Ameliyatsız Hemanjiom Tedavisi Şimdi İzmir’de

Hemanjiom (Damar Beni) Nedir?

 

Bu yazımızda sizlere hemanjiom / hemanjiyom yada halk arasında yaygın olarak kullanılan adıyla damar beni olarak adlandırılan ve büyük çoğunlukta çocuklarda rastlanan, bölgesel damar genişlemelerinden bahsetmek istiyorum. Bu hastalık kökeni araştırıldığında ve tıbbi sınıflamaya tabi tutulduğunda benign (iyi huylu) vasküler (damarsal) tümörler olarak sınıflandırılmışlardır. Halk arasında gül lekeleri, doğum izi ve damar beni isimlerle de anılmaktadırlar.

Damar benleri için ameliyatsız tedavi

Neden Olur?

Bebeklerde doğuştan olan, yapılan araştırmalarda kızlarda, prematüre doğanlarda ve tüp bebek gibi yöntemlerle yapay döllenme yoluyla doğan çocuklarda daha sık rastlanmakla birlikte, tam olarak neden kaynaklandığı saptanamamıştır. Anne karnındaki gelişim süreci içerisinde özellikle damarların oluşumu ve dokular içerisindeki yapılanmasının gerçekleştiği hamileliğin son 3 ayındaki dönemde, ince kılcal damarların bir yumak oluşturarak ağızlaşması, tıbbi dille damarsal epitelizasyon sonrasında ortaya çıktıkları bulunmuştur.

Doğumdan sonra belli belirsiz bir leke şeklinde olabilecekleri gibi, çok yaygın düzeyde bebeğin hayati fonksiyonlarını etkileyen bölgelerde hemanjiomlar olabilmektedir. İlk günlerde bebeğin büyümesi neticesinde hafif bir büyüme gösterir daha sonra büyümede duraklama hatta kendiliğinden gerileme olabilmektedir.

Hemanjiomlar yerleşimlerine, büyüklüklerine, yüzeysel veya derinde oluşlarına ve hücre çoğalması açısından evrelerine göre farklı özellikler sergilemektedir. Hemanjiomların en az %50-60’ı baş-boyun bölgesinde, %25’i gövdede, %15’i de kol ve bacaklarda meydana gelmektedir. Doğum sonrası dönemde anne ve babalar açısından bazen korkularak ve bazende önem verilmeden izlenen bu lezyonların takibinde ehemmiyetli davranılmalıdır. Özellikle çarpmalara ve ufak doku hasarları sonrasında ciddi kanamalara yol açması hemanjiomların en korkulan yan etkisidir. Ebeveynler bu konuda da dikkatli olmalı ve çocuklarını yakından takip etmelidirler. Herhangi bir travmadan çocuğun korunması önem arz etmektedir.

İlerleyen Yaşla Birlikte Durumu Ne Olur?

İlerleyen zaman içerisinde büyüme, aynı kalma veya küçülme gibi davranışlar gösteren hemanjiomların, takibi bu açıdan önemlidir. Özellikle ilk 6 ayda bir miktar büyüme gösteren lezyonlar, ciltten kabarık, aşırı kırmızı veya kanamalı olabilecekleri gibi, sönük ve büyüme göstermeyen evrede de olabilmektedir. işte bu noktada anne ve babalara düşen görev en az 15 gün aralıklarla, hemanjiomları ölçerek yada fotoğraflayarak, gelişimlerini takip etmeleri, bebeği ve çocuğu travmadan korumaları gerekmektedir. Bazı hemanjiomlar 5 ila 6 yaşlarına kadar kendiliğinden küçülerek kaybolabilmekte yada çok ufalarak sadece belli belirsiz bir iz olarak kalabilmektedir.

Bazı vakalarda ise bu izlem süreci içerisinde hemanjiomlar büyüme evresine girebilmekte ve hastalarda hem kozmetik hem de kanama riski açısından ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bulunduğu bölgeye bağlı olarak ağrılı süreçler de olabilir. Böyle durumlarda zaman geçirmeden hemanjiomların tedavi edilmesi gerekir. Büyüme eğilimi olanların daha fazla ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir,sabit kalanlar yada az da olsa küçülenler için tedaviyi erteleyip gözleme devam edilmesi doğru olur.

Hemanjiom Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk zamanlarda cerrahi olarak çıkarılması ve bulunduğu bölgeden uzaklaştırılması yönünde yaklaşımlar sergilenen hemanjiom vakalarında, kanama riskinden dolayı bu yöntemden yıllar içerisinde uzaklaşılmıştır. Çok az bir vakada cerrahi, son seçenek olarak uygulanabilir.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan propranol içerikli ilacın hemanjiomlar üzerinde  küçülme sağladığı tamamen rastlantısal olarak saptandı ve bu ilaç ile tedaviler düzenlendi. Fakat bu ilacın kullanımı sırasında çok ciddi yan etkiler olabildiği için hastaların hastaneye yatırılması ve gözlemlenmesi, herhangi bir yan etki olduğunda ise ilacın tamamen kesilmesi gerekir. Ayrıca kullanan hastaların yüksek bir oranında başarıya ulaşılamamaktadır yine de yaygın ve çok derinde yerleşimli birkaç bölgede yer alan hemanjiomlarda göz önünde bulundurulabilen bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilmelidir.

Yıllar içerisinde hemanjiomu oluşturan damarsal yapıların içerisine yani lokal (bölgesel) olarak uygulanan ilaçların bulunması neticesinde tedavi yöntemleri giderek daha netice alınır duruma gelmiştir. Lazer teknolojisinin gelişmesi neticesinde de yine bu damar beni olarak adlandırılan damarsal yapılara cilt yüzeyinden yapılan uygulamalarla başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Varis tedavisinde kullanılan, damar içerisinde sklerozan (yakıcı) etki gösteren ilaçlarında hemanjiomlarda kullanabileceği ve yüz güldürücü sonuçların alınmasından sonra tedavi protokollerinde alkol ve sklerozan ajan kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bizde kliniğimizde hemanjiomların tedavisinde ilaç enjeksiyonu uygulayarak, o bölgede oluşmuş olan damar ağını kurutma yöntemi uygulanmakta ve hemanjiom kalıcı olarak yok edilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz doğrultuda hemanjiom takibi ve tedavisi bu konuda uzmanlaşmış ve deneyimli kalp damar cerrahi doktorları tarafından yapılmalıdır.

 

122 comments

 1. hocam merhaba yengemin ensesinde hemanjiom var tedavi olmak istiyor nasıl yapılıyor tedavi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun, hemanjiom tedavisinde tamamen ameliyatsız yöntem olarak köpük tedavisi ve lazer yöntemlerini kullanıyoruz. Daha önce yapılan tetkikleri ile muayeneye gelirseniz daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

 2. hocam 5 aylik bir kızım var burun kenarında hemanjiom var ilerlemesi beni endişelendiriyor küçükken tedavi ettirmemiz mümkün mü ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Gülşen hanım. Tabiki hemanjiomların tedavisi büyüme gösterirse 6 aylıktan itibaren yapılabilir.

 3. hocam oğlumun dudağında küçük bir hemanjiom var tedavi ettirmek istiyoruz ama ne kadar ücreti ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun, hemanjiomların tedavisinde büyüklüğüne ve yerine göre tedavi ücreti belirlenmektedir. Muayene edilmeden herhangi bir şey söylemek mümkün değildir. Muayenemiz ücretsizdir, 0 232 421 11 01 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz

 4. hocam merhaba oğlum 7 yaşında göz bölgesinde hemanjiomu var tedavisi yaptırmak istiyoruz çok uzun süren bir işlem mi yurt dışında yaşıyoruz tedavi için türkiyeye gelmek istiyoruz.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Gülay hanım, tedavi uygulaması kısa süren bir işlemdir fakat hemanjiomun boyutuna göre birkaç seans uygulama yapmak gerekebilir. whatsupp üzerinden 0 542 295 52 54 nolu telefona farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını gönderirseniz daha ayrıntılı bilgi verebilirim.

 5. hocam kızımın kolunda hemanjiom var 10 aylık giderek büyür mü acaba bide dursa zararı olur mu olmaz mı ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun nagihan hanım, hemanjiomların nasıl davranış göstereceği tamamen çocuğun büyümesi evresinde, bulunduğu bölge ve içerisindeki damarlanmanın derecesi ile ilgilidir. Kendiliğinden küçülebilir, aynı kalabilir yada büyüme evresine girebilir. Tedavi büyüme evresinde veya 2-3 yaşlarında yapılmalıdır. Mutlaka bir kalp damar cerrahının kontrolünde olmalıdır.

 6. hocam iki aylık bebeğim var . göğüs bölgesinde hemanjiom var. tedaviye kaç aylıkken başlanabilir.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Hanife hanım, hemanjiomlar büyüme evresine girmediği sürece en azından 6 ay veya 1 yaşa kadar takip edilirler. Bu süre içersinde büyümesini takip etmelisiniz, aşırı büyüme gösterirse 6 aylıktan itibaren tedaviye başlanabilir.

 7. hocam merhaba teyzemin sağ yüzünde hemanjiom var yüzünün belli bir kısmını kaplıyor bi kaç dr gittik yapamayacaklarını söylediler riskli oldğu için size de gözükmek istiyor kendisi en kısa zaman için randevu verirmisiniz ?

 8. hocam merhaba ense kısmında küçük hemanjiom var saçlarımı kestirdikçe gözüküyorr biraz rahatsz olmaya başladım ama nasıl tedavi yapılıyor.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiomlarda ameliyatsız olarak köpük tedavisi ve lazer tedavisi uygulamaktayız. Hemanjiomun büyüklüğüne göre tedavi yöntemi ve seans sayısı değişmektedir, muayenemiz ücretsizdir. Tedavi hakkında ayrıntılı bilgiyi muayene sonrasıda alabilirsiniz.Randevu için 0 232 421 11 01

 9. hocam merhaba kars da yaşıyorum bıyık bölgem de hemanjiom var sizinle iletişime geçmek istiyorum muayene ve tedavi için.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Halil bey. Hemanjiomun fotoğraflarını whatsupp üzerinden 0 542 295 52 54 nolu telefona gönderirseniz, daha ayrıntılı bilgi vereblirim. Yapılan tetkikler varsa onları da gönderin lütfen.

 10. hocam 43 yaşındayım yanakta hemanjiom var bi kaç dr gittim tedavimi yapamayacaklarını söylediler size de gözükmek istiyorum.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Tabi ki tedavi konusunda size yardımcı olurum, yapılan tetkik vs. ile birlikte muayeneye gelin, durumu değerlendirelim. Muayenemiz ücretsizdir. Randevu için 0 232 421 11 01

 11. hocam 8 aylık bebeğim var vajinasında hemanjiom var çok küçüktü şimdi biraz büyüdü gibi ne yapabiliriz daha fazla büyümeden ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun, hemanjiomda büyüme devam ederse tedaviye başlanabilir. Buyrun muayeneye gelin, durumunu değerlendirelim.

 12. hocam merhaba kızım 2 yaşında yanağında küçük ben gibi hemanjiomu var biraz büyüdü aldırmak istiyoruz .

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiomlarda ameliyatsız lazer ve köpük tedavi gibi yöntemleri uyguluyoruz, lokal anestezi ile çok kısa sürede işlemi gerçekleştirebiliriz. Buyrun muayeneye gelin, daha ayrıntılı değerlendirelim.

 13. hocam merhaba kızımın dudağında hemanjiom var bi kaç dr gittik ama istediğimiz sonucu alamadık size de gelmek istiyoruz mümkünse.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Buyrun muayeneye gelin, durumunu değerlendirelim. Yapılan tetkik ve tedavilerle ilgili belgeleri de getirirseniz iyi olur. Randevu için 0 232 421 11 01

 14. hocam merhaba 16 yaşında oğlumun dudağının üstünde hemanjiom var özel sağlık sigortamız var yardımcı olursanız sevinirim.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Öncelikle oğlunuzun durumunu muayene sırasında değerlendirmek gerekir.BUyrun muayeneye gelin, tedaviye uygun olup olmadığını değerlendirelim.

 15. hocam merhaba 2 yaşında oğlum var kaşının yanında hemajiom var ilerde büyümesini istemediğim için tedavi ettirmek istiyorum. sigorta olarak allianz var iyi günler.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun öncelikle, tedavisini gerçekleştirebiliriz. Alianz sigorta ile anlaşmamız yoktur. Ödeme konusunda sigortacınızla görüşmeniz gerekir. Buyrun muayeneye gelin durumunu değerlendirelim ve tedavi konusunda ayrıntılı bilgi verelim.

 16. hocam 3 aylık bebeğim var kolunda hemanjiom var tedavisini yaptırmazsam eğer çok ilerlermi büyüdükçe.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiomların nasıl davranış göstereceği zaman içerisinde belli olur, bi miktar büyüme olup daha sonrasında küçülebilir yada zamanla büyümeye devam edebilir. Büyümeye devam etmesi durumunda 6 aylıktan sonra her türlü hemanjioma tedavi uygulamak gerekir. Şu anda yapacağınız takip etmek ve kolunu çarpma ve darbelerden korumaktır.

 17. hocam merhaba kızımın dudağında hemonjiom var daha 9 aylık büyüme olur mu ?birde ne zaman tedavi olur çok küçük şuan.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun, hemanjiomların zaman içerisinde nasıl davranacağı tamamen gelişimi le ortaya çıkar. 6 aylıktan itibaren tedavi uygulanabilir. Tedaviye başlanmasında karar verilmesi için hemanjiomların büyüme evresine girmiş olması gerekir. Şu anda takip etmelisinz ve 2 katı kadar bir büyüme olursa tedaviye başlanabilir

 18. hocam 3 yaşında bebeğim varr kasık bölgesinde hemanjiom var giderek büyüyor yetişkin brisi olduğunda daha büyük olmasın diye tedavisini yaptırmak istiyoruz.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Halit bey, tedavi için uygun bir yaşta, büyümeye başladığında hemanjiomların mutlaka tedavisi yapılmalı, ertelenmemelidir. Muayenemiz sonucunda tedavisine başlayabiliriz.

 19. hocam merhaba 33 günlük bebeğim var kulağında hemanjiom var gittikçe büyüdü size de göstermek istiyoruz en kısa zaman da.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun, 33 günlük müdahale olarak çok küçük, şimdili takip etmeniz daha uygun en azından 2-3 aylık olunca muayeneye getirebilirsiniz

 20. Merhaba hocam 2 yasindaki oglumda burnunda ve kasinin ustunde hemanjiom var bunun icin bir kac doktora gittik ve butun tahlilleri yapildi bir tek beyin mr kaldi kimi 6 yasa kadar geçer dedi ama gecmezse ya cocugumun psikolojisini etkilemeainden cok korkuyorum nasil yardimci olabilirsiniz teşekkürler

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun, hemanjiomlarda büyüme olduğu zaman mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Uyguladığımız tedavi ile sorunu tamamen ortadan kaldırıyoruz. Buyrun muayeneye gelin çocuğunuz durumunu değerlendirelim

 21. hocam iyi günler benim 6 aylık nir kızım var ve doğduktan 2 ay sonra kolunda büyük bir şekide damar beni oluştu homojen tedavisine yaşı bakımından uygun mu?

 22. merhaba yeni doğan oğlumun kol kısmında damar beni var hemanjiomla tedavisi varmı 4 aylık ve bir sakıncası olur mu?

 23. hocam yüzümün yarısı kadar hemanjom var lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım çok fazla var ama beni çok rahatsız ediyor?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   geçmiş olsun Mert bey, 0 542 2955254 numaralı telefondan, whatsupp yoluyla fotoğraflarınızı ve önceki yapılan tetkikleri gönderirseniz, daha ayrıntılı şekilde yardımcı olabilirim.

 24. MERHABA HOCAM KIZIMDA DOĞUŞTA HEMANJİOM VAR TEDAVİSİ NASIL BİR İŞLEM ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiomlarda yerine ve büyüklüğüne göre değişmekle birlikte köpük, lazer ve radyofrekans yöntemlerini kombine şekilde uyguluyoruz. Lokal anestezi ile sadece hemanjiomun olduğu bölgeye, ameliyatsız 15 dakikalık seanslar halinde uygulanıyor.

 25. merhaba hocam oğlum 4 yaşında dudağında hemanjıom var tedavi olması için beklemelimiyiz büyümesini ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   merhaba Faruk bey, 4 yaş hemanjiom tedavisi için tam olarak uygun bir yaştır. bu yaştan sonra küçülme olmaz genellikle. Fotoğraflarını whatsupp ile 0 542 2955254 nolu telefona gönderebilir yada ücretsiz teşhise getirebilirsiniz.

 26. merhaba hocam kardeşimin kolunda hemanjıom var . tedavisi kaç seans sürüyor ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun. Hemanjiomların tedavisi bulunduğ yere ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir.

 27. merhaba hocam kızımın yüzünde hemanjiom var . Her mevsim tedavi yapıla biliniyormu?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiom tedavisi için herhangi bir mevsim söz konusu değildir. Her mevsim tedavi yapılabilir.

 28. merhabalar hocam küçük çocuklarda hemanjıom tedavisini nasıl sağlıyorsunuz ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiom olan bölgeyi lokal olarak uyuşturduktan sonra sadece o bölgeye köpük veya lazer tedavisi uyguluyoruz.

 29. merhaba hocam kızımın kolunda hemanjıom var .10 yaşında tedavi için geçmi kalmışız ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Zeynep hanım. Hayır tedavi için geç kalmış sayılmazsınız, tam zamanı denebilir. Hemanjiom da bu yaşlardan sonra küçülme olmaz. Buyrun muayeneye gelin, tedavi hakkında ayrıntılı bilgi verelim ve kızınızın durumunu değerlendirelim.

 30. merhaba hocam dudağımda hemanjıom var tedavisi nasıl oluyor ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiomun büyüklüğüne ve yerine göre köpük veya lazer tedavisi uyguluyoruz, buyrun muayenye gelin durumunuzu değerlendirelim.

 31. Hocam merhaba 2 aylık bir kız çocuğum var. Alnında mercimek tanesi kadar bir hemanjiomu var. Bunun icin köpük tedavisi mi önerirsiniz yoksa radyofrekans yöntemi ile mi tedavi ediliyor.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Hasan bey, öncelikle ilk 6 ay takip etmek gerekir. Hemanjiomlar bu süre içerisinde kendiliğinden küçülebilmektedir. 6 aydan sonra büyüme olursa lezyonun büyüklüğüne göre köpük, lazer veya radyofrekans yöntemleri uygulanabilir.

 32. Merhaba. 1 aylık bebeğimde hemajıom var ne kadarlık bir süre beklememiz gerekli olur hocam tedavi süreci için yaklaşık 2 cm kadar yanağında bulunmaktadır.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Genellikle ilk 6 ay takip öneriyoruz, aşırı şekilde büyüme olursa bu süre öncesinde de tedaviye başlanabilir.

 33. merhaba hocam 5 aylık oğlum var kulak arkasında hemanjıom var . Tedavisi yapılabilinir mi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiomların tedavisi 6 aylıktan itibaren yapılabilmektedir, özellikle büyüme evresine girdiğinde zaman geçirmeden tedavi edilmelidirler.

 34. Hocam merhaba 23 yaşındayım kolumda ceviz buyuklugunde bir hemanjiom var. Spor yapmak istiyorum ama bazen çok ağrı yapıyor. Bunu nasıl tedavi edebiliriz.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiomların tedavisinde köpük ve lazer tedavisi uygulanmaktadır. O bölgede kan akımı arttığında ağrı olabilir, hemanjiomun tedavi edilmesi ile bu ağrı geçer.

 35. Merhaba hocam. Oğlumun sırtında küçük bir kanlı ben var. Tedavisi hangi yöntemle yapılabilir. Kalp damar cerrahı mı tedavi yapmalı?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Bu tür benlerin tedavisi eğer yapısında damarsal görünüm varsa mutlaka kalp-damar cerrahı tarafından yapılmalıfır. Tedavide de lazer ve radyofrekans yöntemleri kullanılır, kesinlikle ameliyat tarzı girişimler önerilmez

 36. Damar beni ile normal kahverengi benlerin arasindaki fark nedir.? Damar benleri de kanserleşme egilimi gosterir mi

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Damar benlerinde, yapının içinde damarsal yapılar yumaklaşmış halde olur. Kanserleşme eğilimi göstermezler, sadece kanama riski vardır.

 37. Merhaba hocam hamile iken varis tedavisi neden yapılmıyor yardımcı olabilir misiniz

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Varis tedavisinde kullanılan ilaçların hamilelik sırasında güvenilirliği kanıtlanmamış olduğu için vr aynı zamanda hamilelikte varislerde artış olduğundan tedavi olarak sadece varis çorabı kullanabilirsiniz.

 38. merhaba hocam 1 aylık bebeklerde hemanjıom tedavisi olunması için beklenmeli mi ?

 39. 3aylık bebeğimin dizinde hemanjiom var, dolayısıyla kanama riski yüksek. 6aya kadar beklemeli miyiz?kendiliğinden geçecek gibi değil sanki hocam

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Genelikle 6. aya kadar beklemek gerekir ama büyüme gösterirse müdahale edilmelidir. Dizinin ultrasoundunu çektirmelisiniz, 2-3 ay sonrada kontrol ultrasound çekilebilir.

 40. Merhaba hocam bazen ayaklarımı koyacak yer bulamıyorum ağırıyorlar varis olabilir mi

 41. Hocam vücudumda kırmızı küçük küçük benler var. Bunlar hemanjiom olabilirmi ?

 42. merhaba hocam kol bölgem de ceviz büyüklüğün de hemanjıom var . Tedavisi genelde kaç seans sürmek de ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiom tedavilerinde seans sayısı, hemanjiomların büyüklüğüne bağlı değişmekle birlikte genellikle 3 -4 seansta tamamlanmaktadır.

 43. Hocam bebegim henuz dogmadı ama 3lü taramada karacigerinde hemanjiom olabilecegi soylendi. Bundan nasil emin olabiliriz.

 44. Merhaba,hemanjiom en sık hangi bölgelerde görülür?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiom genellikle tüm vücutta görülebildiği gibi; el, yüz ve ayaklarda sıklıkla rastlanmaktadır. Saçlı deri de sık rastlanan bölgelerdendr.

 45. Merhaba dilimde hemanjiom var bazen şişme yapıyor yemek yerken zorlanmaya basladim. Bunun icin ne yapılabilir ameliyatla dilim mi alinacak

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun Berna hanım, bu nedenle ameliyat olmanız gerekmez. Ağrısız acısız bir işlem ile dilinizdeki hemanjiom tedavi edilebilir. Buyrun muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim.

 46. merhaba hocam doğuştan değilde sonradan oluşan hemanjıomların nedeni nedir ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Sonradan oluşan hemanjiomlar çok nadir görülmekle birlikte, o bölgede oluşan bir travma veya enfeksiyon sorasında hemanjiomu oluşturan ince kılcal atar ve toplardamarların bir yumak oluşturarak, o bölgede meydana gelen kanlanma artışı sonrasında bir yumak halini alması sonucu oluşurlar.

 47. merhaba hocam hemanjıom tedavisi kaç yaşın da yapılmalı dır ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiom sıklıkla çocuklarda görüldüğü için genellikle 2 yaşından sonra yapılır, hızlı büyüme gösteren vakalarda 6 aylıktan itibaren de tedavi yapılabilir.

 48. Hocam merhaba yeni dogan bebgimizin yanagında hemenjiom var. Sizce tedavi icin nekadar beklemeliyiz.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun, en azından 6 aylık olana kadar beklenmelidir. Bu süreçte ani büyüme veya kanama olursa müdahale edilebilir. Bu konuda uzmanlaşmış bir kalp damar cerrahı mutlaka hastayı takip etmelidir.

 49. Hemanjiomlar ne kadar beklemeli tedavi olmasi için

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Hemanjiomlarda tedavi 6 aylıktan itibaren yapılabilmektedir. Özellikle büyümeye başlayan lezyonlarda beklenmemelidir.

 50. Serkan bey ikiz cocuklarimin birisinin yuzunde hemanjiom var uyku duzeni yok agliyor digerine gore cok daha fazla huzursuz hemanjiomun etkisi olabilirmi tesekkurler

 51. Serkan bey bebegimde hemanjiom var yeni dogdu getirsem tedavi edilirmi

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Genellikle ilk 6 ay hemanjiomlar takip edilir, sonrasında büyüme devam ederse tedavi edilir.

 52. hocam iyi günler 2 bucuk yaşında bir kız çocuğum var alın bölgeside hemanjiom var tedavi ettirmek istiyoruz ancak yaşı uygun mu ?

 53. Merhabalar hocam.benim esimin sag kolunda hemanjiyum cocukluktan bu yana var.iki defa ameliyat oldu fakat her seferinde kendini yeniledi.bu seferde cikmis.bunda da ameliyat onerdiler fakat damarlarda kisalma oldugu icin ameliyat olursa felç kalma riski var bu sefer.bizde bundan yana degiliz.acaba siz onerirsiniz.yardimci olabilir misiniz lutfen.

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Geçmiş olsun eşinize, böyle bir vakayı yapılan tetkikleri ile birlikte muayene etmek gerekir. Biz tedavide ameliyat yöntemini kullanmıyoruz.

 54. Merhaba hocam hemanjıom tedavisi kaç yaşına kadar tedavi edilebilinir ?

 55. Merhaba kızım 6 aylık bir anda sırtında 8 mm lik bir şişlik farkettik, ama kırmızı mor hiç bir renk yok, ultrasonda damarlı yapı dediler. Çevre dokudan net sınırları ayrı deniyor. Hemanjiyom dendi. Renksiz yağ bezesi gibi hemanjiyom olur mu?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Zeynep hanım, evet bu bahsettiğiniz şekilde yüzeyden herhangi bir görünüm bulgusu vermeyen hemeanjiomlar olabilmektedir. Bu tür lezyonlarda takip önemlidir. 6 aylık sürede en az 2 katı kadar büyüme olursa o zaman tedavi edilmesi gerekir.

 56. Slm hocam ben aydindan mesaj atiyorum benim şuan 8 aylik bebeğim var 40 ilken göz mühanesine götürdüm pram
  Ütüre doğdular ikiz bebekler göz mühanesinde gözünde hemojiyom oluştu şuan dahada var aydinda ünivesite hastanesinde de yattim kalp hapi tedavisi yapıldı evde de aynı tedaviye devam edildi ama şuan aynı şişlik duruyor geçmiyor ne yapmam gerekir geçmesi için hocom

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Banu hanım, hemanjiom vakalarında ilk 6 aydan sonra tedaviye başlanabilir. Size de dideral tedavisi başlanmış, bunun etkisini en erken 3 ay içerisinde görebilirsiniz. Biraz daha ilacı kullanmaya devam edin, 1 yaşından sonra küçülme olmazsa tekrar değerlendirilir.

 57. merhabalr hocam benimde dilimde hemanjiyom var köpükle tedavi mümkün diye haberler okudum dilimin sağ tarafında ve oratasında var ama acı szı yok kanamada yok sizce tedavisi mümkünmüdür ve gerçekten iz kalmadan veya herhangi bir hasar olmadan tedavi mümkünmüdür acaba

 58. Hocam iyi günler…
  3 yaşında bi kız çocuğum var.
  Doğuştan sağ yanağında 15×15 mm büyüklüğünde hemanjiom var. 3 yıldır dideral kullanıyoruz herhangi bir küçülme olmadı. 5 6 yaşına kadar beklemelimiyiz? Öneriniz nedir?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   İyi günler Muhammed bey, Hemanjiomlar genellikle 5 / 6 yaşlarına kadar küçülebilen damar genişlemeleridir. Lezyonlarda büyüme olduğunda tedavi edilmeleri gerekir. Kızınızın hemanjiomunda büyüme yoksa bir süre daha beklemeniz ve uygulanan tedaviye (herhangi bir yan etkisi yoksa) devam etmeniz önerilir. 6 yaşında küçülme yoksa ya da bu süre içerisinde büyüme gerçekleşirse mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Dilerseniz muayeneye gelin durumunu değerlendirelim.

 59. Alp Eren Ağar

  Merhabalar Benim yüzümün yarısında hemanjiyom ve kabarcıklar oluştu yanagımda iltihaplanma var tedavisi varmıdır

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Alp Eren bey, tabi ki tedavisi vardır. LAzer veya köpük tedavisi ile hemanjiomları tedavi ediyoruz. Buyrun muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim.

 60. Merhaba hocam oğlum 4 aylık kolunda hemanjıom var . Tedavi edilebilinir mi ?

  • Op. Dr. Serkan Akarsu

   Merhaba Canan hanım 6 aylıktan itibaren tedavi uygulanabilir. Bu süreçte takip edilmelidir

 61. Merhaba hocam oğlum 6 aylık burun üstün de hemanjıom var . Tedavi sonrasın da hemanjıom tamamen gider mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim