi olabilmekte ve günlük aktivitelerine devam edebilmektedir. Sadece ufak bir iğne ile uygulanması nedeniyle herhangi bir narkoz yada uyuşturmaya gerek duyulmaz. Varis pakelerinin çapına göre köpük skleroterapi ve sıvı skleroterapi yapılır. Orta ve büyük boy varislerde kullanılan Köpük Skleroterapide sklerozan  ilaç hava ile karıştırılarak köpük haline getirilir ve damar içine verilir. Köpük skleroterapisi ile çok geniş varisler bile başarıyla tedavi edilebilir.

Skleroterapi
Skleroterapi varis tedavisi için geliştirilmiş olan bir ilacın çok ince bir enjektör yardımı ile tespit edilen varisli damarlara enjekte edilmesidir. Anında etkisini göreceğiniz bu yöntem küçük bir farklı köpükle varis tedavi olarak da bilinir. Skleroterapi ise daha kalın, daha ileri derece hastalıkların tedavisinde köpürtmeye gerek kalmadan saf ilaç halde kullanmaktadır.

Skleroterapi ile varis tedavisi yaklaşık 150 yıldır uygulanmasına rağmen popülaritesini son 20 yılda kazanmıştır. Skleroterapide işlem pratik ve ağrısızdır. Tecrübeli ellerde ciddi bir yan etkisi olmayacak bu yöntem, özellikle İzmir, Aydın, Muğla ve Manisa gibi sıcak bölgelerde yaşayan varis hastalarında yüzeyel varislerin tedavisinde istenilen düzeyde olmasına önemli katkı sağlar.

Lazer ve Radyofrekans
Cilt üzerinden uygulanan bu yöntemleri kullanma amacı iğne giremeyecek kadar ince olan kılcal damarların bulunmasından dolayıdır. Skleroterapi ve Köpükle Varis Tedavisi ile damar içinde iğne girme imkanı olan tüm damarlarda uygulanabilir.

Ameliyatsız Varis Tedavi IDEA Kliniklerde
Idea İzmir kliniğimizde ücretsiz muayene imkanı olup, tedavi işleminiz indirimli yapılmaktadır. Varis tedavisi sadece ameliyatsız varis tedavi yöntemleri uygulanmakta olup, hastalarımız 1 yıl boyunca kontrolümüz altında kalırlar. https://www.varisistanbul.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

76 comments

 1. hocam atatürk hastanesine gittim varisn kalın dediler keserek ameliyat önerdiler bende ameliyatsız yöntemleri arıyorum izmirde ameliyatsız varis yapan siz görünüyosunuz kalın varisleride yapıyormusunuz
  Op. Dr. Serkan Akarsu
  Varis için ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Evet kalın varislerde dahil olmak üzere tümü ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

 2. hocam kalın varisler tedavi edilir demissiniz varis ülseride ameliyatsız çözülür mü
  Op.dr. serkan Akarsu
  Varis ülseri PRP yöntemi ile tedavi edilebilir, ameliyatsız olarak.

 3. hocam ayaklarımda kılcal damar var üst bölgede de bi kaç yerde kalın damarlarım var ameliyatsız tedavi olmak istiyorum.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   tedavinizi ayaktan köpük tedavisi ve radyofrekans tedavisi uygulayarak ağrısız ve ameliyatsız şekilde gerçekleştirebiliriz. Muayenemiz ücretsizdir. 0 232 421 11 01 veya 0542 295 52 54 nolu telefondan randevu alabilirsiniz

 4. Merhaba serkan bey burun kenarlarimda kirmizi ince damarlar var lazer yaptirdim ama fayda etmedi siz lazer mi yapiyorsunuz iyi gunler

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba, yüzdeki ince kılcal damarlarda biz daha çok radyofrekans yöntemini uyguluyoruz ve işlem sonrasında da damarların kaybolduğunu kendi gözünüzle görüyorsunuz.

 5. İ.Ethem APAYDIN

  Hocam;ayak bileğim üzerindeki kapak arızalı,bu da varislere sebep oldu.Varis tedaviniz aklıma yattı.Fakat kapak düzelmedikçe yeni varislere sebep olmaz mı ?Kapak ta tedavi ediliyor mu ? Teşekkürler ve başarılar.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varislere sebep olan temel faktör, toplardamarlardaki esneklik kaybıdır ve bu da zamanla kapakçıklarda genişlemeye neden olmaktadır. Varis tedavisinde hem kapaklar hemde genişleyen damar tedavi edilir. Geçmiş olsun.

 6. hocam merhaba ayak bileğimde kılcal damarlar var üst bölgede yok fazla yok tedavi ücreti nedir ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   merhaba Hatice hanım, bacaklarınızın ve ayak bileklerinizin ayrıntılı fotoğraflarını 0 542 295 52 54 nolu telefona whatsupp üzerinden gönderirseniz ortalama bir fiyatlandırma yapabilirim ancak kesin ücret bilgisi muayenede belli olur. Muayenemiz ücretsizdir. Aynı telefondan randevu alabilirsiniz.

 7. 21 yasindayim ve diz arkasinda varis goruldu hafiften sislik var yeni teshis koyuldu ilerde daha buyuk sikinti cekmekten korkuyorum ne yapmaliyim neler tavsiye edersiniz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Tüm hastalıklarda olduğu gibi variste de erken tedavi önemlidir. Buyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim, gerkirse tedavinizi gerçekleştirelim.

   • Ben cok korkuyorum bu varisin tamamen gecme gibi eski sagligima geri donme gibi sansimiz varmi

    • Op. Dr. Serkan Akarsu

     Korkacak bi durum yok, ayaktan tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle gerçekleştirebiliriz. Tabiki varisinizden kurtulma ve sağlığınıza kavuşma şansınız var

 8. hocam çok kötü ağrılarım var ameliyat olmak istemiyorum köpük tedavisini gördüm acaba bana uygun olur mu ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Köpük tedavisi pek çok hastamızda uygun olan bir yöntemdir. Köpük uygunolmayan ana damarında varisi olan hastalarımızda da lazerli katater tedavisi ile ameliyatsız olarak varislerinizi tedavi edebiliriz. Buyrun muayeneye gelin varisinizin durumunu değerlendirelim.

 9. DERYA GÜLAYDAN

  HOCAM MERHABA DAHA ÖNCE SAĞ BACAĞIMDAN AMELİYAT OLDUM ANCAK ŞİMDİ SOL BACAĞIMDA SIKINTI OLDU AMELİYAT OLMAK İSTEMİYORUM KÖPÜK TEDAVİSİNİ DUYDUM BU YÖNTEM AZDA OLSA BENİ MUTLU ETTİ EN KISA ZAMAN DA SİZE GELMEK İSTİYORUM.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Derya hanım, tabi ki ameliyatsız olarak köpük tedavisi ile sol bacağınızdaki varislerinizi tedavi edebiliriz. Randevu için 0 232 421 11 01

 10. Merhaba ben bir tlf no. Birakmistim .arayan olmadi. Neyse, ne kadar ciddi baktiklarini anliyorum.sorum su.yorumlardan sgk lilara bakilip bakilmadigi bakiliyorsa nasil bir uygulama ve yol iz!liyorsunuz, bende. Venoz yetmezligi mevcut. Ve sag bacagimda ciddi varis var .ve kilcal damarlarda da catlamalar var.gorunce boyutuna ve sekline gore mi ucretlendiriyorsunuz? Ben bu is icin ciddi biriyle konusmak istiyorum.tesekkyur ederim.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Fatma hanım, telefon numaranız teknik bir nedenden dolayı tarafımıza ulaşmamış olabilir. Venez yetezliğin ve varislerinizin yoğunluğuna ve yaygınlığına yönelik toplam tedavi ücreti, muayene esnasında belirlenir ve SGK’lı hastalarda %50 ye kadar indirimli fiyat tarafınıza bildirilir. Boyutu ve yaygınlığı, aynı zamanda uygulanacak tedavi yöntemlerinin çeşitliliği bu tedavi ücretini etkiler. Tedaviniz seanslar halinde uygulanır ve tüm varisleriniz tedavi olana kadar ekstra ücret talep edilmez. Daha önce yapılan tetkiklerinizle birlikte 232 421 11 01 nolu telefondan randevu alarak muayene olabilirsiniz, SGL’lı hastalarımıza muayenmiz ücretsizdir.

 11. hocam kalın varislerim var ve işim hep ayakta bunun için kesin tedavi ne öneririsniz?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Kalın varislerde köpük ve lazerli katater tedavisi en etkili ve kalıcı yöntemlerdir. Ameliyet kesinlikle önerilmez. BUyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim.

 12. Bacağımdaki yaralar prp ile düzelir mi

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   PRP tedavisi kişinin kendi kanındaki proteinlerin yara bölgesine uygulanmasıdır, yara düzelmesinde ciddi etkileri vardır. Evet yaralarınız düzelir.

 13. Merhaba hocam,varis corabi giymem sartmi zorunlu olarak giymem gereken zamanlar hangileri tesekkurler

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varis çorabı gün içerisinde uzun süre ayakta kaldığınızda veya uzun süreli oturmak durumunda olduğunuz zamanlarda giyilmesi faydalıdır.

 14. Hocam eve geldiğimizde kaç dakika ayaklarımızı dinlendirmek varisimizi azaltır

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Ayaklarınızı dinlendirmek oluşmuş olan varislerinizi azaltmaz, sadece gün içerisinde oluşan damarlardaki basıncı azaltarak kısmi rahatlama sağlar.

 15. Merhaba serkan bey, uzun sure ayakta kalıyorum is tempom cok yogun yazilarinizi okudum ayaktan tedavi yaziyor anlayamadım biz ayaktami duruyoruz siz tedavi yaparken tesekkurler

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Ayaktan tedavi derken klinikte veya evde tedavi sonrası yatmanız gerekmez, günlük yaşantınıza devam edersiniz.

 16. merhaba hocam dedem varis ameliyatı oldu. Varis şikayetleri hiçbir şekilde geçmedi . Köpük tedavisi dedem için uygun olur mu ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Köpük tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Uygun olup olmadığını ancak muayene sonrası netleştirebiliriz. Yapılmış tetkikleri ve ameliyat raporu ile muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim.

 17. Merhaba serkan bey,ben bursadan gelmek istiyorum burada subeniz varmis ama ben size gelsem hergun gelip gitsem uygun mu ya da siz buraya geldikce tedavi yapsak uygun olurmu? Numarami birakayim size beni arayin tedavi yöntemleriniz nedir

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Hilal hanım, Bursa’da da Dr.Eren bey varis konusunda deneyimlidir. Gelip gitmek sizin için külfetli ve zor olabilir ama yine de İzmir’e geldiğinizde 1-2 gün kalırsanız tedavinizi gerçekleştirir ve kontrollerinizi de Bursa’da gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda karar tamamen size aittir. Geçmiş olsun.

 18. merhaba hocam muş da öğretmenlik yapmaktayım . Varis şikayetlerim var . Kaç seans sürmek de tedaviler ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varis tedavileri varislerin yaygınlığına ve büyüklüüğüne göre değişmektedir. 1-2 seansta da tedavi olan hastalarımız olduğu gibi 5-6 seans süren tedavilerimiz de olmaktadır.

 19. Varis tedavisi olmazsam hayati risk tasirmi ne gibi sonuçlar doğurur

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   VArislerinizi tedavi ettirmezseniz, kanama, pıhtı oluşumu ve ağrı şikayetleri çekersiniz. KAnama olduğunda veya pıhtılaşma olduğunda daha ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

 20. hocam 19 yaşında oğlum var bacaklarında varisler meydana geldi son 2 yıldır bazı geceler ağrıdığını söylüyor bunun için ameliyat falan olmak istemiyor yaşıda küçük sizin tedavi yönteminiz bize çok uygun randevu nasıl alabiliriz.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Necati bey, varis tedavisinde ameliyatı kesinlikle önermiyoruz zaten. 0 232 421 11 01 nolu telefondan randevu alabilirsiniz

 21. Merhaba serkan bey,yuzdeki kilcallarim cok fazla guneslenmeyi de cok sewiyorum tedevi edilmezse yuzume ne gibi etki saglar

 22. Hocam sağ bacagımda diz altından kasığa kadar uzayan bir damar var tedavisi icin gelip muayene olmak istiyorum. Bacaktaki kılları temizlemek gerekirmi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Nuri bey. Muayene veya tedavi için geldiğinizde kılları temizlemenize gerek yoktur.

 23. Merhaba,kollarimda burun kenarinda ve bacaklarimda col kilcallarim var tedabi yontemi ve ucrrti nedir uzaktan gelecegim tedbirli geleyim

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Kılcal damarlarına köpük skleroterapi ve radyofrekans yöntemleri uygulanarak tedavi edilebilir. Tedavi ücreti yaygınlığa ve yerine göre değişmektedir. whaysupp üzerinden ayrıntılı fotoğraflar gönderirseniz, yaklaşık tedavi ücreti tarafınıza bildirilir.

 24. Merhaba hocam 5 aylık hamileyim sağ ayağında varis oluştu ağrısı dayanılmaz kadın doğum uzmanı doktoru varis çorabı önerdi aldım kulanıyorum ama fayda etmiyor

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hamilelik döneminde varislere yönelik girişim uygulama olanağımız bulunmamaktadır, varis çorabı hamilelliğe uygun çoraplardan secilmeli ve fırsat buldukça ayaklar yukarıya kaldırıp dinlendirilmelidir. Düzenli yürüyüşler de faydalıdır.

 25. Merhaba serkan bey bir bacagimda varis var diğerinde yok 1 tanesine ameliyat yaparmisiniz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varislerde ameliyatsız tedavi yöntemlerini uyguluyoruz, tek veya çift bacağınızda varis olması tedavi şeklinizi değiştirmez

 26. Meb Serkan bey benim eşim’ in hamilelik döneminde varisleri oluştu Doğumdan sonra ağrısı daha fazla oldu tek bacakta varis var . Varis kasık bölgesinde diz altına kadar damarlar baya şişmiş ve çok ağrısı var nasıl bir tedavi önerirsiniz .

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Mehmet bey, hamilelik dönemlerinde hormonal etkiler ve kilo artışı ile varis şikayetleri artar. Varislere yönelik tedavi ancak gebelik sonlandıktan en erken 6 hafta sonra yapılabilmektedir. Gebeler bu dönemde varis çorabı kullanabilir, düzenli yürüyüşler yapabilirler. Su tüketimini yeterli düzeyde tutmalı ve fırsat buldukça ayaklarını yükseğe kaldırıp dinlenmelidir. Varislerinin tedavisi için lohusalık dönemi sonrasında tedavi için başvurabilirsiniz, tel 0 232 421 11 01

 27. Selam serkan bey bu tedavi yöntemlerini neye gore ayiriyorsunuz kilcal damarlar kıl gibi imcemi oluyor diğerleri de halat gibi kalin mi aydinlatirmisiniz sağolun

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Tedavi yöntemleri damarın kalınlığına göre ve yerleşimine göre değişmektedir. Ana damarlarda lazerli katater, yapıştırıcı yöntemleri kullanılırken, orta kalınlıkra ve ince damarlarda köpük tedavisi, çok çok ince kılcal damarlarda da radyofrekans ve lazer yöntemleri uygulanmaktadır.

 28. Merhaba,bir bacağımı köpük diğer bacağımı ameliyat yapılsın istiyorum ameliyati nerede yapiyorsunuz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varis tedavisinde ameliyatsız yöntemler uyguluyoruz. Damarlarınızın durumuna göre köpük, lazer ve lazerli katater (yapıştırma) tedavilerini uyguluyoruz. Hastanede yatmanıza gerek yok, en geç yarım saat içinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz

 29. Hem ameliyat hem igne yapilsam ben tercih edebilirmiyim yöntemleri

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Zeyneo hanım, biz tedavide tamamen ameliyatsız yöntemleri uyguluyoruz. Ameliyat gibi eskide kalmış yöntemler tedavi protokolümüzde yer almıyor.

 30. Hocam merhaba bacaklardaki varisleri boyutuna goremi ameliyat ediyorsunuz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Gizem hanım, öncelikle şunu belirtmem gerekir ki; biz varis tedavisinde hiçbir şekilde ameliyat yöntemini uygulamıyoruz. Varislerin boyutuna ve yerleşimine göre köpük, lazer, lazerli katater ve radyofrekans yöntemlerini uyguluyoruz.

 31. Merhaba cok korkuyorum serkan bey uyusturma yapiliyor degil mi ameliyatsiz yontemlerde hic acı duymam degilmi ona gore gelcem

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Pakize hanım, uyguladığımız yöntemlerde hiç ağrı duymazsınız. Çok çok küçük iğneler kullandığımız için sinek ısırığı şeklinde hissedersiniz. Korkulacak bir tedavi değildir.

 32. Derin venöz yetmezlik olduğunu söyledi bi doktor. İlaç verip yolladı. Tedavisini yapıyormusunuz

 33. Merhaba tedavi ucretiniz nedir nasil odeme yapiyoruz butcemi zorlarsa tedavi olamam tesekkurler

 34. Merhaba,hamanjeom var bende keserek mi aliyorsunuz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hayır Hamza bey, hemanjiom tedavisinde ameliyat yöntemini kullanmıyoruz. Köpük veya lazer tedavisi ile hemanjiomunuzun durumuna göre ameliyatsız tedavi uyguluyoruz.

 35. Şahin Sevinç

  Serkan Bey
  Kronik Venöz Yetmezlik vardır sol ayağımda ise damarda kaçak varmış doktora gittiğim kişi bunu söyledi nasıl geçer sizce yardımcı olur musunuz.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Şahin bey, kronik venöz yetmezliin pek çok nedeni olabilmektedir. Yapılan ultrasound sonucu ile muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim.

 36. iyi günler yapılan kılcallar tekrar eder mi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   İyi günler. Uygulama yapılan damarlar, tedavi tamamlandıktan sonra bir daha tekrar etmezler.

 37. Kalın damarlarda ki varislerde zamk tedavisi duydum. Son metodmuş. Kliniğinizde uygulanıyormu?

 38. 24 yaşındayım. Sol bacağımda kıyafetlerden farkedilir derecede varis var. 2 yıl önce ultrason yaptırdığımda büyüklüğünü tam hatırlayamıyorum ama amaliyat olmam gerektiği söylendi. Ağrım olmadığı için ve amaliyatın da kesin çözüm olmadığını bildiğimden amaliyat olmadım. Artık görünüşünden oldukça rahatsızım ve gelecekte daha da ilerlemesinden korkuyorum. Venabloc tedavisi hakkında biraz bilgi ve fiyat bilgisi rica ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim